Connect with us
  • https://fabryka-energii.eu/instalacjefotowoltaiczne/

Nowogard

Gmina kopiuje parafię

Nowogard. Już dwie społeczne lodówki działają w Nowogardzie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Pierwsza stanęła na początku lutego w parafii Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie, przy domu parafialnym od strony wjazdu z ulicy Wyszyńskiego.
Druga jest od niedawna ustawiona na tyłach siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. 3 Maja. Jak podaje OPS, korzystać z niej będą mogły przez 24 godziny na dobę wszystkie potrzebujące osoby. Mieszkańców gminy mogą w niej zastawiać to, co jest im niepotrzebne.

red.

powiązane – „Lodówka – jadłodzielnia”

Goleniów

Oba szpitale na plusie

Goleniów. Nowogard. Zarówno szpital powiatowy w Goleniowie jak i miejski w Nowogardzie zanotowały dodatni wynik finansowy za rok 2020.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Wedlu wstępnych danych szpital goleniowski miał 11 tys zł na plusie (przy planowanej stracie ok. 3 mln zł i przychodach większych od planowanych o blisko 4 mln zł), a nowogardzki ok. 100 tys zł. Jak nam powiedział dyrektor tego ostatniego Kazimierz Lembas, to wynik generalnie zwiększonego finansowania służby zdrowia w ubiegłym roku. Jest to jego zdaniem główna przyczyna lepszych wyników finansowych obu szpitali, a nie tylko finansowanie leczenia pandemii. Potwierdzeniem może być fakt, że w szpitalu goleniowskim działał i działa nadal oddział dla pacjentów z covid-19, a w Nowogardzie takiego oddziału nie ma. Również prezes Katarzyna Kęcka mówiła o tym na wczorajszej sesji rady powiatu. Wprawdzie wpływy z oddziału „covidowego” są wyższe, ale też i koszty – ok. 1 mln zł miesięcznie. Podała też, że za styczeń br wynik szpitala to ok. 100 tys zł na plusie.

W informacji przedłożonej radnym prezes Kęcka podała, że od 19 stycznia br szpital zabezpiecza na polecenie wojewody 26 łóżek „covidowych” oraz 5 intensywnej terapii. Utrzymuje się tendencja zmniejszania liczby pacjentów w szpitalu, ponieważ połowa z szykowanych do zabiegów planowych jest zarażona wirusem covid-19, a w związku z tym są przekazywani do tzw. szpitali dedykowanych. Jeśli chodzi o zarażania wirusem pracowników szpitala, to nie dochodzi do nich podczas udzielania świadczeń, a poza szpitalem.

Według tej samej informacji w roku 2020 było znacznie mniej hospitalizacji na wszystkich oddziałach goleniowskiego szpitala – 4122, przy 5731 w roku 2019. Również w ZOL hospitalizacji było mniej – 809 w stosunku do 813 w roku 2019. Spadła też liczba porad specjalistycznych – 13 295, a w roku 2019 było ich 15 125. Mniej pacjentów niż w roku 2019 skorzystało również z rehabilitacji i endoskopii. Za to więcej wizyt zanotował szpitalny POZ – 20 566, a rok wcześniej było ich 19 650.

red.

powiązane – „Nadal jest wola połączenia”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

UBek z Nowogardu przed sądem

Nowogard. Goleniów. Były śledczy z nowogardzkiego UB ma dzisiaj 90 lat i stanie przed goleniowskim sądem.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje PR Szczecin, 90-letni dziś Stefan B. miał przyczynić się do skazania przez stalinowski sąd wojskowy miejscowego rolnika za próbę obalenia siłą ustroju PRL-u, za co grozi mu teraz do 10 lat więzienia.
Akt oskarżenia przeciwko byłemu śledczemu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Nowogardzie skierował Oddział Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. Byłemu UB-ekowi zarzuca się podżeganie do bezprawnego pozbawienia wolności Józefa G.

  • Pokrzywdzonemu zarzucono przygotowania do usiłowania zmiany przemocą ustroju państwa, gdy tymczasem zachowania pokrzywdzonego polegały na krytyce wprowadzania kołchozów w Polsce. Cały szereg struktur państwa bierze udział w represjach. Także ten oskarżony jest elementem tego systemu. Jego działania finalnie skutkują skazaniem pokrzywdzonego – powiedział Radiu Szczecin, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie, Marek Rabiega. Ówczesny Sąd Wojskowy ostatecznie skazał rolnika na 4 lata więzienia.

Sąd Rejonowy w Goleniowie, gdzie będzie sądzony Stefan B. nie wyznaczył jeszcze terminu pierwszej rozprawy.

red.

powiązane – „Rocznica Krwawej Niedzieli”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

JMB inwestuje w Nowogardzie

Goleniów. Nowogard. JMB Wind Engineering z Budna pod Goleniowem, ogłosiła wczoraj plany dużej inwestycji w Nowogardzie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Chodzi o zakup 7-hektarowej działki w nowogardzkiej strefie inwestycyjnej. O szczegółach poinformował nas Maciej Jarlaczyński z JMB w nadesłanym komunikacie:

„W ramach wewnętrznych dyskusji nad rozwojem JMB Wind Engineering, stało się dla nas jasne, że potrzebujemy nowej przestrzeni na kolejne inwestycje. Rozglądając się za atrakcyjnymi terenami, zakupiliśmy pod koniec ubiegłego roku działkę przemysłową w Nowogardzie. Powodem zakupu akurat tej działki była jej wielkość, foremność, usytuowanie komunikacyjne, a także kompletność infrastruktury. W najśmielszych wizjach widzimy tam możliwość zbudowania hal produkcyjnych o docelowej powierzchni nawet do 11 tysięcy m2, choć na pewno nie od razu, a krok po kroku. Chcielibyśmy tam zrealizować wizję „JMB 2.0”, która od samego początku dałaby nam przewagi produkcyjne i logistyczne. Pomijając jednak działalność typowo obróbczą, szukamy możliwości, aby uruchomić tam także produkcję wykorzystywanego przez nas surowca, który obecnie importujemy spoza Polski. To jednak koszt kilkunastu milionów złotych, więc nawet w skali naszej dotychczasowej działalności, nie jest to zdecydowanie coś czym od razu dysponujemy – pracujemy zatem nad zapewnieniem finansowania. Według obecnych założeń pierwsza produkcja może rozpocząć się nawet pod koniec 2022 roku, od poziomu zatrudnienia ok. 50-60 osób. Finalne decyzje są także uzależnione od sytuacji na rynku, a tu największe zawirowania wprowadza oczywiście pandemia. Będziemy informować na bieżąco o postępach.

Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że zakup działki w Nowogardzie nie oznacza, że planujemy ograniczyć produkcję w Budnie. Jednym z podstawowych założeń było właśnie to, aby nowa działka była dobrze skomunikowana z Budnem. Nie była to także żadna manifestacja, aby nie inwestować w Goleniowie. Z władzami Gminy Goleniów i Gminy Nowogard współpracuje nam się bardzo dobrze, a co istotne – nadal z obiema lokalizacjami znajdujemy się w obrębie Powiatu Goleniowskiego. Zadecydowały czysto techniczne parametry działki”.

red.

powiązane – „Diament Forbesa ponownie dla JMB”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie