Connect with us

Powiat

Dzisiaj specjalny pokaz iluminacji

Powiat. Specjalny pokaz iluminacji na budynku MCN – każdy będzie mógł zobaczyć.

Opublikowane

w dniu

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie przygotowało specjalny pokaz iluminacji budynku MCN. Mieszkańcy będą go mogli zobaczyć w dzisiejszy wieczór, 22 kwietnia 2022 roku o godz. 20:30.

System oświetlenia fasady budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie oparto na różnej długości oprawach oświetleniowych wykonanych w technologii LED. Soczewkowe układy optyczne dobrane są indywidualne do mocy, lokalizacji oraz rozmiaru opraw.

Na elewacji zainstalowano dwie linie opraw oświetleniowych. Każda z opraw jest skierowana pod kątem równym kątowi pochylenia elewacji w celu optymalnego oświetlenia jej płaszczyzny. Zamontowano je pomiędzy pionowymi profilami konstrukcji siatki elewacyjnej. Zainstalowany system umożliwia zdalne sterowanie iluminacją oraz jej konfigurację z komputerów oraz urządzeń mobilnych poprzez sieć LAN.

System ma możliwość ręcznego oraz automatycznego uruchamiania scen i animacji, synchronizację efektów świetlnych z sygnałami audio, które są emitowane na poziomie kondygnacji technicznej z wykorzystaniem zewnętrznych linii głośnikowych.

red.

powiązane – „W przyszłym tygodniu nowa jakość telewizji”

Powiat

Pociągiem nad morze!

Powiat. Więcej połączeń do Świnoujścia i Kołobrzegu przez Goleniów i Nowogard, specjalne weekendowe kursy z Zielonej Góry i Poznania nad Bałtyk przez Goleniów – takie udogodnienia znalazły się w letnim rozkładzie jazdy.

Opublikowane

w dniu

Letni rozkład jazdy pociągów zostanie wprowadzony od 11 czerwca. Ale na Pomorzu Zachodnim już w rozpoczynający się długi weekend mieszkańcy i goście odwiedzający nasz region mogą skorzystać z dodatkowych połączeń nad morze. Uruchomiony zostanie m.in. pociąg ze Szczecina (odjazd godz. 9.02) do Kołobrzegu (godz. 11.35) przez Goleniów i Nowogard. Warto podkreślić, że w wakacje będzie on kursował codziennie, dojeżdżając na miejsce nieco szybciej, bo o godz. 11.19. Powroty z Kołobrzegu do Szczecina po całodziennym plażowaniu w weekend zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu o godz. 17:27 i 18:48, a w wakacje także dodatkowy wieczorny pociąg, odjeżdżający z Kołobrzegu w piątki, soboty i niedziele o godzinie 19:40.

Już od 8 czerwca kursować będą także dodatkowe pociągi do Świnoujścia przez Goleniów – „Orkan” z Poznania i „Karsibór” z Zielonej Góry.

Wzmocnienie połączeń dotyczy najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli miejscowości nadmorskich. Do Świnoujścia przez Goleniów, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały – średnio – co godzinę. Najszybszy – „Błękitny” ze Szczecina Głównego (odjazd w ten weekend o godz. 9:08 a w wakacje o godz. 8:57) do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 82 minutach. Pozostałe pociągi, w zależności od liczby postojów, trasę do Międzyzdrojów pokonają w czasie od 70 do 80 minut, a do Świnoujścia od 85 do 98 minut. Składy będą zestawione z dwóch lub nawet trzech zespołów trakcyjnych, co powinno zapewnić komfort podróży wszystkim chętnym. Podobnie jak w roku ubiegłym na tę trasę skierowane zostaną pojazdy dostosowane do przewozu większej liczby (30) rowerów.

Zachodniopomorskie Wybrzeża przyciąga wielu gości m.in. z Lubuskiego i Wielkopolski. Dla nich już w najbliższy długi weekend, ale także w wakacyjne weekendy, uruchomiony zostanie pociąg Regio „Karsibór”, relacji Zielona Góra – Świnoujście – Zielona Góra przez Kostrzyn, Mieszkowice, Chojnę, Gryfino. bieżącym Z względu na budowę nowego mostu na Regalicy w Podjuchach pociąg ten w wakacje kursować będzie z pominięciem stacji Szczecin Główny, dzięki czemu czas podróży tym pociągiem np. z Gryfina (odjazd 7:15) do Międzyzdrojów (przyjazd 8:43) wyniesie tylko 88 minut, a z Chojny (odjazd 6:48) 1 godzinę i 55 minut. Na odcinku Szczecin – Świnoujście kursować będzie jako przyspieszony.
W wakacje, ale także w najbliższy przedłużony weekend, kursować będzie też przyspieszony pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście przez Dobiegniew, Choszczno, Stargard, Szczecin Zdunowo i Szczecin Załom. Umożliwi on mieszkańcom Choszczna (odjazd 8:22) i Stargardu (odjazd 8:57) wygodny i dość szybki dojazd do Międzyzdrojów (godz. 10:25) i Świnoujścia (10:44). Pociąg ten na całej trasie kursować będzie jako przyspieszony, czyli z postojami na wybranych stacjach.

Warto podkreślić, że większość pociągów na trasie Kołobrzeg – Szczecin przez Goleniów i Nowogard, które poza sezonem kursują tylko w dni robocze, podczas wakacji kursować będzie codziennie. W sumie na trasie Szczecin – Kołobrzeg w okresie wakacji codziennie kursować będzie 8 par pociągów oraz jeden pociąg weekendowy.

red.

powiązane – „Zmiany na węźle Klucz”

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Powiat. W środę 7 czerwca 2023 roku w starostwie powiatowym w Goleniowie podpisano porozumienie ws. utworzenia Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Gmin Powiatu Goleniowskiego oraz opracowania i wdrożenia strategii IIT.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, porozumienie podpisali: starosta oraz przedstawiciele gmin: Nowogard, Maszewo, Przybiernów, Osina.

Celem porozumienia jest: utworzenie partnerstwa, określenie praw i obowiązków oraz zasad współpracy partnerów przy opracowaniu i przyjęciu oraz wdrożeniu strategii IIT oraz w ramach perspektywy finansowej 2021-2027; wzmocnienie powiązań funkcjonalnych oraz zapewnienie partnerskiego modelu współpracy pomiędzy partnerami; oraz aktywne współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, które mogą zostać wykorzystane na finansowanie strategicznych potrzeb partnerów. Przedmiotem porozumienia jest powierzenie przez partnerów – z dniem podpisania niniejszego porozumienia – liderowi partnerstwa opracowanie i koordynację wdrożenia strategii IIT.

Kwota ze środków unijnych, o którą starał się powiat goleniowski wspólnie z partnerami to blisko 30 milionów złotych z przeznaczeniem na inwestycje termomodernizacyjne, drogowe, społeczne oraz związane ze szkolnictwem zawodowym i kulturą.

Strategia IIT to Inne Instrumenty Terytorialne, zdefiniowane w Ustawie z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Nowy instrument rozwoju terytorialnego, który będzie wdrażany w latach 2021-2027, przeznaczony zarówno dla partnerstw, jak i pojedynczych Jednostek Samorządu Terytorialnego. Pozwala na realizację zadań dotyczących każdego z celów spójności, jednak z dedykacją dla aspektu rewitalizacji.

red.

powiązane – „Berlin-Kołobrzeg rowerem”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Procesje Bożego Ciała

Powiat. W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem.

Opublikowane

w dniu

W tym dniu także ulicami miast i wsi naszego powiatu przejdą uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem.

Najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała „festum Eucharistiae” – „święto Eucharystii”. Boże Ciało stwarza okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu poprzez udział w uroczystej procesji ulicami miast i wsi. Jest to „sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały” (Konstytucja o liturgii świętej, 47).

W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus – ukryty w małym kawałku chleba niesiony w monstrancji pod baldachimem: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesność do wieczności. Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie może nigdy przysłonić zasadniczej prawdy, że najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest „procesja serca”, która kończy się spotkaniem z Nim w Komunii św.

red.

powiązane – „Adoracja i pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie