Connect with us

Goleniów

Deficyt i oszczędności

Goleniów. Od 1 marca 2023 r, na pływalni „Fala” w Goleniowie zajdą istotne zmiany.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział skarbnik powiatu Zbigniew Mazur, są one wymuszone wzrastającymi kosztami funkcjonowania tej powiatowej pływalni, która według niego ma za rok 2022 r ok. 2 mln zł deficytu pokrywanego z powiatowego budżetu. Dlatego zarząd powiatu wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 Michałem Gryczem, przygotowali plan oszczednościowy. Z jednej strony podwyższono już od grudnia ubiegłego roku ceny biletów na pływalnię, a z drugiej od 1 stycznia br wzrosły ceny ciepła dostarczanego z goleniowskiego PEC oraz energii elektrycznej – które oprócz płac stanowią główne koszty pływalni.

Jak nam powiedział dyrektor Grycz, od 1 marca 2023 znacznie ograniczone zostaną godziny pracy „Fali”. Będzie ona czynna codziennie od godziny 12.00 do 20.00. W godzinach 12-15 korzystać z niej będą szkoły, później do 18.00 szkółki pływackie, a potem do 20.00 klienci indywidualni. Zmiany te wiążą się też z redukcją zatrudnienia na pływalni – kilka osób straci pracę.

Dyrektor Grycz uważa, że dopiero pod koniec marca będzie wiadomo jak te zmiany wpłyną na koszty „Fali” i czy będzie je trzeba modyfikować. Na razie ma być też unowocześniony węzeł cieplny na pływalni, co ma dać oszczędności. Problemem jest pewna bariera w oszczędzaniu, bo pływalni musi ponosić tak czy inaczej spore koszty stałe związane z utrzymaniem ciepłej wody i ciepła na pływalni, a z drugiej nie można tych kosztów przerzucać na klientów bo przestaną przychodzić.

red.

powiązane – „PEC – ceny w górę”

Goleniów

Sukces informatyka

Goleniów. Pracownik UMiG po raz trzeci zdobył 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie Fundacji Centrum Nowych Technologii w Bielsko-Białej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Dariusz Przybylski (na zdjęciu z lewej), informatyk z goleniowskiego urzędu gminy postanowił pokazać jak można platformę „Raspberry Pi” wykorzystać do szeroko pojętej promocji swojego regionu.
Jego projekt „3D.Pi” wygrał w konkursie: Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych w samorządzie. Chodzi o hologram 3D aktywowany zbliżeniowo.
Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do szkoły, a przy wejściu, nie kto inny, a sam Sienkiewicz, patron szkoły zaprasza uczniów i rodziców do zwiedzania placówki, albo na urodzinach Goleniowa mówi do nas ze sceny książe Barnim…

W projekt zaangażowało się więcej osob – Dariusz Przybylski zajął się programowaniem i elektroniką oraz uruchomieniem całości. Modelarze z Goleniowskiego Domu Kultury wykonali obudowę urządzenia, a Andrzej Krause – webmaster z urzędu Gminy przygotował materiał dźwiękowy i wideo.

Obecnie praktykanci pana Przybylskiego modyfikują skrypty napisane w Pythonie oraz rozbudowują platformę o nowe możliwości bezdotykowej interakcji z oglądającym.

– Przedstawiam gotowy patent do wykorzystania w swoich działaniach promocyjnych, wystawowych i podobnych, a jak i gdzie zostanie wykorzystany zależy już tylko od naszej wyobraźni – mówi Dariusz Przybylski.

red.

powiązane – „Otwarcie muzeum”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Brzegiem jeziora Dąbie – prawie 23 kilometry na rowerach!

Goleniów. Po wałach przeciwpowodziowych i wzdłuż rzeki Chełszcząca, przez piękne zielone tereny, z widokami na ogromny akwen, stada kormoranów, zatokę Szkieletów i słynny betonowiec – tak jest na trasie ze Szczecina do Lubczyny i dalej do Inoujścia. Jedna z najtrudniejszych, ale też najatrakcyjniejszych rowerowych inwestycji na Pomorzu Zachodnim została dokończona.

Opublikowane

w dniu

Można już planować fajne wycieczki na dwóch kółkach brzegiem jeziora Dąbie. Odcinki ze Szczecina do Lubczyny i z Lubczyny do Inoujścia są gotowe! To 22,61 km po wałach przeciwpowodziowych i wzdłuż rzeki Chełszcząca. Na trasie jest sporo atrakcji, zachwycająca przyrody i urokliwe miejsca odpoczynku na dzikich plażach, choćby przy zatoce Szkieletów (żartobliwą nazwę wymyślili wodniacy). Przy ujściu Iny też warto się zatrzymać, by zobaczyć legendarny betonowiec – wrak żelbetowego statku zbombardowanego w 1945 roku.

Realizacja tej inwestycji była wielkim wyzwaniem. Przede wszystkim ze względu na trudne warunki gruntowe, ale również problemy pierwszego wykonawcy projektu. Konieczne było odstąpienie od umowy. Przez kilka miesięcy – na przełomie 2019/2020 – trwały czynności inwentaryzacyjne umożliwiające określenie zakresu wykonanych prac i ostateczne rozliczenie. Niestety, na odcinku około 2 km stwierdzono osiadanie wału. Żeby rozwiązać problemy techniczne, konieczne było wykonanie projektu uzupełniającego oraz uzyskanie porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie jako użyczającym koronę wału. Udało się zrealizować plan naprawczy, dopiąć wszelkie formalności i w czerwcu 2021 r. podpisana została umowa z nowym wykonawcą (KRISTONE Krystian Suda). Miał on 22 miesiące na wykonanie zadania. I dotrzymał terminu. Inwestycja obejmowała prace odwodnieniowe, rozbiórkowe, ziemne, umocnieniowe, drogowe, montażowe, wykończeniowe oraz inwentaryzację geodezyjną gotowego obiektu.

Do wybudowania od podstaw było ponad 8 kilometrów szlaku. Z wcześniej wykonanych 14 kilometrów niektóre odcinki wymagały wzmocnienia konstrukcji wału i uzupełnienia nawierzchni z kruszywa mineralnego.

Droga na wałach przeciwpowodziowych ma średnio 2,5 m szerokości. Konstrukcja została wzmocniona georusztem. Między Dąbiem a Załomiem zamontowano licznik rowerowy, który już podaje bardzo optymistyczne dane. Od kwietnia zarejestrował 9 tysięcy rowerzystów. W miniony weekend – prawie 1100.

Odcinki poprowadzone brzegiem jeziora Dąbie to część popularnej Trasy Wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Blue Velo, znad morza na południe Polski.


Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Zaprojektowanie i wykonanie szlaku rowerowego na wale przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Chełszcząca i jeziora Dąbie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Odcinki Szczecin-Dąbie – Lubczyna oraz Lubczyna – Inoujście przebiegają przez tereny gmin Szczecin oraz Goleniów, które współfinansowały wkład własny projektu.
Całkowita kwota projektu: 10.991.182 zł
Dofinansowanie unijne: 7.406.333,27 zł

Zrealizowane prace są objęte 60-miesięczną gwarancją.

red.

powiązane – „Berlin-Kołobrzeg rowerem”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Goleniów-Burgas

Goleniów. Nowe połączenie czarterowe z goleniowskiego lotniska – z biurami podróży TUI, ITAKA oraz Coral Travel polecimy do Bułgarii.

Opublikowane

w dniu

Wczoraj, o godzinie 17:30, oficjalnym salutem wodnym, wykonanym przez dwa wozy bojowe Lotniskowej Służby Ratowniczo Gaśniczej przywitano samolot linii European Air Charter, który zainaugurował nowe wakacyjne połączenie do słonecznej Bułgarii.

Dzięki trzem touroperatorom TUI, Itaka oraz Coral Travel w pierwszą podróż do Burgas wybrało się aż 151 pasażerów, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu każdym nowym kierunkiem oferowanym z naszego zachodniopomorskiego lotniska. Loty na tej trasie realizowane będą w każdy wtorek, a ostatni wylot zaplanowany został na początek września.

W tym roku, z lotów czarterowych skorzystać powinno ponad 40.000 pasażerów, dając wyraźny sygnał, że ruch popandemiczny z Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów odradza się w bardzo dynamicznym tempie.
red.

powiązane – „Zmiany na węźle Klucz”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie