Goleniów, 5. października 2013r.
Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy goleniowskich szkół i przedszkoli
Na mocy przysługującego nam, rodzicom, konstytucyjnego prawa do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 pkt.1) oraz do zapewnienia im wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie z tymi przekonaniami (art. 53 pkt.3), licząc na zrozumienie władz szkoły/przedszkola oraz całego grona pedagogicznego, zwracamy się z uprzejmą prośbą, abyście Państwo wsparli nas w staraniach o właściwe i odpowiedzialne wychowanie naszych dzieci. List, który macie Państwo przed sobą, powstał z inicjatywy grupy rodziców, których troską jest bezpieczny rozwój ich dzieci. Dlatego postanowiliśmy zasygnalizować Państwu, co nas niepokoi i co, naszym zdaniem, stanowić może dla naszych dzieci zagrożenie.
W związku z tym, że w ubiegłych latach w niektórych placówkach oświatowych organizowano imprezy dla dzieci o charakterze daleko odbiegającym od światopoglądu ich rodziców, uprzejmie prosimy o wykluczenie od tego roku szkolnego z kalendarza imprez przedszkola/szkoły zabaw związanych z Halloween.
Wyrażamy dezaprobatę wobec tego rodzaju zabaw, które – naszym zdaniem – nie mają dobrego wpływu na rozwój osobowości naszych dzieci, a tym samym stają się bezwartościowym marnotrawieniem czasu na kultywowanie cywilizacji śmierci.
Halloween w satanistycznej biblii określone jest jako największe święto. Jego źródło sięga kultury celtyckiej, kiedy to ponad 2000 lat temu celtyccy kapłani, druidzi, w nocy z 31 października na 1 listopada czcili w szczególny sposób boga śmierci Samhain. Druidzi wędrowali tej nocy od domu do domu w celu zbierania jedzenia. Jeżeli ktoś im odmówił, był przez nich przeklinany. Współczesna zabawa dzieci „Cukierek albo psikus” wyrosła na gruncie tej właśnie tradycji.
W chrześcijańskim systemie wartości (do którego znajdujemy odwołanie w preambule ustawy o systemie oświaty) największą wartością jest życie. Nie rozumiemy więc, dlaczego z tak lekkim, wręcz groteskowym podejściem do tego typu praktyk nasze dzieci spotykają się właśnie w szkole. Temat życia i śmierci nie powinien być przedmiotem żartów i karykaturalnego traktowania. Uważamy, że ten temat jest ważny zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Z pewnością bagatelizowanie śmierci, istnienia dobra i zła nie będzie wpływało pozytywnie na moralny rozwój żadnego człowieka. Dziecko często ma trudność odróżnienia tego, co jest prawdą, a co zabawą. Tak z punktu widzenia wiary, jak i zdrowego rozsądku nie możemy zgodzić się na tego typu działania. Nie wyrażamy zgody, aby nasze dzieci wykonywały (rysowały) upiorne lampiony z dyni. Kategorycznie wyrażamy dezaprobatę dla propagowania tej całkiem obcej nam kulturowo „tradycji” w formie filmów, gazetek, czytanek, piosenek (np. podczas języka angielskiego) czy konkursów z przebieraniem się dzieci w wiedźmy, wampiry, kościotrupy; kultywowania brzydoty, zabawy w duchy i upiory itd.
Kolejną praktyką niezgodną z nauką Katechizmu Kościoła Katolickiego jest wróżenie. Chodzi o nam o wróżby andrzejkowe. Oczywiście dla nas wróżby andrzejkowe są tylko zabawą i nikt nie traktuje ich poważnie. Jako dzieci także się w nie bawiliśmy, ale wtedy także nikt tego nie brał serio. Dzisiaj jest inaczej. Zewsząd wmawia się dzieciom, że za pomocą czarów zmienią swoje życie. Taka jest moda, a widać to choćby w programach i filmach oraz książkach dla dzieci i młodzieży, a nawet w zabawkach. Te najbardziej popularne bardzo często wprost lub pośrednio nawiązują do spirytyzmu i okultyzmu. Czy wiedzą Państwo, że np. można dziś kupić dziecku laleczkę voodoo razem z instrukcją obsługi?
A dzieci? Te młodsze nierzadko nie potrafią odróżnić fantazji od rzeczywistości, te starsze pociąga zaś to, co niezwykłe i niesamowite. Niewinne wróżby andrzejkowe przestają być zatem we współczesnym świecie niewinne. Zabawa we wróżenie może być nieświadomym zachęcaniem dzieci do zainteresowania się tematyką spirytystyczną i okultystyczną. Dzieci najpierw poznają magię, wróżby, zaklęcia, potem się w nie bawią, a z czasem interesują się magią w wersji dla dorosłych, czyli tym wszystkim, co promuje New Age. Niepokoi to zwłaszcza przy rosnącym zainteresowaniu wróżbiarstwem i jego popularyzowaniu – wystarczy włączyć któryś z kanałów telewizyjnych albo wziąć do ręki jakiekolwiek kolorowe pismo, aby się o tym przekonać. Tymczasem astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, jasnowidztwo, korzystanie z horoskopów, posługiwanie się medium stanowią zagrożenie duchowe, gdyż wiążą się z próbami zapanowania nad czasem i drugim człowiekiem, są przejawem wiary w nieznane kosmiczne siły (nie zaś w Boga). Jakie to siły i duchy? Skoro nie wiemy, nie powinniśmy zapraszać do tego typu praktyk dzieci. Prosimy zatem o rezygnację z wróżenia podczas andrzejek.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby dzieciom zakazać zabawy andrzejkowej. Trzeba po prostu zaproponować im inne gry, które nie ściągną na nie tego typu zagrożeń.
Realizacja postulatów zawartych w tym liście jest dla nas sprawą fundamentalną i priorytetową. Dziękujemy zatem za cierpliwe zapoznanie się z nimi. Wierzymy
w przychylne ich potraktowanie, gdyż wiemy, że Państwu, tak jak nam, dobro naszych dzieci leży na sercu.
Oryginały list z kilkudziesięcioma podpisami rodziców i osób popierających nasz apel są do wglądu u ks. Piotra Dzedzeja (parafia p.w. św. Jerzego w Goleniowie).
Z poważaniem,
rodzice dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli na terenie Gminy Goleniów oraz osoby popierające ich inicjatywę
You must be logged in to post a comment Login