Connect with us

Goleniów

Dworzec bez przejścia i wielkiego otwarcia.

Goleniów. Kończy się wreszcie budowa nowego dworca kolejowego w Goleniowie. Będzie oddany bez najważniejszego elementu infrastruktury.

Opublikowane

w dniu

Wraz z końcowymi pracami wykończeniowymi przy obiekcie, który ma pełnić funkcje węzła przesiadkowego w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, kolejny raz przesuwa się termin jego oddania do użytku. Teraz – według wiceburmistrza Tomasza Banacha – ma to być połowa października. Wiceburmistrz zapowiada też, że nowy dworzec zostanie po prostu otwarty – bez specjalnych uroczystości z tym związanych.

Ta budowa, to chyba najdłużej trwająca inwestycja w gminie – planowana od początku pierwszej kadencji burmistrza Krupowicza. Początkowe projekty zawierały najważniejszą z punktu widzenia mieszkańców miasta nowość – połączenie przeciętego torami kolejowymi Goleniowa obszernym przejściem pod torami na perony i zachodnią część miasta. Niestety dość szybko władze gminy się z tego zamiaru wycofały twierdząc, że jest za drogi w wykonaniu. Dlatego będziemy mieli nowy dworzec wraz z otaczającą go infrastrukturą bez podziemnego połączenia nie tylko z peronami i zachodnia częścią miasta, ale też z nowo wybudowanym parkingiem dla samochodów. Ich pasażerowie chcąc się dostać na nowy dworzec z tego parkingu, będą musieli albo ryzykować przejście przez tory, albo iść kilkaset metrów via przejazd kolejowy. Do tych komplikacji dochodzi również wyjątkowo długa droga z dworca na drugi peron, która pozostaje taką bez zmian. Wszystko to razem zdecydowanie obniża efektywność całej inwestycji dla mieszkańców miasta.

Jednak władze gminy zakładają, że te ewidentne braki mają uzupełnić PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które planują inwestycje w Goleniowie. Jak nam powiedział Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK, studium wykonalności dla stacji Goleniów zakłada budowę przejścia podziemnego na stacji. Przejście skomunikuje obie strony stacji za pomocą wind i schodów. Szerokość przejścia uwzględni planowaną w przyszłości ścieżkę rowerową, ale budowa ramp wjazdowych od obu stron przejścia i dalszego ciągu tej ścieżki nie jest zadaniem PKP PLK. Przejście zostanie zintegrowane z nowopowstałym węzłem przesiadkowym i jego infrastrukturą. Zakres planowanych robót był przedmiotem rozmów z władzami miasta i został skoordynowany z budową węzła przesiadkowego i dworca.

PKP PLK planują też na stacji Goleniów budowę trzeciego peronu. Równocześnie zakładają, że obsługę ruchu towarowego przejmie nowoprojektowana stacja Goleniów-Towarowy zlokalizowana ok. 5 km na południe od stacji Goleniów. Niestety termin realizacji tych robót jest uzależniony od dostępności finansowania, czyli nie wiadomo kiedy.

PKP PLK S.A. planuje też modernizację linii kolejowej nr 402 Koszalin – Goleniów, w ramach której przewiduje się rozbudowę węzła kolejowego wokół lotniska, co umożliwi kierowanie na lotnisko wszystkich pociągów obsługujących trasę Szczecin – Kołobrzeg oraz Szczecin – Świnoujście, ale także w nowej relacji Świnoujście – Kołobrzeg. Węzeł ten umożliwi wjazdy pociągów na lotnisko i wyjazdy z niego bez konieczności zmiany kierunku jazdy na przystanku przy lotnisku. Inwestycja planowana jest przez PKP PLK S.A. na lata 2026-2030, ale też nie ma na razie zapewnionego finansowania.

red.

powiązane – „GTBS i PGK przejmą nowy dworzec”

Goleniów

Będą dwie apelacje?

Goleniów. Nie tylko prokuratura zapowiada apelacje od wyroku w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza.

Opublikowane

w dniu

Jak nam wczoraj powiedział jego obrońca Wojciech Szóstak (na zdjęciu stoi wraz z prokuratorem obok burmistrza Krupowicza), złożenie przez obronę apelacji jest bliskie pewności. Wcześniej apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Goleniowie w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza złożyła już prokuratura.

26 kwietnia br, goleniowski sąd uznał go winnym zarzucanego czynu, ale odstąpił od ukarania i zasądził od niego 2 tys zł na cele społeczne. W ustnym uzasadnieniu sędzia Michał Krzywulski uznał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, ale jej szkodliwość społeczna jest wprawdzie powyżej „znikomej”, ale też poniżej „znacznej”

Prokuratura postanowiła zaskażyć warunkowe umożenie kary i będzie się domagała ukarania burmistrza.

Krupowicz był oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z sesji rady miejskiej w Goleniowie w roku 2021, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych. Oskarżony na pierwszej rozprawie oświadczył, że „nie ma poczucia winy”, ale fakt ujawnienia wspomnianych danych potwierdza, tłumacząc go działaniem w interesie społecznym. Powiedział też, że mając dzisiejszą wiedzę na temat tajemnicy skarbowej, zrobił by to samo, tylko inaczej. Ujawnił też, że listę z nazwiskami i poziomem zadłużenia radnych otrzymał przed ową sesją od urzędnika, chociaż sam o nią nie wnioskował.

red.

powiązane – „Będzie apelacja”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Jazz w „Rampie”

Goleniów. Dorota Miśkiewicz, Anna Gadt, Marek Napiórkowski, Jose Torres, kubański trębacz Carlos Sarduy i amerykańska wokalistka Dorrey Lin Lyles to gwiazdy wakacyjnych koncertów jazzowych, na które zaprasza urząd marszałkowski – w lipcu wystapia także w Golenbiowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, pierwsza muzyczna uczta 24 czerwca w Wałczu, a w lipcu zaplanowane są koncerty w Choszcznie, Goleniowie, Stargardzie, Szczecinku, Kołobrzegu i Koszalinie.

Znani jazzmani i młode talenty, lubiane standardy i ciekawe improwizacje, przyjazny klimat i spontaniczna publiczność – takie są plenerowe koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie”. W latach 2021 i 2022 jazzowe granie rozpoczynało się na przełomie lipca i sierpnia. Tegoroczny cykl wystartuje już 24 czerwca, czyli w pierwszy dzień wakacji. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.

Na początek swoim jazzowym wokalem zaczaruje Dorota Miśkiewicz. Podczas występu w Wałeckim Centrum Kultury (sobota, 24 czerwca, godz. 16) towarzyszył jej będzie gitarzysta Marek Napiórkowski. Jako support zagrają Adam Tadel & Olga Tadel.
Kolejny koncert zaplanowany jest 9 lipca w Choszcznie (Dom Kultury, godz. 17). Na scenie zaprezentuje się duet Rey & Syl, czyli Dorrey Lin Lyles i Sylwester Ostrowski. Szczeciński saksofonista zaprosił na Pomorze Zachodnie znakomitą amerykańską wokalistkę łącząca różne gatunki i style – gospel, blues, R&B, jazz. Szerokiej publiczność znaną z grupy The Weather Girls i przeboju „Its Raining Man”.
Dorrey Lin Lyles będzie można usłyszeć także 16 lipca w Stargardzie (Teatr Letni, godz. 16). W nieco innym repertuarze, z towarzyszeniem Cantore Gospel Stargardzkiego Centrum Kultury. Na rozgrzewkę zagra Tytus Łajdecki, młody szczeciński saksofonista jazzowy. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.
Na koniec świetna informacja dla miłośników talentu Anny Gadt – charyzmatyczna wokalistka na dłużej zagości na Pomorzu Zachodnie. 26 lipca wystąpi w Szczecinku, a później w Kołobrzegu (27 lipca) i Koszalinie (28 lipca). Atrakcyjny support ostatniego koncertu zapewni Krzysztof Kuśmierek Trio.

Opisane muzyczne wydarzenia finansuje urząd marszałkowski województwa zachodniopomorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie” będzie bezpłatny.

red.

powiązane – „Otwarcie muzeum”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Adoracja i pielgrzymka

Goleniów. Dzisiaj Pierwszy Piątek miesiąca Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 2 czerwca na sobotę 3 czerwca będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Opublikowane

w dniu

2 czerwca w Pierwszy Piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00.
A 3 czerwca, w Pierwszą Sobotę miesiąca rano po Mszy Św., o godz. 7.45 startuje piesza pielgrzymka rodzin do Krępska

W parafii pw. Św. Jerzego w Pierwszą Sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie