Connect with us

Aktualności

Godne imię

„W ostatnim czasie żywym tematem stała się sprawa nadania jednemu z nowo powstających rond w naszym mieście imienia bohatera Polski Podziemnej – rotmistrza Witolda Pileckiego”, pisze w liście do redakcji jeden z naszych czytelników, Piotr Piasecki.

Opublikowane

w dniu

Jako historyk z wykształcenia oraz zawodu uważam tę propozycję za jak najbardziej trafną. Oczywiście ostateczna decyzja w tej sprawie należy do goleniowskich rajców. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że nadając nowemu rondu imię wspomnianego bohatera, należałoby używać już aktualnego stopnia wojskowego Witolda Pileckiego, bowiem w dniu 06.09.2013 Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak pośmiertnie awansował rotmistrza na stopień pułkownika. W związku z tym oficjalnie można już używać zwrotu płk. Pilecki. Podobnie wyglądała sprawa w Szczecinie, kiedy to jednej z nowych ulic postanowiono nadać imię majora Kupczyka (pierwszego poległego polskiego żołnierza w Iraku). Z racji faktu, że ów poległy oficer został  pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika, ulica z jego imieniem ostatecznie nazwana została ulicą ppłk. Hieronima Kupczyka. Uważam więc, że w przypadku wyboru dla nowego ronda imienia naszego bohatera, warto byłoby już użyć nazwy płk. Witolda Pileckiego. Miałoby to dwie zalety: godne imię oraz zapewne pierwsze takie w Polsce, czytamy w nadesłanym mailu.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie