Connect with us

Aktualności

Gdybym tamtego dnia przyjechała do szpitala wcześniej…

List do redakcji.

Opublikowane

w dniu

Panie Redaktorze,

Mój mąż został przyjęty z niewydolnością serca na oddział wewnętrzny Szpitala w Goleniowie dwa i pół miesiąca temu. Został skierowany na „erkę”. Następnego dnia, gdy przyjechałam z koleżanką odwiedzić go, był już przeniesiony do izolatki z powodu biegunki. Poprosił mnie żebym zawiadomiła Policję, bo za dwa dni umrze. Zaraz potem przyszedł lekarz, który powiedział, żebym na następny dzień przygotowała mężowi zupę jarzynową.

Byłam tym zaskoczona, bo mężowi miały być podłączone kroplówki. Co prawda – były one dostarczone, ale nie podłączano ich pacjentowi. Zgłosiłam to ordynatorowi. Siostra oddziałowa pokazała mi jak mąż jest opuchnięty i palcami zaczęła dźgać ręce mego męża, mówiąc: „On ma już dosyć tych kroplówek, czego pani chce więcej”.

Choć oddziałowa twierdziła, że mężowi podawano kroplówki- z pewnością nie były podłączane, co może poświadczyć także mój syn. Okazało się, że były problemy z „wkłuwaniem się” i poproszono o pomoc anestezjologa.

Kolejnego dnia o godz. 8.15 odwiedziłam męża z przygotowaną zupą. W tym czasie lekarze przyszli na wizytę, która trwała ok. minuty. Po wizycie ordynator poinformował mnie, że mąż śpi, bo całą noc „wariował”. Okazało się, że podłączono go do tlenu i był cały spuchnięty. Gdy go dotknęłam, był cały zimny. Wtedy wydał ostatni oddech! Zaczęłam krzyczeć. Lekarze wrócili i zaczęli go reanimować.

Natychmiast został przeniesiony na oddział intensywnej terapii i do dzisiejszego dnia tam przebywa (ok. 2 i pół miesiąca). Gdybym tamtego dnia przyjechała do szpitala wcześniej, to być może uratowałabym mózg męża, który od tamtej pory nie pracuje.

Robię sobie wyrzuty, że jednak nie zawiadomiłam Policji, o co mąż z jakichś powodów mnie poprosił. To były jego ostatnie słowa. To prawda, że na oddziale intensywnej terapii zapewniono mężowi bardzo dobrą opiekę. Być może sytuacja byłaby zupełnie inna, gdyby podobnie dobrą opiekę zapewniono wcześniej mężowi na oddziale wewnętrznym.

Myślę, że opieka nad chorymi na oddziale wewnętrznym powinna się zmienić na lepsze.

Z poważaniem.
Imię i nazwisko
do wiadomości redakcji

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie