Connect with us

Nowogard

Funkcjonariusz UB skazany

Nowogard. Funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa z Nowogardu skazany na rok w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, taki wyrok usłyszał niedawno Stefan B. w Sądzie Rejonowym w Szczecinie.

Zdaniem sądu, Stefan B. fałszywie oskarżył mężczyznę i doprowadził do jego zamknięcia w więzieniu.

Stefan B. w 1950 roku skierował do Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Szczecinie wniosek o areszt wobec Józefa G., a następnie udzielił pomocy prokuraturze i Wojskowemu Sądowi Rejonowemu w Szczecinie do skazania mężczyzny na 2 lata. Tak brzmiały zarzuty prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Zarzuty, bo funkcjonariusz UB zrobił to wszystko, mimo braku podstaw. Dokładnie, Stefan B. oskarżył Józefa G. iż jest on „zdecydowanym wrogiem klasowym i nieprzejednanym wrogiem ZSRR”.

W rzeczywistości Józef G. był rolnikiem, który jedynie krytykował wprowadzanie kołchozów w Polsce. Kiedy trafił do więzienia, miał 53 lata i utrzymywał pięcioosobową rodzinę.

Dziś funkcjonariusz UB ma 91 lat. Oprócz kary w zawieszeniu, musi też zapłacić 500 złotych grzywny i ponieść koszty procesu sądowego. Wyrok jest nieprawomocny.

red.

powiązane – „Winny nieukarany”

Nowogard

Motocross w niedzielę

Nowogard. W niedzielę 1 października, w Nowogardzie rozegrane zostanę zawody motocyklowe.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Ponad 2,5 mln zł na zabytki”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nowe sołectwo

Nowogard. W gminie będzie nowe sołectwo – Warnkowo

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, na zorganizowanym 19 września spotkaniu mieszkańców sołectwa Karsk odbyła się dyskusja dotycząca jego przyszłości. Mieszkańcy wchodzącego w jego skład Warnkowa chcą bowiem utworzyć własne sołectwo i z podpisanym przez blisko sto osób wnioskiem wystąpili do burmistrza gminy. Podczas zebrania wolę swoją potwierdzili, sołtys Karska Jerzy Kubicki przeciwny temu nie był, a choć procedura wydzielenia nowego sołectwa trochę potrwa, to decyzja de facto już zapadła.

Podczas spotkania podzielono też wstępnie budżet sołectwa w ten sposób, by warnkowianie mogli realizować swoje najpilniejsze potrzeby – poprawa stanu dróg gruntowych, postawienie wiaty przystankowej oraz zakup ulicznych koszy na śmieci.

red.

powiązane – „Nowy mural”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nowy mural

Nowogard. Około 60 metrów kwadratowych powierzchni ma zainspirowany okoliczną przyrodą mural, który pojawił się w ostatnich dniach na ścianie jednego z budynków przy ulicy Józefa Piłsudskiego w Nowogardzie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, to kompozycja złożona z kilku mandali, czyli wywodzących się z buddyzmu połączeń koła i kwadratu. Mandale udekorowane są między innymi polnymi kwiatami i biedronkami, których pełno jest między innymi nad Jeziorem Nowogardzkim.
Autorem muralu jest Maciej Bukowski – pochodzący z Chełmna artysta, malarz, muralista, projektant graficzny oraz edukator.

red.

powiązane – „eSesja.tv”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie