Connect with us

Aktualności

Goleniowianie Roku 2018 uhonorowani

Szefowa goleniowskiego sztabu akcji „Szlachetna Paczka” Beata Płóciennik-Kleparska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Goleniowie Joanna Stanuch-Piotrowicz, trener bokserów z klubu „Taurus” Remigiusz Gajewski i kompozytor Patryk Kusiak uhonorowani zostali wczoraj tytułami Goleniowianin Roku 2018.

Opublikowane

w dniu

Pamiątkowe plakiety, już po raz 25., trafiły wczoraj do rąk laureatów w siedzibie Teatru Brama. Wręczył je oczywiście wydawca i redaktor naczelny „Gazety Goleniowskiej” Leszek Ozimek. Pełne charakterystyki osób wyróżnionych przedstawiamy poniżej.

Dodatkowo, po raz dziewiąty, redakcja „Gazety Goleniowskiej” i portalu www.gazetagoleniowska.com za wydarzenie roku uznała zorganizowane pod koniec sierpnia przez Teatr Brama widowisko muzyczne „The Wall”.

 

Remigiusz Gajewski – założyciel i trener Klubu Bokserskiego Taurus.

Za sukcesy zawodników klubu bokserskiego TAURUS

Rok 2018 był historycznym rokiem we wciąż młodym klubie bokserskim Taurus Goleniów. Nie dosyć, że sukcesywnie powiększa się grupa dzieci i młodzież próbujących swoich sił w boksie, to ci bardziej doświadczeni zgarnęli w 2018 wiele medali na imprezach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Klub Taurus istnieje od 2015 roku, ale już mocno zaistniał w polskim boksie młodzieżowym. Największymi ubiegłorocznymi sukcesami zawodników Taurusa był srebrny medal Martyny Jancelewicz na Mistrzostwach Europy w rosyjskiej Anapie oraz 5. miejsce Natalii Szymczak w tej samej imprezie. Obie zawodniczki są reprezentantkami Polski w kategorii kadet. Oprócz tego zawodnicy Taurusa z sukcesem walczyli w mijającym roku w zawodach rangi ogólnopolskiej, zdobywając 8 złotych medali, 2 srebrne i 3 brązowe. Dzięki tym wynikom, Klub Taurus Goleniów został sklasyfikowany jako drugi klub w Polsce w kategorii kadet.
Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wytrwałość i ogromne zaangażowanie w pracę z młodzieżą Remigiusza Gajewskiego, nauczyciela wychowania fizycznego i założyciela klubu Taurus, który od początku walczy o jego rozwój i utrzymanie.

Patryk Kusiak – student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pianista i kompozytor

Za nagrodzoną w międzynarodowym konkursie kompozytorskim kompozycję „Temptation”.

Za swoją kompozycję „Temptation” otrzymał jedną z trzech głównych nagród podczas 24. międzynarodowych warsztatów kompozytorskich w Apeldorn w Holandii w marcu 2018 r. oraz zamówienie kompozytorskie. Do konkursu zgłosiło się ponad 150 kompozytorów z całego świata. Jury wybrało 15, którzy z orkiestrą pracowali na miejscu w Apeldorn. Ich zadaniem było skomponowanie muzyki dla 14-osobowej orkiestry i napisanie tekstu dla wokalistów. Utwór Patryka Kusiaka został wykonany przez Orkestr de Ereprijs podczas Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorskiego Gaudeamus Muziekweek – Utrecht 8.09.2018. Inny jego utwór „Frostrio” został nagrany przez zespół Bukolika Piano Trio w Royal Academy of Music w Londynie 7.01.2018. Z tymże zespołem wykonał wspólnie ten sam utwór 17.06.2018 podczas koncertu w St John’s Smith Square w Londynie.

Patryk Kusiak, mimo młodego wieku (22 lata) jest już docenianym kompozytorem.

Patryk Kusiak jest absolwentem SM I St. w Goleniowie. Mimo iż studiuje w Bydgoszczy, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Goleniowa. Jako członek stowarzyszenia Per Musicam komponuje, aranżuje i wykonuje utwory przygotowane na koncerty realizowane w Goleniowie i okolicach.  Patryk Kusiak jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Płóciennik-Kleparska – szefowa goleniowskiego sztabu „Szlachetnej Paczki”

Za osobiste zaangażowanie w dzieło „Szlachetnej Paczki” w Goleniowie

Beata Płóciennik-Kleparska bez wielkiej akcji medialnej, bez sztabu ludzi, bez zadęcia i kosztów poniesionych np. przez gminne spółki czy wojsko, zorganizowała akcję pomocy najbardziej potrzebującym, której rozmiar budzi uznanie. Tylko w 2018 roku do 28 rodzin z terenu Goleniowa i pobliskich miejscowości trafiły dary wartości ok. 130 tys. zł. To z jej inicjatywy w 2015 roku po raz pierwszy do Goleniowa trafiła „Szlachetna Paczka. Pani Beata swoim entuzjazmem i osobistym zaangażowaniem sprawiła, że wokół tej idei zaczęli gromadzić się inni ludzie – w różnym wieku, w tym młodzież, co jest szczególne cenne. „Szlachetna Paczka” z roku na rok się rozwijała, tak jeśli chodzi o wolontariuszy w to dzieło się włączających, jak i liczbę darczyńców oraz wysokość rzeczowej pomocy skierowanej do ubogich rodzin. Rodziny, do których paczka trafia, otrzymują kilkutysięczną pomoc w postaci sprzętu domowego, w tym mebli, artykułów spożywczych, odzieży, chemii gospodarczej, środków higieny itp. – po prostu to, co jest im najbardziej potrzebne. „Szlachetna Paczka” to wielomiesięczne działania, których finał następuje w grudniu.

 

Joanna Stanuch-Piotrowicz – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Goleniowie

Za ożywienie swoją osobowością Szkoły Podstawowej nr 1 w Goleniowie.

Joanna Stanuch-Piotrowicz 1 września 2017 roku powołana została na dyrektora szkoły, której groziła likwidacja. Z różnych powodów uczniów w niej ubywało i w rok szkolny 2017/2018 szkoła wystartowała z jedną klasą pierwszą i jedną zerówką oraz siedmioma klasami gimnazjalnymi. Perspektywy były nieciekawe, zwłaszcza w kontekście likwidacji gimnazjów. Pani Joanna podjęła to wyzwanie, ukierunkowała szkołę na działalność artystyczną i to zaczęło przynosić efekty. Opinia o szkole zmieniała się, rodzice zaczęli dostrzegać jej dobre strony, wielu uczniów innych szkół widziało w niej możliwość rozwijania swoich zainteresowań artystycznych. Rok szkolny 2018/2019 jedynka rozpoczęła z dwoma oddziałami przedszkolnymi, trzema klasami pierwszymi, klasą IV, klasą VII i trzema oddziałami gimnazjalnymi, a to oznacza, że kryzys został zażegany.

Niezależnie od „ratowania” szkoły, Joanna Stanuch-Piotrowicz zaangażowana była w działalność charytatywną, przede wszystkim na rzecz osób niepełnosprawnych, blisko współpracując z dwoma stowarzyszeniami  działającymi w tym środowisku: „Niepokonani” i „Światło”. Włączyła się także w organizację Archidiecezjalnych Dni Młodych, a w związku z obchodami 750-lecia Goleniowa Joanna Stanuch razem ze swoimi uczniami nagrała płytę, która lada dzień się ukaże.

Wydarzenie Roku

Widowisko plenerowe „The Wall” inaugurujące Międzynarodowy Festiwal „Mozaika Ludzka”.

Przygotowane z rozmachem widowisko, w którego wykonanie zaangażowano ponad około 200 wykonawców amatorów – od dzieci, przez młodzież po seniorów i z pomysłem wykorzystano przestrzeń miejską, z obiektem Szkoły Podstawowej nr 1 w roli głównej, przyciągnęło setki widzów nie tylko z Goleniowa. W ocenie goleniowian było to niezwykłe i w najdrobniejszych szczegółach przemyślane wydarzenie, wysoko przez nich ocenione.

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie