Connect with us

Nowogard

Do jeziora przez separatory

Nowogard. W kwietniu przeprowadzono czyszczenie i konserwację separatorów odprowadzających oczyszczone wody deszczowe i roztopowe z ulic do jeziora nowogardzkiego.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, prace wykonane zostały przez Zakład Usług Komunalnych UNIKOM Piotr Orłowicz z Bydgoszczy – firmę wyłonioną w drodze zapytania ofertowego.

W obrębie jeziora nowogardzkiego znajduje się 14 separatorów. Zainstalowano je w latach 2011-2017 w ramach 7 etapów inwestycji pn. „Przebudowa kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej, umożliwiająca rozdział sieci ogólnospławnej na sieć kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej”. Rozdział sieci ogólnospławnej wpłynął na poprawę warunków środowiskowych w jeziorze Nowogardzkim oraz na terenach przyległych. Dzięki obecności separatorów jezioro z roku na rok staje się coraz czystsze. Jeszcze w tym rozpoczną się prace nad rozdziałem ostatniego odcinka sieci ogólnospławnej w ul. Jana Kilińskiego.

Separator Lamelowy Separatory to urządzenia, których konstrukcja umożliwia oddzielanie i zatrzymywanie substancji ropopochodnych i zawiesin mineralnych czyli piasków i szlamów, znajdujących się w wodach opadowych i roztopowych. Separatory substancji ropopochodnych są stosowane do oczyszczania wód deszczowych i roztopowych spływających z tych terenów, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia ropą. Jak wiadomo deszczówka i wody z roztopów przenikają do wód gruntowych – dlatego tak ważne jest, by były właściwie oczyszczone.

red.

powiązane – „W kierunku spalarni”

Nowogard

Granty dla OSP

Nowogard. Dwie OSP z gminy Nowogard otrzymały granty strażackie.

Opublikowane

w dniu

OSP w Osowie – 20 tys. zł na remont i modernizację sali edukacyjnej w
remizie OSP Osowo

OSP w Orzechowie – 16 290 zł na remont i modernizacja sali edukacyjnej i pomieszczenia socjalnego w remizie OSP Orzechowo.

Była to już piąta edycja naboru, dzięki któremu strażacy ochotnicy mogą zdobyć granty na prowadzenie prac remontowych, modernizacyjnych i konserwatorskich w budynkach OSP oraz w ich otoczeniu. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło aż 140 ofert. Komisja konkursowa oceniła wnioski pod kątem formalnym i wybrała najpotrzebniejsze inwestycje, które będą realizowane jeszcze w tym roku. Dzięki środkom strażacy ochotnicy mogą przeprowadzać najpotrzebniejsze prace remontowe i modernizacyjne. Co ważne, zaangażowanie środków finansowych przez OSP w realizację zadania nie było wymagane.

red.

powiązane – „Burmistrz na wieży”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Burmistrz na wieży

Nowogard. Burmistrz wszedł na ratuszowa wieżę.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje na swoim profilu fb zobaczył tam tarczę zegarowa od środka i sam mechanizm zegarowy – i pokazał zdjęcia…

red.

powiązane – „Sto lat”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Sto lat

Nowogard. Dzisiaj burmistrz Michał Wiatr odwiedził stuletnią mieszkankę Nowogardu.

Opublikowane

w dniu

Irena Stasiewicz jutro, czyli 5 lipca skończy sto lat. Burmistrz wręczył jej okolicznościowy list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów.

red.

powiązane – „Do odwołania”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie