Connect with us

Goleniów

Gdzie polecimy z Goleniowa w roku 2028?

Goleniów. Prezes spółki „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów” przedstawił plany dotyczące rozwoju siatki połączeń

Opublikowane

w dniu

Na dzisiejszym posiedzenia komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Zagranicznej sejmiku województwa zachodniopomorskiego, prezes Maciej Dziadosz, przedstawił plany dotyczące rozwoju siatki połączeń z naszego lotniska. Do 2028 r., w Goleniowie mogą pojawić się takie kierunki jak: Paryż, Rzym, Barcelona czy Kijów.

Spotkanie komisji odbyło się na terenie goleniowskiego lotniska. Głównym powodem jego zwołania był temat połączeń lotniczych ze Szczecina do Warszawy, a konkretnie wysokich cen biletów ustalonych przez obecnie monopolistę na tej trasie – Polskie Linie Lotnicze LOT.

Prezentacja przygotowana przez prezesa Dziadosza, pokazała dane dotyczące istniejącej siatki połączeń oraz plany jej rozwoju w najbliższych latach.

Aktualna siatka połączeń dostępnych z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów:

PLL LOT:

– Warszawa – 12 x tygodniowo.

Ryanair:

– Londyn Stansted – 5x tygodniowo,

– Dublin – 3x tygodniowo,

– Liverpool – 2 x tygodniowo,

– Kraków – 2x tygodniowo.

Wizz Air:

– Oslo Torp – 2 x tygodniowo,

– Bergen – 2 x tygodniowo.

– Na chwilę obecną nie operuje jeszcze dwóch przewoźników: Norwegian i SAS. Ale obaj deklarują, że od sezonu lato 2022 powrócą do połączeń, które realizowali, czyli do Oslo Gardermoen i Kopenhagi – tłumaczył prezes Dziadosz, prezentując sytuację po przymusowej przerwie pandemicznej.

Rozkład na najbliższe miesiące

To nie jedyne zmiany planowane w najbliższej perspektywie. Wrócą również inne znane już użytkownikom lotniska w Goleniowie połączenia, a na najpopularniejszych kierunkach zwiększona zostanie częstotliwość lotów. Chodzi tu przede wszystkim o połączenie z Warszawą.

– Zimą będą w tygodniu 2 loty więcej do Warszawy, a latem 2022 r. te połączenia będą oferowane 3 razy dziennie – podkreślał prezes Dziadosz.

PLL LOT:

– Warszawa, zimą 2021/22 – 14x tygodniowo, latem 2022– 18x tygodniowo.

Ryanair:

– Londyn Stansted, zimą 2021/22 – 5x tygodniowo, latem 2022 – 6x tygodniowo,

– Dublin – 2x tygodniowo,

– Liverpool – 2x tygodniowo,

– Kraków – 2 x tygodniowo.

Wizz Air:

– Oslo – zimą 2021/22 – 2 x tygodniowo, latem 2022 – 3x tygodniowo,

– Bergen – 2x tygodniowo,

– Stavanger (od 22.12) – 2x tygodniowo,

– Lwów (od 28.3) – 2x tygodniowo.

Norwegian:

– Oslo Gardermoen (od 30.4) – 2x tygodniowo.

SAS:

– Kopenhaga (od 4.4) – 5x tygodniowo.

Dalekosiężne plany (lata 2022-28)

Trwają starania, by w latach 2022-28 znacząco rozwinąć siatkę połączeń z Goleniowa. W prezentacji przedstawionej radnym znalazło się bardzo dużo ewentualnych nowych kierunków. Również takie do największych miast: Paryża, Rzymu, Amsterdamu, Kijowa czy Dortmundu. Uwagę zwraca planowane rozszerzenie liczby połączeń LOT-u z Warszawą do 44 tygodniowo.

– To nie jest jakaś wygórowana cyfra. Naszym zdaniem to realny wynik, do osiągnięcia w nie najdłuższym czasie – przekonywał prezes Dziadosz.

PLL LOT:

– Warszawa – 44x tygodniowo.

SAS:

– Kopenhaga – 20x tygodniowo.

KLM:

– Amsterdam – 14x tygodniowo.

Air France:

– Paryż – 7x tygodniowo.

Finnair:

– Helsinki 5x tygodniowo.

Ryanair:

– Warszawa (Modlin) – 14 x tygodniowo,

– Rzeszów – 2 x tygodniowo,

– Londyn Luton – 4 x tygodniowo,

– Korfu – 1x tygodniowo (sezonowo),

– Burgas – 1x tygodniowo (sezonowo),

– Barcelona – 2x tygodniowo,

– Mediolan – 2x tygodniowo,

– East Midlands (okolice Nottingham i Leicester w Anglii) – 2x tygodniowo,

– Rzym – 2x tygodniowo,

– Dusseldorf – 2x tygodniowo,

– Kijów – 4x tygodniowo,

– Lublin – 2x tygodniowo,

– Sztokholm – 2x tygodniowo,

– Katowice – 2x tygodniowo,

– Olsztyn – 2x tygodniowo,

– Edynburg – 2x tygodniowo.

Norwegian:

– Helsinki – 2-3x tygodniowo.

Wizz Air:

– Billund (Dania) – 2x tygodniowo,

– Malmoe – 3-4x tygodniowo,

– Eindhoven – 2x tygodniowo,

– Dortmund – 2x tygodniowo,

– Kijów – 2x tygodniowo,

– Frankfurt Hahn – 2x tygodniowo,

– Trondheim – 2x tygodniowo,

– Kolonia – 2x tygodniowo,

– Wilno – 2x tygodniowo,

– Gothenburg – 2x tygodniowo,

– Kutaisi (Gruzja) – 2x tygodniowo,

– Reykjavik – 2x tygodniowo,

– Dubrownik – 2x tygodniowo (sezonowo).

Transavia:

– Amsterdam / Paryż – 2-3 x tygodniowo.

UIA:

– Kijów – 4-5x tygodniwo.

easyJet:

– Genewa – 2x tygodniowo.

red.

powiązane – „Obwodnica w roku 2027″

Goleniów

Pożegnanie księdza Mieczysława

Goleniów. W minioną niedzielę na Mszy Świętej o godz. 18:00 parafianie podziękowali ks. Mieczysławowi Duszy SChr za dwa lata posługi kapłańskiej we wspólnocie parafialnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia, ks. Mieczysław przez dwa lata opiekował się duchowo m.in. młodzieżą gimnazjalną, goleniowskimi harcerzami oraz wspólnotą Żywego Różańca Rodziców. Został przeniesionny do parafii św. Józefa w Stargardzie.

red.

powiązane – „Nowy proboszcz”

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

Osiemdziesiąte urodziny

Goleniów. Osiemdziesiąte urodziny obchodzi Władysław Waslinka, znany trener i Zasłużonego Mieszkaniec Gminy Goleniów.

Opublikowane

w dniu

To ostatnie wyróżnienie Pan Władysław odebrał w dniu 11 marca 2021 r. mówiąc wtedy m.in.:

„Jestem mile zaskoczony tym wyróżnieniem, bo znalazłem się w gronie ludzi zasłużonych dla tego miasta. To jest dla mnie ogromny zaszczyt, bo z tym miastem związany jestem ponad 70 lat, akurat tyle ile prawie żyję i zawsze sobie ceniłem to, co dzieje się w naszym mieście. Kiedy jako 19-letni absolwent technikum wychowania fizycznego podejmowałem pracę w Maszewie, miałem przyjemność prowadzić zajęcia z dziewczynami i proszę sobie wyobrazić, że najstarszą moją uczennicą była dwa lata młodsza ode mnie dziewczyna, ale takie były czasy i człowiek mile to wspomina. Proszę Państwa, jestem w tym miejscu, jestem w naszym kochanym Goleniowie i tego miejsca będę strzegł jak oka w głowie, i zawsze będę dumny z tego, że jestem mieszkańcem Goleniowa, którego nie zamienię na żadne inne miejsce. Na zakończenie dodam, że cieszę się, że z rąk moich koleżanek otrzymuję to wyróżnienie i cieszę się, że na sali są moi uczniowie, z których jestem bardzo dumny. Działajcie na rzecz naszego pięknego miasta”.

Władysław Wasylinka z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego, absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie – kierunek wychowanie fizyczne oraz trenerem II klasy piłki siatkowej. Urodził się w 1942 r. w Werchracie. Wraz z rodzicami zamieszkał w Burowie koło miejscowości Mosty. Wczesną edukację szkolną rozpoczął w Szkole Podstawowej w Burowie, a zakończył w 1956 r. w Mostach. W 1961 r. jako absolwent Technikum Wychowania Fizycznego w Szczecinie rozpoczął pracę jako nauczyciel
w Szkole Podstawowej w Maszewie, z którą związany był przez 6 lat. W 1967 r. Pan Władysław Wasylinka powołany został na kierownika Powiatowego Ośrodka Sportu, Wypoczynku i Rekreacji. Po 3 latach pracy wrócił do zawodu nauczyciela twierdząc, że praca z dziećmi i młodzieżą jest jego powołaniem i pasją. W 1969 r. podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Goleniowie oraz przez 4 lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora szkoły. Z początkiem rozpoczęcia pracy zawodowej Pan Władysław zaczął realizować swoje pasje sportowe z zakresu piłki siatkowej dziewcząt. Z jego inicjatywy w szkole wprowadzono rozszerzony program wychowania fizycznego nastawiony na piłkę siatkową – utworzenie klas sportowych o profilu siatkarskim. Tak położono podwaliny pod rozwój goleniowskiej siatkówki. Skromne, ale usystematyzowane i jasno określone działania zaczęły przynosić sukcesy w szkolnej, a później klubowej siatkówce. Jego podopieczne wielokrotnie zdobywały mistrzostwa województwa w mini siatkówce.
Pomysłodawca, inicjator i twórca w 1972 r. klubu sportowego MKS Barnim. Przez wiele lat prezes i trener zespołu siatkarskiego kobiet. Od 1978 r. do 1991 r. pełnił funkcję dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Goleniowie. Był to dobry czas rozwoju sportu szkolnego i klubowego w Goleniowie. Czas propagowania różnych form aktywności fizycznej i dynamicznie rozwijającego się sportu szkolnego. Osiągane są znaczne sukcesy na arenie wojewódzkiej i krajowej zawodników sekcji siatkówki i lekkiej atletyki. W tym czasie Pan Władysław Wasylinka angażuje się we współpracę z różnymi podmiotami w zakresie rozwoju bazy sportowej, działań w zakresie rozwoju szeroko rozumianej kultury fizycznej.

Oprócz pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych. Przez ponad 15 lat był sekretarzem Zarządu Powiatowego Miejskiego LSZ w Goleniowie. W latach 1972-2006 był członkiem Prezydium Wojewódzkiego SZS w Szczecinie. Tam tworzył podstawy realizacji zasad organizacji i przeprowadzania zawodów sportowych na terenie całego województwa. Działał w Wojewódzkim Związku Piłki Siatkowej w Szczecinie. Przez dwie kadencje w latach 1998-2006 był radnym powiatowym. Uzyskał wiele odznaczeń resortowych m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Gryf Pomorski, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Srebrna i Brązowa Odznaka GKKIF, Złota Odznaka PZPS, Srebrna Odznaka TKKF, Srebrna Odznaka LZS, Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego. Po przejściu na emeryturę przez kilkanaście lat pełnił funkcję powiatowego koordynatora imprez sportowych. W okresie pracy zawodowej, jak i po przejściu na emeryturę był bardzo aktywnym organizatorem i propagatorem aktywności sportowej i idei olimpijskich. Inicjował i współorganizował przez wiele lat imprezy sportowe promujące miasto i Gminę m.in.: Goleniowską Milę Niepodległości, Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej Juniorek Goleniów CUP, Goleniowską Ligę Amatorskiej Koszykówki, mecze pokazowe w piłce ręcznej reprezentacji narodowych Polska-Litwa, Polska-Niemcy, w piłce siatkowej mężczyzn reprezentacji narodowych Polska-USA, zawody szkolne, wakacyjne turnieje siatkówki.
Władysław Wasylinka to osoba o wysokiej kulturze osobistej, zawsze przyjazny ludziom, pomocny w rozwiązywaniu różnych problemów, ma swój znaczący wkład w rozwój sportu w Goleniowie. Osób o tak bogatej osobowości i o takim zaangażowaniu w rozwój sportu w naszej Gminie jest niewiele.

red.

powiązane – „Zasłużony Wasylinka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Chcą podwyżek cen wody i ścieków.

Goleniów. Wczoraj spotkali się w Goleniowie przedstawiciele przedsiębiorstw wodno kanalizacyjnych, debatując o ich sytuacji ekonomicznej.

Opublikowane

w dniu

Byli wśród nich prezesi dwóch firm zaopatrujących w wodę mieszkańców naszego powiatu: Janusz Dawidziak z GWIK (własność gminy Goleniów) i Damian Simiński z Wodociągów Zachodniopomorskich (własność województwa zachodniopomorskiego)- był też przedstawiciel nowogardzkiego PUWiS (własność prywatna), ale głosu nie zabierał. Mówili m.in. o drastycznie i gwałtownie wzrastających kosztach ich działalności, co nie ma odzwierciedlenia w obowiązujących taryfach zatwierdzanych przez państwowego regulatora – „Wody Polskie”. Przedsiębiorstwa wnioskują o pilną aktualizację taryf, co – ich zdaniem – blokuje regulator. To powoduje, że rosną straty tych firm – W przypadku GWiK to już prawie 10 mln zł. By temu zapobiec, muszą wzrosnąć ceny wody i ścieków – dla mieszkańców gminy Goleniów GWiK chce podniesienia opłaty za wodę i ścieki o 5,41 zł – z obecnych 12,55 zł za m3. Dużym problemem jest już dla inwestorów przyłączanie się do gminnej sieci wod-kan, ponieważ GWiK odmawia wydania warunków przyłączenia tłumacząc to brakiem środków na wykup przyłączy – co w efekcie blokuje proces inwestycyjny w gminie zarówno dla inwestorów indywidulanych jak i firm.

Obecny na spotkaniu wiceburmistrz Tomasz Banach przedstawił krótko plan gminy w tej kwestii:

„Chcemy się spotkać z radnymi i przedstawić pakiet rozwiązań lokalnych – dodając, że gmina opracowuje projekt, który pozwoli uniezależnić się w dużym stopniu od cen energii. Toczą się zaawansowane rozmowy dotyczące założenia klastra energetycznego i własnej produkcji energii na terenie GPP. – Przy konstrukcji przyszłorocznego budżetu musimy zmienić optykę patrzenia na ten budżet. Dzisiaj mówienie o rozwoju, o inwestycjach zgubiło sens. Dzisiaj musimy myśleć jak uchronić mieszkańców i umożliwić im pewny byt”.

Jak nam powiedział wiceburmistrz Banach po zakończeniu spotkania, gmina podejmie działania pozwalające na utrzymanie płynności i działania GWiK.

Przedstawione na spotkaniu problemy przedsiębiorst wodno kanalizacyjnych dotyczą całego kraju. Wyjścia z tej sytuacji są trzy. Albo regulator, czyli „Wody Polskie”, zatwierdzi nowe taryfy odzwierciedlajace rzeczywiste koszty tych przedsiębiorstw – co oznacza przerzucenie ich w całości na odbiorców i wysokie podwyżki, albo do ich działanlości dopłacą samorządy. Wariantem pośrednim jest rozłożenie tych obciążeń miedzy odbiorców i samorządy – co zdaje się sugerować wypowiedź wiceburmistrza Banacha.

red.

powiązane – „Debata o zagrożeniu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie