Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

Ekstremalna Droga Krzyżowa – Goleniów

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Goleniowie Ekstremalna Droga Krzyżowa. Przygotowaniem trasy i propagowaniem idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Goleniowie podjęła się grupa świeckich osób, która wspólnie stworzyła goleniowski rejon EDK.

Opublikowane

w dniu

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej będziemy rozważać Misterium Męki Pana Jezusa na trasie Św. Jerzego w nocy z 23 na 24 marca 2018 roku. Deklaracje przejścia EDK będą możliwe od dnia 14 lutego 2018 (Środa Popielcowa).
Rozpoczniemy mszą św.  w kościele pw. św. Jerzego w Goleniowie o godz. 20.00. Zbiórka uczestników od godz. 19:30. Po mszy św. osoby deklarujące chęć przejścia EDK wyruszą na wybraną przez siebie trasę. 
Przygotowana zostało jedna trasa o długości 43,4 km (w wersji dłuższej o długości 53,4 km). Trasa zgodnie z regułami EDK nie będzie oznakowana. Niebieska trasa św. Jerzego prowadzi z Goleniowa od kościoła św. Jerzego do Goleniowa przez kolonie Żółwią Błoć, Marszewo, Glewice, Mosty Osiedle, Burowo, Mosty, Danowo, Tarnówko, Stawno, Łęsko, Górę Lotnika, Łozienicę. Trasa goleniowskiej EDK biegnie częściowo powiatowymi drogami lokalnymi oraz duktami leśnymi i drogami gruntowymi, pokrywając się częściowo z gminnymi szlakami pieszymi bądź rowerowymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy filialnych kościołach, przydrożnych krzyżach, kapliczkach lub starych cmentarzach. Więcej informacji o trasie wraz z jej opisem, mapką, śladem GPS można znaleźć na oficjalnej stronie EDK www.edk.org.pl, Rejon Goleniów lub na profilu facebookowym goleniowskiego rejonu EDK. 
    Deklaracje przejścia będzie można składać od 14 lutego do 21 marca do godz. 12:00 drogą internetową na oficjalnej stronie EDK www.edk.org.pl, Rejon Goleniów lub na profilu facebookowym goleniowskiego rejonu EDK.  Dla uczestników, którzy zgłoszą taką deklarację przewidziany jest pakiet materiałów w skład, którego wchodzą: tekst rozważań, opaska odblaskowa oraz znaczek pamiątkowy. Materiały te będą wydawane będą na pół godziny przed mszą świętą w kościele w dniu 23 marca oraz w czwartek 22 marca po wieczornej mszy świętej. Opis trasy, mapę oraz ślad GPS uczestnicy będą mogli pobrać ze strony internetowej i wydrukować. Wszystkie materiały czyli tekst rozważań, opis trasy i mapę można również pobrać samodzielnie ze strony internetowej na swoje telefony komórkowe.
Osoby deklarujące przejście trasy EDK ponoszą dobrowolną opłatę w wysokości 10 zł na pokrycie kosztów przygotowania materiałów i tras, którą będzie można uiścić podczas odbierania materiałów. Zachęcamy, aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać przygotowany przez siebie drewniany krzyż (np. brzozowy).
Przed wyruszeniem prosimy o zapoznanie się z podstawowymi informacjami i zasadami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wyruszając na EDK zobowiązujesz się do przestrzegania zasad EDK, a w szczególności reguły milczenia. Od momentu dotarcia na I stację obowiązuje zasada milczenia, dzięki której każdy z uczestników będzie mógł głębiej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej i prawdziwie spotkać się z Bogiem. Wyjątkiem od tej zasady są rozważania na każdej ze stacji. W ich trakcie, po przeczytaniu tekstu, można dyskutować na temat znaczenia i sposobu rozumienia danego fragmentu z resztą uczestników.
EDK to nie jest nocny rajd czy pielgrzymka tylko specyficzne wydarzenie religijne. Jeśli chcesz jedynie się sprawdzić fizycznie i nie akceptujesz idei i zasad EDK wybierz inna formę. EDK skierowana jest do tych wszystkich, którzy chcą pełniej przeżyć dni Wielkiego Postu. W jej trakcie każdy z uczestników będzie miał możliwość głębokiego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej skupiając się nad medytacją rozważań przygotowanych przez organizatorów EDK oraz pokonując pieszo kilometry na drodze.  Każdy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zapewnia sobie we własnym zakresie ekwipunek potrzebny do pokonania trasy wędrówki:
– odpowiednie obuwie i ubranie do pokonania trudnej trasy
– naładowana latarka + zapasowe baterie
– wysokokaloryczne jedzenie i picie,
– podstawowe opatrunki,
– odblaski itp.
Zalecamy także zabranie w trasę kijków przeznaczonych do wędrówek pieszych (np. do nordic walking). Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest bardzo długa, wyczerpująca i wymaga przygotowania fizycznego.
PROSIMY O ROZWAŻNE PODEJMOWANIE DECYZJI O UDZIALE W DRODZE, MAJĄC NA WZGLĘDZIE INDYWIDUALNE MOŻLIWOŚCI WYSIŁKOWE.
uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność 
W razie niemożności kontynuowania Drogi, każdy uczestnik zobowiązany jest do samodzielnego zabezpieczenia sobie powrotu do domu (nie zapewniamy na trasie możliwości przewozu uczestników). Także powrót odbywa się we własnym zakresie.
Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej tylko pod opieką prawnego opiekuna.
W trasie poruszamy się w grupach składających się z mniej niż 10 osób (od 1 do 9), zachowując szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza na tych fragmentach, które prowadzą po drogach asfaltowych.

Kiedy opadasz z sił, musisz iść dalej, a wtedy zaczyna się „prawdziwe ćwiczenie duchowe” połączone z przekraczaniem własnych granic fizycznych, po którym człowiek może przejść rzeczywistą przemianę mentalną. Każdy z uczestników na tę noc otrzymuje dwie mapy. Jedna to mapa wskazująca trasę, a druga to rozważania nadające kierunek wędrówce wewnętrznej. Pozwala spojrzeć w głąb siebie, uczy pokory. EDK nie jest pielgrzymką – nie śpiewa się, nie rozmawia, nie ma być miło. Ma być ekstremalnie!
To wszystko zagwarantuje Ci Ekstremalna Droga Krzyżowa. Różne miasta, różne trasy, ten sam cel: walka ze słabościami i spotkanie z samym sobą. Podejmujesz wyzwanie?

Sztab Rejonu EDK Goleniów
Lider Rejonu
Adam Gulbinowicz

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie