Wraz z końcowymi pracami wykończeniowymi przy obiekcie, który ma pełnić funkcje węzła przesiadkowego w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, kolejny raz przesuwa się termin jego oddania do użytku. Teraz – według wiceburmistrza Tomasza Banacha – ma to być połowa października. Wiceburmistrz zapowiada też, że nowy dworzec zostanie po prostu otwarty – bez specjalnych uroczystości z tym związanych.
Ta budowa, to chyba najdłużej trwająca inwestycja w gminie – planowana od początku pierwszej kadencji burmistrza Krupowicza. Początkowe projekty zawierały najważniejszą z punktu widzenia mieszkańców miasta nowość – połączenie przeciętego torami kolejowymi Goleniowa obszernym przejściem pod torami na perony i zachodnią część miasta. Niestety dość szybko władze gminy się z tego zamiaru wycofały twierdząc, że jest za drogi w wykonaniu. Dlatego będziemy mieli nowy dworzec wraz z otaczającą go infrastrukturą bez podziemnego połączenia nie tylko z peronami i zachodnia częścią miasta, ale też z nowo wybudowanym parkingiem dla samochodów. Ich pasażerowie chcąc się dostać na nowy dworzec z tego parkingu, będą musieli albo ryzykować przejście przez tory, albo iść kilkaset metrów via przejazd kolejowy. Do tych komplikacji dochodzi również wyjątkowo długa droga z dworca na drugi peron, która pozostaje taką bez zmian. Wszystko to razem zdecydowanie obniża efektywność całej inwestycji dla mieszkańców miasta.
Jednak władze gminy zakładają, że te ewidentne braki mają uzupełnić PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które planują inwestycje w Goleniowie. Jak nam powiedział Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK, studium wykonalności dla stacji Goleniów zakłada budowę przejścia podziemnego na stacji. Przejście skomunikuje obie strony stacji za pomocą wind i schodów. Szerokość przejścia uwzględni planowaną w przyszłości ścieżkę rowerową, ale budowa ramp wjazdowych od obu stron przejścia i dalszego ciągu tej ścieżki nie jest zadaniem PKP PLK. Przejście zostanie zintegrowane z nowopowstałym węzłem przesiadkowym i jego infrastrukturą. Zakres planowanych robót był przedmiotem rozmów z władzami miasta i został skoordynowany z budową węzła przesiadkowego i dworca.
PKP PLK planują też na stacji Goleniów budowę trzeciego peronu. Równocześnie zakładają, że obsługę ruchu towarowego przejmie nowoprojektowana stacja Goleniów-Towarowy zlokalizowana ok. 5 km na południe od stacji Goleniów. Niestety termin realizacji tych robót jest uzależniony od dostępności finansowania, czyli nie wiadomo kiedy.
PKP PLK S.A. planuje też modernizację linii kolejowej nr 402 Koszalin – Goleniów, w ramach której przewiduje się rozbudowę węzła kolejowego wokół lotniska, co umożliwi kierowanie na lotnisko wszystkich pociągów obsługujących trasę Szczecin – Kołobrzeg oraz Szczecin – Świnoujście, ale także w nowej relacji Świnoujście – Kołobrzeg. Węzeł ten umożliwi wjazdy pociągów na lotnisko i wyjazdy z niego bez konieczności zmiany kierunku jazdy na przystanku przy lotnisku. Inwestycja planowana jest przez PKP PLK S.A. na lata 2026-2030, ale też nie ma na razie zapewnionego finansowania.
red.
powiązane – „GTBS i PGK przejmą nowy dworzec”