Connect with us

Stepnica

Donice na ulicy

Stepnica. Donice ustawione na ul. Dworcowej wprowadzają tam strefę zamieszkania.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zostały one rozmieszczone ze względu na wprowadzenie w tym miejscu strefy zamieszkania, prawidłowo pod względem technicznym i zgodnie z prawem. O tej zmianie komunikacyjnej informują znaki pionowe zamontowane na skrzyżowaniach tej drogi z ulicą Kolejową po stronie południowej i ulicą Krzywoustego po stronie północnej (znaki D-40 „strefa zamieszkania” i D-41 „koniec strefy zamieszkania”).

Dzięki donicom miejscowo przewężono jezdnię, co spowolnia ruch i wymusza podporządkowanie się obowiązującemu na terenie strefy zamieszkania ograniczeniu prędkości do 20 km/godz. Jest to ważne, gdyż na takim obszarze piesi mają bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami i mogą korzystać z całej szerokości jezdni. Zgodnie z przepisami krajowymi takie przeszkody nie muszą być wyróżnione znakami ostrzegawczymi.

Przedstawione rozwiązanie nie jest niczym wyjątkowym. W samej Stepnicy istnieje już strefa zamieszkania z przewężeniem jezdni – na ulicy Tęczowej, gdzie ten efekt osiągnięto z użyciem pylonów ze znakami C-9 „nakaz jady z prawej strony znaku” i C-10 „nakaz jazdy z lewej strony znaku”. Donice do odginania toru przemieszczania się samochodów i fizycznego ich spowalniania użyto natomiast między innymi na Starym Mieście w Szczecinie (ulica Łaziebna).

Wprowadzenie na ulicy Dworcowej opisanych powyżej zmian towarzyszy realizacji projektu „Bezpieczna Droga do Szkoły w Stepnicy”. Na konieczność interwencji w ciągu ulicy Dworcowej wskazywały osoby, z którymi przeprowadzono wywiady w czerwcu bieżącego roku, a także zrealizowane wówczas badania obserwacyjne. Zdiagnozowano, że ta droga, wyposażona tylko w jednostronny i zbyt wąski chodnik, stanowi dla wielu uczniów trasę codziennego ruchu między domem i szkołą oraz między szkołą i parkiem w rejonie ulic Wojska Polskiego i Łąkowej. Zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa były jeżdżące w dwóch kierunkach samochody, w tym pojazdy dostawcze dostarczające materiały na budowę, lub auta blokujące furtkę wejściową na teren placówki.

Rozwiązanie ma charakter testowy, a jego skuteczność zostanie poddana społecznej ocenie.

W dniu 9 i 11 października przy sklepie Biedronka będzie funkcjonował punkt konsultacyjny:
– w sobotę 9 października w godzinach 9.00-14.00,
– w poniedziałek 11 października w godzinach 15.00-18.00.

red.

powiązane – „Szpitale połączone od 1 stycznia 2022 r”

Stepnica

„Cofka” w Stepnicy

Stepnica. W Stepnicy i okolicznych miejscowościach doszło ostatnio do podtopień i zalania niektórych terenów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, woda, która w sobotę wystąpiła z kanału Młyńskiego oraz basenu portowego, w wyniku tzw. cofki, spowodowała podtopienia i zalania w kilku miejscach, w tym na ulicach Młynarskiej, Rybackiej oraz T. Kościuszki. Dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stepnicy dokonały zabezpieczeń rękawami i workami z piaskiem. Od tego czasu stan wody podniósł się o 5 cm dlatego zabezpieczono workami posesje przy ul. Rybackiej. Ulica Młynarska jest zalana z podtopieniami budynków. Mieszkańcy nie widzą potrzeby ewakuacji ale zgłoszono potrzebę wyłączenia prądu w niektórych skrzynkach energetycznych. Na ul. T. Kościuszki uszczelniane są wybudowane wczoraj zapory z rękawów i worków z piaskiem. Mimo trudnej sytuacji, działania są skutecznie prowadzone, a sytuacja jest pod kontrolą, pod warunkiem, że poziom wody nie wzrośnie znacząco.

red.

powiązane – „Mosty w aferze minowej”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Śmięcka czy Przygody-Woronowskiego?

Stepnica. Zamieszanie z nazwą sztucznej wyspy na Zalewie Szczecińskim.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje „Głos Szczeciński” miała być Śmięcka, a jest Wyspa Tadeusza Przygody-Wronowskiego.

Gazeta już w grudniu zeszłego roku pisała o podwójnym nazwaniu nowej wyspy powstałej w roku 2022 podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Jest jedną z dwóch wysp powstałych w tym czasie. Druga to położona na północ wyspa Wyspa Jana Zabawy-Wróblewskiego (wcześniej Brysna). Wyspa ma być przez kolejne kilka lat używana jako miejsce składowania urobku z dna morskiego.

Nazwa „Śmięcka” została wybrana w konkursie organizowanym w 2020 roku przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na nazwę Śmięcka zagłosowało 8735 osób. Hasło „Śmięcka” pojawiło się nawet w Wikipedii, nazwę naniesiono już na niektóre mapy. Okazuje się, że do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla ustalenia nazwy wysp wpłynął tylko jeden formalny wniosek tj. Rady Miejskiej w Stepnicy.

  • Dotyczył ustalenia urzędowej nazwy obiektu fizjograficznego Wyspa Tadeusza Przygody Wronowskiego. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych – informował „Głos” Departament Komunikacji Społecznej MSWiA. – Zmiana ta została ujęta w projekcie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych z terminem wejścia w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Z redakcją „Głosu” skontaktował się pan Jarosław, który jest autorem nazwy „Śmięcka”.

  • W tej sprawie otrzymałem odpowiedź od burmistrza Stepnicy, w którym twierdzi, że o nazwie „Śmięcka” dowiedział się dopiero z telewizji, po konkursie. Dziwne, bo nazwa „Śmięcka” widnieje też w biuletynie z czerwca 2024 roku zaaprobowanym przez burmistrza – mówił „Głosowi”.

Jak podaje „Głos” w opracowaniu „Analiza zagrożeń, w tym identyfikacja miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu lub rekreacji na terenie Miasta i Gminy Stepnica” kilkakrotnie pada nazwa Śmięcka dla wyspy.

Według „Głosu” rodzina patrona wyspy: Tadeusza „Przygody” Wronowskiego, nic nie wiedziała o inicjatywie radnych Stepnicy. O tym, że dziadek został patronem, dowiedziała się z „Głosu”.

  • Czuję się odrobinę zdziwiona. To delikatnie powiedziane. Rozumiem, że to nie jest kwestia zgody, ale by wypadałoby poinformować – mówiła „Głosowi” wnuczka patrona.

red.

powiązane – „Dumni z Powstańców”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Zamknięta droga

Stepnica. Na 7 dni zamknięta jest droga Zielonczyn – Miękowo.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, według informacji dyrektora Wydziału Dróg Powiatowych i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Goleniowie od dnia 16.12.2024 r. została zamknięta droga powiatowa nr 4123Z Zielonczyn – Widzieńsko – Wierzchosław – Miękowo w okolicach miejscowości Krokorzyce. Zamknięcie drogi spowodowane jest koniecznością robót naprawczych na przedmiotowej drodze. Orientacyjny okres zamknięcia drogi to 7 dni.

red.

powiązane – „Dumni z Powstańców”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie