Connect with us

Goleniów

Deficyt wzrośnie do 8 mln zł

Goleniów. Zsumowany deficyt gminnej gospodarki odpadami komunalnymi wzrośnie o 2 mln zł.

Opublikowane

w dniu

Pod koniec stycznia br, wiceburmistrz Henryk Zajko przedstawił radnym informację, według której wtedy ten deficyt wynosił ok. 5,8 mln zł. Na wczorajszej sesji burmistrz Krupowicz zapowiedział, że utrzymanie stawki 12 zł za śmieci posegregowane będzie kosztowało gminę w tym roku ok. 2 mln zł dopłaty do systemu. Co da na koniec roku zsumowany deficyt ok. 8 mln zł. W założeniach ustawowych gmina musi tak prowadzić gospodarkę odpadami, żeby ten system się bilansował – w gminie Goleniów co rok rośnie deficyt. W praktyce gminnej oznacza to, że gmina zamiast bilansować koszty tego systemu cenami oraz skuteczną windykacją od unikających opłaty za odbiór śmieci, finansuje deficyt z kieszeni wszystkich podatników – poprzez dopłaty z budżetu gminy. Burmistrz zapowiedział na sesji, że 2 mln zł dopłaty do systemu w tym roku pójdą z nadwyżki budżetowej roku ubiegłego.
Wczoraj rada uchwaliła 11 zdyscyplinowanymi tym razem głosami ugrupowania burmistrza Krupowicza, pakiet uchwał śmieciowych z autopoprawkami burmistrza. Oznacza to, że od 1 czerwca będziemy płacili tak jak dotychczas 12 zł na miesiąc od osoby za śmieci posegregowane i 24 zł kary za śmieci nie posegregowane. Worki na poszczególne frakcje śmieci mają być dostarczane w ramach opłaty podstawowej. Burmistrz zapowiedział też, że zamrożenie opłaty na poziomie 12 zł jest czasowe w związku z zarazą, ale nie podał do kiedy.

Red.

powiązane – „Przetarg na odbiór śmieci.”

Goleniów

Krzyż bez Chrystusa

Goleniów. Ktoś zniszczył figurę Chrystusa na krzyżu stojącym przy komendzie Straży Pożarnej.

Opublikowane

w dniu

Do profanacji doszło 16 kwietnia kwadrans przed godz. 23.00. Według nieoficjalnych informacji, kamera monitoringu zainstalowana przy skrzyżowaniu ulic Adersa i Konopnickiej nie zarejestrowała samego zdarzenia, ale uchwyciła mężczyznę oddalającego się w tym czasie z miejsca gdzie stoi krzyż.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Pogodna przebudowana

Goleniów. Wczoraj odbył się odbiór techniczny ulicy Pogodnej w Kliniskach Wielkich po przebudowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zakres inwestycji obejmował wykonanie nawierzchni jezdni z kostki betonowej i kostki betonowej z rozszerzoną fugą wypełnioną kruszywem, wykonanie zjazdów i chodników z kostki betonowej oraz wykonanie kanału technologicznego. Roboty budowlane zrealizowała firma STERN Dawid Chudziak z Żółwiej Błoci. Całość inwestycji kosztowała 1 246 416,65 zł.
Na inwestycję Gmina Goleniów otrzymała dofinansowanie z PROW w wysokości 738 020,00 zł., co stanowi 63,63% środków kwalifikowanych.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Lasy zagrożone

Goleniów. Nadleśnictwo Kliniska informuje, ze pojawiło się zagrożenie dla trwałości fragmentu lasów podlegających jego administracji.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, nadmierny rozwój liczebności gąsienic barczatki sosnówki zagraża borom sosnowym na terenie leśnictw Pucko i Strumiany. Prowadzone prace prognostyczne i obserwacje potwierdziły rozwijanie się tzw. „gradacji” tego owada. Liczby gąsienic zagrażające życiu drzew zostały przekroczone. Dlatego została podjęta decyzja o zastosowaniu środka biologicznego w celu ograniczenia liczebności gąsienic barczatki sosnówki. Mapka pola zabiegowego – obok.

Środek FORAY 76B jest bezpieczny dla innych organizmów i nie stanowi zagrożenia dla owadów zapylających. Przewidywany termin wykonywania zabiegów agrolotniczych – od 22 kwietnia 2024 r. do 20 maja 2024r. Warunkiem wykonywania lotów samolotu DROMADER będą: odpowiednia temperatura powietrza oraz siła wiatru. Przeloty samolotu będą się odbywały w godzinach porannych oraz przed wieczorem. Ze względu na brak okresu karencji wstęp na tereny opryskiwane będzie możliwy po wyschnięciu podanego preparatu na igłach i liściach.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie