Connect with us

Aktualności

Goleniowianie Roku 2018 uhonorowani

Szefowa goleniowskiego sztabu akcji „Szlachetna Paczka” Beata Płóciennik-Kleparska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Goleniowie Joanna Stanuch-Piotrowicz, trener bokserów z klubu „Taurus” Remigiusz Gajewski i kompozytor Patryk Kusiak uhonorowani zostali wczoraj tytułami Goleniowianin Roku 2018.

Opublikowane

w dniu

Pamiątkowe plakiety, już po raz 25., trafiły wczoraj do rąk laureatów w siedzibie Teatru Brama. Wręczył je oczywiście wydawca i redaktor naczelny „Gazety Goleniowskiej” Leszek Ozimek. Pełne charakterystyki osób wyróżnionych przedstawiamy poniżej.

Dodatkowo, po raz dziewiąty, redakcja „Gazety Goleniowskiej” i portalu www.gazetagoleniowska.com za wydarzenie roku uznała zorganizowane pod koniec sierpnia przez Teatr Brama widowisko muzyczne „The Wall”.

 

Remigiusz Gajewski – założyciel i trener Klubu Bokserskiego Taurus.

Za sukcesy zawodników klubu bokserskiego TAURUS

Rok 2018 był historycznym rokiem we wciąż młodym klubie bokserskim Taurus Goleniów. Nie dosyć, że sukcesywnie powiększa się grupa dzieci i młodzież próbujących swoich sił w boksie, to ci bardziej doświadczeni zgarnęli w 2018 wiele medali na imprezach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Klub Taurus istnieje od 2015 roku, ale już mocno zaistniał w polskim boksie młodzieżowym. Największymi ubiegłorocznymi sukcesami zawodników Taurusa był srebrny medal Martyny Jancelewicz na Mistrzostwach Europy w rosyjskiej Anapie oraz 5. miejsce Natalii Szymczak w tej samej imprezie. Obie zawodniczki są reprezentantkami Polski w kategorii kadet. Oprócz tego zawodnicy Taurusa z sukcesem walczyli w mijającym roku w zawodach rangi ogólnopolskiej, zdobywając 8 złotych medali, 2 srebrne i 3 brązowe. Dzięki tym wynikom, Klub Taurus Goleniów został sklasyfikowany jako drugi klub w Polsce w kategorii kadet.
Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wytrwałość i ogromne zaangażowanie w pracę z młodzieżą Remigiusza Gajewskiego, nauczyciela wychowania fizycznego i założyciela klubu Taurus, który od początku walczy o jego rozwój i utrzymanie.

Patryk Kusiak – student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pianista i kompozytor

Za nagrodzoną w międzynarodowym konkursie kompozytorskim kompozycję „Temptation”.

Za swoją kompozycję „Temptation” otrzymał jedną z trzech głównych nagród podczas 24. międzynarodowych warsztatów kompozytorskich w Apeldorn w Holandii w marcu 2018 r. oraz zamówienie kompozytorskie. Do konkursu zgłosiło się ponad 150 kompozytorów z całego świata. Jury wybrało 15, którzy z orkiestrą pracowali na miejscu w Apeldorn. Ich zadaniem było skomponowanie muzyki dla 14-osobowej orkiestry i napisanie tekstu dla wokalistów. Utwór Patryka Kusiaka został wykonany przez Orkestr de Ereprijs podczas Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorskiego Gaudeamus Muziekweek – Utrecht 8.09.2018. Inny jego utwór „Frostrio” został nagrany przez zespół Bukolika Piano Trio w Royal Academy of Music w Londynie 7.01.2018. Z tymże zespołem wykonał wspólnie ten sam utwór 17.06.2018 podczas koncertu w St John’s Smith Square w Londynie.

Patryk Kusiak, mimo młodego wieku (22 lata) jest już docenianym kompozytorem.

Patryk Kusiak jest absolwentem SM I St. w Goleniowie. Mimo iż studiuje w Bydgoszczy, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Goleniowa. Jako członek stowarzyszenia Per Musicam komponuje, aranżuje i wykonuje utwory przygotowane na koncerty realizowane w Goleniowie i okolicach.  Patryk Kusiak jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Płóciennik-Kleparska – szefowa goleniowskiego sztabu „Szlachetnej Paczki”

Za osobiste zaangażowanie w dzieło „Szlachetnej Paczki” w Goleniowie

Beata Płóciennik-Kleparska bez wielkiej akcji medialnej, bez sztabu ludzi, bez zadęcia i kosztów poniesionych np. przez gminne spółki czy wojsko, zorganizowała akcję pomocy najbardziej potrzebującym, której rozmiar budzi uznanie. Tylko w 2018 roku do 28 rodzin z terenu Goleniowa i pobliskich miejscowości trafiły dary wartości ok. 130 tys. zł. To z jej inicjatywy w 2015 roku po raz pierwszy do Goleniowa trafiła „Szlachetna Paczka. Pani Beata swoim entuzjazmem i osobistym zaangażowaniem sprawiła, że wokół tej idei zaczęli gromadzić się inni ludzie – w różnym wieku, w tym młodzież, co jest szczególne cenne. „Szlachetna Paczka” z roku na rok się rozwijała, tak jeśli chodzi o wolontariuszy w to dzieło się włączających, jak i liczbę darczyńców oraz wysokość rzeczowej pomocy skierowanej do ubogich rodzin. Rodziny, do których paczka trafia, otrzymują kilkutysięczną pomoc w postaci sprzętu domowego, w tym mebli, artykułów spożywczych, odzieży, chemii gospodarczej, środków higieny itp. – po prostu to, co jest im najbardziej potrzebne. „Szlachetna Paczka” to wielomiesięczne działania, których finał następuje w grudniu.

 

Joanna Stanuch-Piotrowicz – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Goleniowie

Za ożywienie swoją osobowością Szkoły Podstawowej nr 1 w Goleniowie.

Joanna Stanuch-Piotrowicz 1 września 2017 roku powołana została na dyrektora szkoły, której groziła likwidacja. Z różnych powodów uczniów w niej ubywało i w rok szkolny 2017/2018 szkoła wystartowała z jedną klasą pierwszą i jedną zerówką oraz siedmioma klasami gimnazjalnymi. Perspektywy były nieciekawe, zwłaszcza w kontekście likwidacji gimnazjów. Pani Joanna podjęła to wyzwanie, ukierunkowała szkołę na działalność artystyczną i to zaczęło przynosić efekty. Opinia o szkole zmieniała się, rodzice zaczęli dostrzegać jej dobre strony, wielu uczniów innych szkół widziało w niej możliwość rozwijania swoich zainteresowań artystycznych. Rok szkolny 2018/2019 jedynka rozpoczęła z dwoma oddziałami przedszkolnymi, trzema klasami pierwszymi, klasą IV, klasą VII i trzema oddziałami gimnazjalnymi, a to oznacza, że kryzys został zażegany.

Niezależnie od „ratowania” szkoły, Joanna Stanuch-Piotrowicz zaangażowana była w działalność charytatywną, przede wszystkim na rzecz osób niepełnosprawnych, blisko współpracując z dwoma stowarzyszeniami  działającymi w tym środowisku: „Niepokonani” i „Światło”. Włączyła się także w organizację Archidiecezjalnych Dni Młodych, a w związku z obchodami 750-lecia Goleniowa Joanna Stanuch razem ze swoimi uczniami nagrała płytę, która lada dzień się ukaże.

Wydarzenie Roku

Widowisko plenerowe „The Wall” inaugurujące Międzynarodowy Festiwal „Mozaika Ludzka”.

Przygotowane z rozmachem widowisko, w którego wykonanie zaangażowano ponad około 200 wykonawców amatorów – od dzieci, przez młodzież po seniorów i z pomysłem wykorzystano przestrzeń miejską, z obiektem Szkoły Podstawowej nr 1 w roli głównej, przyciągnęło setki widzów nie tylko z Goleniowa. W ocenie goleniowian było to niezwykłe i w najdrobniejszych szczegółach przemyślane wydarzenie, wysoko przez nich ocenione.

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

OGŁOSZENIE

BURMISTRZ WOLINA OGŁASZA

Opublikowane

w dniu

BURMISTRZ WOLINA

ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze „Główny księgowy, Kierownik Referatu Gospodarki Finansowej” w Urzędzie Miejskim w Wolinie.

  1. Wymagania niezbędne:
  1. obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
  2. pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
  3. brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe,
  4. nieposzlakowana opinia,
  5. znajomość języka polskiego, w mowie i piśmie, w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego,
  6. spełnianie jednego z poniższych warunków:
    a) ukończenie ekonomicznych jednolitych studiów magisterskich, ekonomicznych wyższych studiów zawodowych, uzupełniających ekonomicznych studiów magisterskich lub ekonomicznych studiów podyplomowych i posiadanie co najmniej 3-letniej praktyki w księgowości,
    b) wpisanie do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
    c) posiadanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
  7. posiadanie 5-letniego stażu pracy,
  8. dobra znajomość m. in. ustaw o: finansach publicznych, rachunkowości, samorządzie gminnym, pracownikach samorządowych, postępowaniu egzekucyjnym w administracji, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Ordynacja podatkowa, Kodeks postępowania administracyjnego,
  9. dobra znajomość rozporządzeń, w szczególności: dotyczących zasad rachunkowości i planów kont, dla jednostek sektora finansów publicznych, w sprawie sprawozdawczości budżetowej, w sprawie klasyfikacji budżetowej.

Wymagania dodatkowe:

  1. doświadczenie zawodowe na stanowisku głównego księgowego w jednostce samorządu terytorialnego,
  2. posiadanie doświadczenia na stanowiskach kierowniczych,
  3. praktyczna znajomość w zakresie księgowości budżetowej, planowania i wykonywania budżetu, sporządzania sprawozdawczości budżetowej i finansowej,
  4. praktyczna znajomość w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia rachunkowości budżetowej, dekretacji dokumentów, sporządzania sprawozdawczości budżetowej, rozliczania inwestycji w jednostkach budżetowych,
  5. umiejętność: zarządzania zasobami ludzkimi, pracy pod presją czasu, analitycznego oraz logicznego myślenia, korzystania i stosowania przepisów prawnych, pracy w zespole, dokładność, rzetelność, systematyczność,
  6. znajomość obsługi: systemu FK „Ratusz” firmy Rekord, MS Office, programów finansowo-księgowych, programów bankowości elektronicznej.
  1. Zakres obowiązków:

1. Prowadzenie rachunkowości jednostki.

2. Nadzorowanie gospodarki środkami budżetowymi, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości wydatkowania środków oraz zawierania umów z punktu widzenia przepisów finansowych.

3. Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.

4. Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

5. Prawidłowe gospodarowanie sumami depozytowymi.

6. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów finansowo-księgowych.

7. Opracowanie wewnętrznych dokumentów i zarządzeń niezbędnych do prawidłowego działania w zakresie rachunkowości.

8. Kontrola windykacji należności.

9. Rozliczanie inwentaryzacji majątku.

10. Przygotowanie analiz, sprawozdań budżetowych i finansowych oraz innych bieżących informacji.

11. Rozdział pracy podległym pracownikom, zgodnie z ich zakresami czynności, sprawowanie kontroli i nadzoru nad prawidłowością i terminowością wykonywanych prac.

12. Przygotowywanie decyzji w zakresie podatku od spadków i darowizn.

13. Wykonywanie innych zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych należą do kompetencji Głównego Księgowego.

Powyższe obowiązki są realizowane w szczególności poprzez:

  1. organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie całokształtu prac z zakresu rachunkowości Urzędu Miejskiego,
  2. organizowanie, nadzorowanie i współuczestniczenie w ustaleniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
  3. dokonywanie kontroli formalnej i rachunkowej dowodów księgowych,
  4. prowadzenie ksiąg rachunkowych dla organu,
  5. sporządzanie bilansu z wykonania budżetu,
  6. sporządzanie łącznego sprawozdania finansowego,
  7. dokonywanie odpisów dla izb rolniczych oraz na ZFŚS,
  8. prowadzenie rozliczeń z jednostkami organizacyjnymi gminy,
  9. przekazywanie i rozliczanie udzielonych dotacji celowych,
  10. dokonywanie okresowych analiz wykorzystania środków przydzielonych z budżetu lub środków pozabudżetowych i innych, będących w dyspozycji gminy,
  11. kształtowanie polityki rachunkowości poprzez opracowywanie i aktualizację zasad (polityki) rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Wolinie – jednostka i organ,
  12. opracowywanie i aktualizację procedur i instrukcji regulujących gospodarkę finansową urzędu i wnioskowanie do Burmistrza o dokonanie zmian w wewnętrznych przepisach finansowych,
  13. monitorowanie realizacji polityki rachunkowości z uwzględnieniem wyników kontroli, audytów, wymogów wytycznych do projektów z dofinansowaniem zewnętrznym oraz zaleceń Skarbnika Gminy Wolin,
  14. inicjowanie działań mających na celu usprawnianie funkcjonowania przebiegu operacji gospodarczych i finansowych,
  15. kierowanie pracą podległych pracowników Referatu Gospodarki Finansowej,
  16. dokonywanie kontroli wewnętrznej w zakresie pracy zespołów księgowości i podatków,
  17. nadzór nad prawidłowością bieżących rozliczeń wynikających z zatrudnienia pracowników, w tym publiczno-prawnych (naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń, zasiłków, składek ZUS, PFRON, PPK, zaliczek US, itp.),
  18. nadzór w zakresie ewidencji i rozliczenia podatków oraz opłat (podatki dochodowe, lokalne, VAT itp.),
  19. nadzór nad przygotowywaniem projektów uchwał w zakresie podatków i opłat lokalnych,
  20. kontrola przestrzegania przepisów prawa i regulacji wewnętrznych regulujących gospodarkę finansową Urzędu,
  21. współudział przy opracowywaniu projektu budżetu w zakresie realizowanym przez Referat,
  22. kontrola i analiza wykonywania budżetu zgodnie z okresami sprawozdawczymi,
  23. kontrola i nadzór nad prawidłowym sporządzaniem jednostkowych sprawozdań budżetowych jednostek organizacyjnych gminy,
  24. sporządzanie zbiorczych sprawozdań budżetowych i ich terminowe przekazywanie,
  25. współpraca z głównymi księgowymi jednostek organizacyjnych gminy,
  26. nadzór nad prawidłowym i terminowym realizowaniem zadań windykacyjnych,
  27. nadzór nad terminowym ściąganiem należności, dochodzeniem roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań,
  28. współpraca z innymi referatami w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i rozliczania środków z dofinansowaniem unijnym i zewnętrznym,
  29. dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników podległych:
  1. udział w rekrutacji nowych pracowników,
  2. wprowadzanie nowego pracownika w zakres obowiązków, w tym przeszkolenie na stanowisku pracy,
  3. planowanie i udzielanie urlopów,
  4. planowanie szkoleń zewnętrznych,
  5. udział w okresowej ocenie pracowników,
  6. przestrzeganie polityki organizacji dotyczącej zarządzania ryzykiem

w zakresie mającym wpływ na pełnione obowiązki,

  1. składanie kontrasygnaty na dokumentach, w których wyrażona jest czynność prawna mogąca spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, w czasie nieobecności Skarbnika, w ramach posiadanych upoważnień,
  2. wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonych.

Dokumenty można składać do w terminie do dnia 31.01.2023 r., do godziny 11:00. Więcej informacji na https://bip.gminawolin.pl/strony/16567.dhtml

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie