Connect with us

Goleniów

Gmina dołoży prawie 4 mln zł

Goleniów. Gmina chce jeszcze w tym miesiącu podpisać nową umowę z PGK.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pewnie wymagało zwołania sesji rady miejskiej, bo jak nam powiedział wiceburmistrz Henryk Zajko, burmistrz zwróci się do rady o zwiększenie środków budżetowych na wywóz odpadów komunalnych w gminie. Chodzi o blisko 4 mln zł, bowiem o tyle różnią się kwoty przeznaczone w budżecie na to zadanie (ok. 7,8 mln zł netto) i cena zgłoszona w II przetargu przez PGK (ok. 12 mln zł netto). Gmina nie ma wyjścia i musi tę cenę przyjąć, bo PGK było jedynym oferentem w obu przetargach. Teraz nad propozycja burmistrza pochyli się komisja budżetowa rady miejskiej.

W I przetargu, którego wartość wynosiła ok. 13,8 mln zł netto, PGK zaproponowało cenę ok. 16,4 mln zł netto. W II przetargu gmina zwiększyła zakres zamówienia o tzw. nieruchomości niezamieszkane, a równocześnie jego wartość do ok. 16 mln zł netto. PGK złożyło teraz ofertę na poziomie ok. 12 mln zł netto – czyli za większy zakres prac chce teraz o ponad 4 mln zł mniej niż w I przetargu. Jednak w obu przetargach środki budżetowe gminy zaplanowane na te zadania wynosiły ok. 7,8 mln zł netto, a więc brakujące blisko 4 mln zł trzeba dołożyć z budżetu gminy. Wygląda więc na to, że pomiędzy I a II przetargiem
różnica pomiędzy oczekiwaniami gminy (7,8 mln zł), a ofertą należącej do niej spółki komunalnej zmniejszyła się o połowę – z 8,2 mln zł do 4,2 mln zł. I to przy większym zakresie zamówienia.

red.

powiązane – „Burzliwa dyskusja o śmieciach”

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Reaktor w sąsiedztwie

Goleniów. Grupa Azoty rozpoczyna testy z energią jądrową. W Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Goleniów, powstanie modułowy reaktor jądrowy MMR.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały dzisiaj porozumienie dotyczące rozwoju i budowy „badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro Modular Reactor).

W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury.

Dostarczeniem niewielkiego reaktora MMR zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji. Dlaczego nazywane są „ultrabezpiecznymi”?

– Dzięki obudowie ceramicznej wyeliminowaliśmy użycie metalu. Daje nam ona odporność na wysokie temperatury. Reaktory drukowane są w drukarce 3D i jesteśmy jedyną firmą, która jest w stanie je wyprodukować – tłumaczył Franceso Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

– To bezpieczeństwo reaktorów jest dla nas szczególnie ważne. Nie wyobrażamy sobie pracy w zakładach chemicznych bez poczucia bezpieczeństwa. W trakcie budowy reaktora będziemy równolegle szkolić kadry z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. To bardzo ważne, bowiem kadr atomowych, które specjalizują się w tego typu reaktorach, jest niewiele – dodał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Rozmowy z firmami oferującymi energię jądrową trwały przez półtora roku. Ile potrwa budowa samego reaktora MMR?

– Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu – podkreślił Tomasz Hinc.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Powiększą Plac Pileckiego

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o postawieniu pomnika Witolda Pileckiego i jego lokalizacji.

Opublikowane

w dniu

Będzie to skwer u zbiegu ulic Kościuszki i Konstytucji (patrz zdjęcie), który stanie się niedługo częścią powiększonego Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni uznali, że pomnik rotmistrza powinien stać na placu jego imienia, a ponieważ tam stoi Pomnik Niepodległości, więc o skwer gdzie stanie postanowili powiększyć ów plac.

red.

powiązane – „Pomnik Pileckiego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie