Connect with us

Nowogard

Drzewo w niebezpiecznej siatce

Nowogard. Spacerując leśnymi ścieżkami, możemy natknąć się na stosy drewna przykryte siatką. Czemu ona służy i dlaczego nie powinniśmy jej dotykać?

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak wyjaśnia strona Nadleśnictwa Nowogard, czarna moskitiera przykrywająca całe stosy drewna może być niecodziennym widokiem dla osób nieznających tajników gospodarki leśnej. Niestety bywa też obiektem pożądania i coraz częstszych kradzieży. Tajemnicza siatka przykrywająca drewno to nic innego jak jeden ze środków ochrony lasu przed szkodliwymi owadami z podrodziny kornikowatych. Tematyka walki z kornikiem w drzewostanach świerkowych jest często poruszana w ogólnopolskich mediach. Niestety problem ten nie omija lasów Nadleśnictwa Nowogard. Najskuteczniejszym sposobem walki z kornikiem jest wycinanie zasiedlonych drzew. W zasiedlonym, ściętym drewnie nadal występują larwy kornika, które wylatują z niego i zasiedlają kolejne drzewa. Aby nie dopuścić do wylotu kornika przykrywamy takie drewno specjalistyczną siatką ochronną, nasączoną środkami owadobójczymi.
W ostatnim czasie Nadleśnictwo Nowogard odnotowało kilka przypadków kradzieży siatki ochronnej. Siatka może wydawać się atrakcyjna jako zabezpieczenie drzewek i ogródków przed ptakami, lecz przestrzegamy, że może być ona niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Siatki nasączone są substancją czynną, która w kontakcie ze skórą może powodować silne reakcje alergiczne. Używając jej w gospodarstwie domowym narażamy naszych bliskich na poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety wiele osób ignoruje tabliczki ostrzegawcze zawieszone na stosach przykrytych siatką i kradnie ją.

red.

powiązane – „Papierowa propaganda po nowogardzku”

Nowogard

Nieradka wygrywa z Czaplą, a wojewoda go poucza

Nowogard. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł rażącą przewlekłość postępowania burmistrza Czapli w sprawie zameldowania, które ustaliło, że Nieradka jest zameldowany w Nowogardzie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Skarżącym był przewodniczący rady miejskiej Marcin Nieradka, który zaskarżył w czerwcu 2020 r przewlekłość postępowania burmistrza, który w grudniu 2019 r wszczął postępowanie w sprawie wymeldowania Nieradki z pobytu stałego w lokalu mieszkalnym w Nowogardzie. Zdaniem Nieradki postępowanie burmistrza miało charakter polityczny i zmierzało do wyeliminowania go z rady miejskiej pod pretekstem jakoby nie był zameldowany w gminie Nowogard. Burmistrz wszczął postępowanie po tym jak anonimowy informator zawiadomił wojewodę, że rzekomo Nieradka mieszka na stałe w Lubczynie gmina Goleniów. Według naszych ustaleń tym informatorem – według burmistrza Czapli zeznającego w Prokuraturze – był… burmistrz gminy Goleniów.

Sąd stwierdził, że w skarżonym postępowaniu dość szybko ustalono, że Nieradka mieszka w Nowogardzie, więc przedłużanie postępowania było nieuzasadnione. Burmistrz Czapla ma zapłacić Nieradce 1000 zł oraz 480 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Jak podaje gmina, w liście datowanym na dzień 4 stycznia br., Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, poucza przewodniczącego rady miejskiej Marcina Nieradkę, że nie zwoływał sesji w terminie oraz w niewłaściwy sposób jedna z nich zamknął.

red.

powiązane – „Czapla na Krupowicza?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Fotowoltaika dofinansowana

Nowogard. 31 grudnia 2020 roku CZG R-XXI podpisał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego umowę na dofinansowanie inwestycji pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy około 1 MWp na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 i obejmuje budowę instalacji fotowoltaicznej składającej się z ok. 3180 modułów o mocy jednostkowej ok. 300 Wp, posadowionych na gruncie na dedukowanej konstrukcji wsporczej.

Koszty związane z realizacją projektu (budową instalacji fotowoltaicznej) są wydatkami rozwojowymi, bezpośrednio związanymi z podniesieniem poziomu ochrony środowiska poprzez inwestycje w instalację do produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Głównym celem projektu jest zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, pochodzącej z zainstalowanych modułów fotowoltaicznych na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami. Budowa instalacji fotowoltaicznej będzie elementem procesu zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej w województwie zachodniopomorskim i szerzej – w całej Polsce. Co istotne Celowy Związek Gmin R-XXI planuje realizację projektu, nie tylko przyczyniającego się do zwiększenia podaży energii elektrycznej pochodzącej z OZE, ale także planuje wybór tego segmentu energii, który w chwili obecnej jest najsłabiej rozwiniętym elementem systemu zielonej energetyki w naszym kraju.

Całkowita wartość projektu: 5.020.804,27 PLN
Wydatki kwalifikowane: 3.252.478,85 PLN
Wartość dofinansowania z EFRR: 1.951.487,30 PLN
Wkład własny Beneficjenta: 3.069.316,97 PLN

red.

powiązane – „Przeciążony system”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Szczepienia – Nowogard.

Nowogard. W trzech punktach w gminie będzie się można zaszczepić przeciw covid-19.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej roku życia. Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Szczepienia odbędą się w:

  • Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie ul. Wojska Polskiego 7, Nowogard
  • Punkt szczepień Marzena Drobińska ul, Bankowa 3a, Nowogard
  • Punkt szczepień Krzysztof Kosiński ul. Dworcowa 2, Nowogard

Lokalny koordynator – Dorota Maślana tel. kontaktowy 570-830-336, od poniedziałku do piątku w godz. 8,00 do 15,00

red.

powiązane – „Gmina spłaca kredyt”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie