Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Nowogard

Do jeziora przez separatory

Nowogard. W kwietniu przeprowadzono czyszczenie i konserwację separatorów odprowadzających oczyszczone wody deszczowe i roztopowe z ulic do jeziora nowogardzkiego.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, prace wykonane zostały przez Zakład Usług Komunalnych UNIKOM Piotr Orłowicz z Bydgoszczy – firmę wyłonioną w drodze zapytania ofertowego.

W obrębie jeziora nowogardzkiego znajduje się 14 separatorów. Zainstalowano je w latach 2011-2017 w ramach 7 etapów inwestycji pn. „Przebudowa kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej, umożliwiająca rozdział sieci ogólnospławnej na sieć kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej”. Rozdział sieci ogólnospławnej wpłynął na poprawę warunków środowiskowych w jeziorze Nowogardzkim oraz na terenach przyległych. Dzięki obecności separatorów jezioro z roku na rok staje się coraz czystsze. Jeszcze w tym rozpoczną się prace nad rozdziałem ostatniego odcinka sieci ogólnospławnej w ul. Jana Kilińskiego.

Separator Lamelowy Separatory to urządzenia, których konstrukcja umożliwia oddzielanie i zatrzymywanie substancji ropopochodnych i zawiesin mineralnych czyli piasków i szlamów, znajdujących się w wodach opadowych i roztopowych. Separatory substancji ropopochodnych są stosowane do oczyszczania wód deszczowych i roztopowych spływających z tych terenów, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia ropą. Jak wiadomo deszczówka i wody z roztopów przenikają do wód gruntowych – dlatego tak ważne jest, by były właściwie oczyszczone.

red.

powiązane – „W kierunku spalarni”

Nowogard

R-XXI ma nowa kwaterę

Nowogard. 23 września 2022 r nastąpiło oficjalne otwarcie nowej kwatery składowania odpadów na terenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie, którego członkami są wszystkie gminy naszego powiatu.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje R- XXI, 17.05.2021 r. Celowy Związek Gmin R-XXI podpisał umowę na budowę kwatery składowania odpadów. Całkowita powierzchnia kwatery wynosi ponad 6 ha, natomiast jej pojemność to 574 000 m3. Obok kwatery powstały trzy zbiorniki. Każdy o pojemności 1500 m3 z przeznaczeniem na odcieki i wody opadowe. Projekt został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w formie pożyczki w kwocie ponad 15 mln zł.

red.

powiązane – „R-XXI liczniejszy”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

W niedziele pchli targ

Nowogard. W niedziele 25 września odbędą się pierwsze urodziny pchlego targu.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Jest projektant tunelu”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Laboratorium Przyszłości

Nowogard. Znaczną ilość wysokiej klasy urządzeń i pomocy naukowych odebrali 16 września dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, działających na terenie gminy Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Była to druga już dostawa wspierających nowoczesną edukację sprzętów, które zakupione były ze środków programu „Laboratoria Przyszłości” w łącznej kwocie ponad 672 tys. zł. Były to między innymi drukarki 3D, aparaty fotograficzne wraz z gimbalami, gogle do zadań wykonywanych w rzeczywistości wirtualnej, roboty, laptopy i stacje lutownicze, a spotkanie było też dobrą okazją do zaprezentowania możliwości, jakie dają wirtualne laboratoria Empiriusz, w których z pomocą gogli i kontrolerów ruchu dokonuje się na przykład doświadczeń chemicznych.

red.

powiązane – „Inwestycja na ul. 700 lecia”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie