Connect with us

Goleniów

Gmina szuka prezesa

Goleniów. Gmina ogłosiła konkurs na nowego prezesa Goleniowskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział wiceburmistrz Tomasz Banach, to konsekwencja rezygnacji z funkcji prezesa tej gminnej spółki, złożonej przez Magdalenę Miklaszewską, która kieruje GTBS od marca 2018 roku.

W przyszłym tygodniu opublikujemy rozmowę z ustępującą prezes.

red.

powiązane – „Szukają sposobu finansowania”

Goleniów

868 metrów nowej ulicy

Goleniów. Budowa ulicy Metalowej wraz z łącznikiem do ulicy Nowogardzkiej w Goleniowie zakończy się do 31 sierpnia tego roku.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe.
Nowa ulica o łącznej długości 868 metrów pokryta jest warstwą bitumiczną, zrobione są ciągi piesze wraz ze zjazdami do posesji, ścieżka pieszo-rowerowa o długości 727 metrów, a także 114 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 3 zatoki parkingowe dla samochodów ciężarowych.

red.

powiązane – „PRD Nowogard przebuduje Metalową”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Przystanek lotnisko

Goleniów. Portal „Miasto Kołobrzeg” sprawdził sensowność utworzenia przystanku kolejowego Goleniów Port Lotniczy.

Opublikowane

w dniu

W materiale portalu opublikowanym na początku sierpnia br. czytamy m.in.:

„W 2013 roku władze samorządowe otwierały przystanek kolejowy przy lotnisku w Goleniowie. Zbudowana 4-kilometrowa nitka torów miała na celu ułatwić podróżowanie na lotnisko z miast regionu zachodniopomorskiego i zwiększenie przewozów koleją. Nowe połączenie miało byc korzystne dla wszystkich, z jednej strony dla aglomeracji szczecińskiej, Kołobrzegu Koszalina, a z drugiej – dla wzrostu atrakcyjności lotniska. Goleniowskie lotnisko jest dosyć oddalone od głównych miast Pomorza Zachodniego, co nie jest optymalne dla klientów i pasażerów i stwarza pewien dyskomfort. Pociąg ma ich podwieźć praktycznie pod sam terminal ze Szczecina w 40 minut. Szczecin jest czwartą aglomeracją miejską – po Warszawie, Krakowie i Lublinie – która ma takie bezpośrednie połączenie kolejowe z terminalem lotniczym. (…)

Jeśli jednak ktoś naprawdę chce lecieć z Lotniska im. NSZZ Solidarność, powinien dwa razy zastanowić się, zanim wybierze dojazd koleją, zwłaszcza z Kołobrzegu. Jak wskazują, rano, jeśli pociąg choć minimalnie się spóźni, możemy mieć problem z odprawą większego bagażu na lot o godz. 8.50 w wykonaniu PLL LOT. „Ale o locie Ryanair o 7.55 możemy zapomnieć, bo pociąg z Kołobrzegu, który rusza o 6.30, na lotnisku jest o 8.07. To po co ta wielomilionowa inwestycja?” – pytał czytelnik portalu (…)

Koszt całego zadania to 67 159 261 PLN, z czego 41 314 095,00 PLN zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. W ramach zadania zrewitalizowano odcinek Kołobrzeg – Goleniów na linii nr 402 oraz wybudowano dwie nowe linie kolejowe łączące stację Port Lotniczy Szczecin-Goleniów z linią nr 402 w taki sposób, by umożliwiały one dojazd zarówno od strony Szczecina, jak i z kierunku Kołobrzegu oraz Koszalina. Dzięki wykonanym pracom czas przejazdu pociągu regionalnego na trasie Kołobrzeg – Szczecin Główny uległ skróceniu o niemal 30 minut.

Rozkład jazdy ze Szczecina i Kołobrzegu na lotnisko wskazuje, że nie ma to większego sensu jechać tam koleją i na pewno warto wybrać samochód. Jeśli samolot do Warszawy odlatuje o 8.50, a pociąg ze Szczecina przyjeżdża albo o 6.37, albo o 9.00, to ktoś chyba czegoś nie rozumie w zestawianiu kolei z lotnictwem. Kolejny samolot PLL LOT startuje z goleniowskiego lotniska o 14.45, ale najbliższy pociąg ze Szczecina przyjeżdża o 10.55, a z Kołobrzegu o 17.18. Ostatni lot do Warszawy mamy o 21.05. Pociąg z Koszalina przez Kołobrzeg przywiezie nas o 19.37, a ze Szczecina o 18.46. Co przez ten czas można robić na regionalnym lotnisku? Trudno powiedzieć.

Skoro my nie znamy odpowiedzi, nie znają jej podróżni, dlatego zapytaliśmy o to biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. W końcu urzędnicy na poziomie regionalnym odpowiadają za lotniska regionalne, przewozy regionalne, a także ktoś decydował o budowie raczej mało komu potrzebne przystanku kolejowego. „Priorytetem przy planowaniu pociągów kursujących na jednotorowej linii kolejowej nr 402 Koszalin – Kołobrzeg – Goleniów jest obsługa osób codziennie podróżujących pociągami relacji Szczecin – Kołobrzeg do i z miejsc pracy i nauki oraz wracających do domów. Godziny kursowania pociągów pozostają praktycznie niezmienne od wielu lat, jako dobrze sprawdzone pod względem spełniania oczekiwań mieszkańców regionu. W tej sytuacji bardzo ograniczone są możliwości planowania pociągów pod kątem obsługi dynamicznie zmieniającego się rozkładu lotów z lotniska w Goleniowie. Sytuacji nie ułatwiają parametry infrastruktury kolejowej (linia jednotorowa z ograniczoną ilością mijanek). Sytuacja jest jednak stale monitorowana i jeśli tylko zachodzą możliwości poprawy obsługi lotniska pociągami regionalnymi, działania takie podejmowane są przy kolejnych korektach rozkładów” – pisze Tomasz Maciejewski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Czyli można z tego wywnioskować, że zbudowano przystanek za miliony, ale przewóz pasażerów na lotnisko nie jest priorytetem.

A tak Urząd Marszałkowski patrzy na ruch kolejowy i lotniczy w Goleniowie:

„Poniżej szczegóły dotyczące skomunikowań poszczególnych pociągów z samolotami w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów.
Od strony Kołobrzegu:
Pociąg Regio nr 88645 relacji Kołobrzeg (odjazd godz. 6:30) – Szczecin Gł. (Port Lotniczy Szczecin-Goleniów przyjazd godz. 8:07) zapewnia możliwość przesiadki na samoloty do:

 • Warszawy odlot godz. 8:50;
 • Oslo Gardermoen o. 9:10 i 10:30;
 • Kopenhagi o. 10:30;
 • Oslo Torp o. 10:45;
 • Londynu Stansted o 9:45/10:10.
  Ponadto pociąg odbiera z lotniska pasażerów przylatujących z Warszawy lotami Ryanair oraz LOT w kierunku Szczecina.
  Pociąg nr 88691 Koszalin (odjazd 7:45) – Kołobrzeg (odj. 8:52) – Szczecin Gł. – zapewnia dojazd na lotnisko o godz. 10:26 umożliwiając przesiadkę do samolotu do Bergen (odlot godz. 11:45), do Krakowa (odlot 12:45) oraz do Dublina (odlot 13:15).
  Pociąg nr 88697 Koszalin (odjazd 16:55) – Kołobrzeg (odjazd 17:55) – Szczecin Gł. zapewnia dojazd do lotniska na godz. 19:40 umożliwiając przesiadkę na samolot do Warszawy (odloty godz. 20:50 i 21:05) oraz do Londynu Stansted (odlot 22:20).
  Od strony Szczecina:
  Pociąg Regio nr 88622 relacji Szczecin Gł. odj. 5:52 – Kołobrzeg mieszkańcom Szczecina i okolic zapewnia możliwość dojazdu na lotnisko na godz. 6:40 i kontynuowania podróży samolotami do:
 • Warszawy odloty 8:20 i 8:50;
 • Oslo Gardermoen o. 9:10.
  Pociąg nr 88673 Szczecin Gł. odj. 8:15– Koszalin umożliwia dojazd na lotnisko na godz. 9:00 i przesiadkę na samoloty do:
  – Oslo Torp o. 10:45.
  Pociąg ten odbiera z lotniska w kierunku Kołobrzegu i Koszalina osoby przylatujące z Warszawy i Oslo.
  Pociąg Regio nr 88627 Szczecin Gł. odj. 10:04 – Kołobrzeg dojeżdża na lotnisko o godz. 11:00 umożliwiając przesiadkę na samolot do Bergen (odlot 11:45), Krakowa (o. 12:45) i Dublina (o. 13:15) oraz zapewnia dojazd w kierunku Kołobrzegu przylatującym samolotami z Kopenhagi, Oslo i Londynu.
  Pociąg nr 88633 Szczecin Gł. odjazd godz. 17:46 – Kołobrzeg dojeżdża na lotnisko o godz. 18:45 zapewniając dojazd na przesiadkę do samolotów w kierunku Warszawy (o. 20:50 i 21:05)”.

Pan podinspektor raczył dopisać jeszcze jedną ciekawostkę: „Przy obecnych uwarunkowaniach infrastrukturalnych nie jest możliwe skomunikowanie pociągów ze wszystkimi samolotami operującymi na szczecińskim lotnisku. Przyczyną tego stanu jest przede wszystkim dynamicznie (nawet co miesiąc) zmieniający się rozkład lotów niektórych linii oraz fakt, iż znaczna ich część kursuje wyłącznie w wybrane dni tygodnia i w niektórych przypadkach także każdego dnia o innej porze. Dodatkowo wszelkie zmiany muszą uwzględniać potrzeby osób codziennie dojeżdżających pociągami, co jest szczególnie trudne w związku z ograniczeniami oczywistymi dla jednotorowej linii kolejowej. Duże nadzieje wiążemy z planowaną przez PKP PLK S.A. modernizacją linii kolejowej nr 402 Koszalin – Goleniów, w ramach której przewiduje się rozbudowę węzła kolejowego wokół lotniska, co umożliwi kierowanie na lotnisko wszystkich pociągów obsługujących trasę Szczecin – Kołobrzeg oraz Szczecin – Świnoujście, ale także w nowej relacji Świnoujście – Kołobrzeg. Węzeł ten umożliwi wjazdy pociągów na lotnisko i wyjazdy z niego bez konieczności zmiany kierunku jazdy na przystanku przy lotnisku. Inwestycja planowana jest przez PKP PLK S.A. na lata 2026-2030, ale póki co nie ma zapewnionego finansowania”.

To ciekawe, bo w 2013 roku urzędnicy ze Szczecina twierdzili inaczej. „Od 2 września br. na trasie pojawi się 6 dodatkowych pociągów (3 pary pociągów) relacji Szczecin Główny – Port Lotniczy Szczecin-Goleniów – Szczecin Główny. Uruchomione połączenia będą skorelowane z godzinami odlotów i przylotów samolotów. Przewiduje się, że czas podróży na trasie Szczecin Główny – Port Lotniczy w Goleniowie wyniesie około 40 minut, a na odcinku Kołobrzeg – Port Lotniczy około 90 minut” – czytamy na stronie internetowej województwa zachodniopomorskiego. – Otwarcie połączenia ze Szczecinem jest dla nas otwarciem na pasażerów. Mamy nadzieję, że ze względu na atrakcyjność dojazdu zwiększy się promień oddziaływania goleniowskiego portu – cieszył się prezes goleniowskiego portu lotniczego – Maciej Dziadosz. A prezydent Janusz Gromek wręcz zachwycał się nad nową inwestycją: – Nam szczególnie zależy, żeby turyści odwiedzający Kołobrzeg, Pomorze Środkowe, mogli szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Inaugurowane dziś połączenie kolejowe z najbliższym nam portem lotniczym w Goleniowie daje taką szansę dogodnej komunikacji i gościom, i mieszkańcom.”

red.

powiązane – „Zadłużenie lotniska”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Instalacja proboszcza

Goleniów. Wczoraj, 7.08. na uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.30 ks. Mirosław Czerwiński SChr został kanonicznie wprowadzony na urząd proboszcza parafii pod wezwanie Św. Katarzyny.

Opublikowane

w dniu

Aktu instalacji proboszcza dokonał proboszcz sąsiedniej parafii pw. Św. Jerzego, ks. dziekan Wacław Nowak. Nowy proboszcz uroczyście wyznał wiarę przed całą wspólnotą oraz obiecał, nawiązując do Ewangelii, że jest wśród wiernych aby służyć. Rada parafialna przywitała ks. Mirosława po staropolsku – chlebem i solą.

Zastąpił na tej funkcji swojego współbrata zakonnego księdza Krzysztofa Musiałka SChr. Tym samym, stał się dwunastym z kolei proboszczem goleniowskiej wspólnoty parafialnej, której patronuje św. Katarzyna Aleksandryjska.

Ks. Mirosław Czerwiński SChr urodził się 2 lutego 1964 roku. Po siedmiu latach zakonnej formacji, 26 maja 1992 roku został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym. Poprzednio posługiwał na urzędzie proboszcza w parafii w Brojcach.

red.

powiązane – „Pożegnanie proboszcza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie