Spis treści:
- Co zmienia zasięg 5G?
- Zasięg 5G Play w Polsce – jak rozwija się najnowsza sieć?
- Niewiarygodna szybkość i nowe możliwości
- Stabilne łącze bez „kolejek”
Do prekursorów wprowadzania w Polsce sieci 5G zalicza się operator Play, dlatego na przykładzie tej sieci pokażemy, jak sprawdzić zasięg 5G Play w naszym kraju.
Co zmienia zasięg 5G?
Hasło 5G obecne jest w mediach od dłuższego czasu. Operatorzy komórkowi podkreślają dostęp do nowej technologii w swoich ofertach, gwarantując większy komfort oraz najszybszy dotąd internet bezprzewodowy. Skąd bierze się ekscytacja związana z 5G? Internet mobilny piątej generacji wydatnie zmienił zasady korzystania z sieci bezprzewodowej. Pasma radiowe, którymi transmitowany jest sygnał 5G, dają zupełnie nowe możliwości zarówno, jeśli chodzi o prędkość przesyłania danych, jak i opóźnienie w komunikacji między dwoma urządzeniami.
Różnicę między jakością sieci 5G, a powszechnym obecnie internetem mobilnym LTE najlepiej pokazują liczby. Standardowa sieć 4G zapewnia przepustowość na poziomie 300 Mb/s. Jakiś czas temu większość operatorów zdecydowała się na agregację pasm LTE, dzięki czemu maksymalnie można osiągnąć do 600 Mb/s. Tymczasem sieć 5G oferuje prędkość pobierania 20 Gb/s, natomiast wysyłanie danych ma być możliwe z prędkością 10 Gb/s. To kolejny ogromny skok technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami. Póki co najwyższa prędkość internetu nie jest jeszcze dla nas dostępna. Wymaga to zaawansowanych prac infrastrukturalnych, które wciąż trwają. Niemniej dziś sieć 5G pozwala na uzyskanie prędkości 600 Mb/s, zatem już na tym etapie można cieszyć się z naprawdę szybkiego łącza.
Sporo zmienia się też w kwestii opóźnień w przesyłaniu danych. Poprawę w tym aspekcie docenią z pewnością gracze, którzy lubią rozgrywki online. Dotychczasowe opóźnienia na poziomie 20-30 ms zapewniają całkiem przyjemną grę nawet z osobą z drugiego końca świata. Tymczasem dzięki 5G, opóźnienie ma wynosić około 1-4 ms, zatem będzie dla nas zupełnie nieodczuwalne.
Zasięg 5G Play w Polsce – jak rozwija się najnowsza sieć?
Początki sieci 5G w naszym kraju to pojedyncze stacje nadawcze, umiejscowione w największych miastach. Zatem pierwszym użytkownikami internetu piątej generacji byli mieszkańcy trójmiasta, Warszawy, Lublina, Poznania czy Krakowa. Dzisiaj zasięg 5G Play stał się zdecydowanie powszechniejszy. Maszty z nowoczesną technologią pojawiają się także w mniejszych miejscowościach, co w połączeniu z rosnącą liczbą smartfonów z modułem 5G daje dużo większy dostęp do szybkiej sieci.
Wystarczy pobieżne spojrzenie na mapę zasięgu 5G Play, żeby przekonać się, że liczba obszaru objętego zasięgiem stale się powiększa. Na mapie dokładnie widać również, gdzie możemy liczyć na zasięg 5G Play na zewnątrz, a gdzie jest on na tyle mocny, by korzystać z najszybszego internetu także wewnątrz budynków. To ważne rozróżnienie, ponieważ grube mury bywają przeszkodą dla transmisji danych.
Zgodnie z prognozami ekspertów z Ministerstwa Cyfryzacji proces wdrażania technologii 5G w całej Polsce ma zakończyć się w 2025 roku. Wówczas mapa zasięgu 5G Play ma wyglądać tak, jak obecnie prezentuje się analogiczne objęcie kraju dostępem do internetu LTE.
Niewiarygodna szybkość i nowe możliwości
W naszym kraju sieć 5G ma działać na trzech pasmach: 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz. Podobnie jak w przypadku sieci 4G, najniższe pasmo 700 MHz ma odpowiadać za jak najszerszy dostęp do internetu piątej generacji. W tym przypadku możemy liczyć na nieco mniejszą przepustowość, która jest jednak rekompensowana stabilnym i ogólnie dostępnym łączem. Łącząc się na pasmach 3,4-3,8 GHz możemy korzystać ze znacznie szybszego internetu mobilnego. Z kolei pasmo 26 GHz to najwyższa wydajność i maksymalne wykorzystanie potencjału 5G. Tak błyskawiczne przesyłanie danych otwiera zupełnie nowe możliwości i nie chodzi tu tylko o pobieranie filmów czy wysyłanie obszernych załączników.
Wizje zdalnych operacji przy pomocy robota z drugiego końca globu jeszcze niedawno wydawały się futurystycznymi i nieprawdopodobnymi. Tymczasem z wykorzystaniem przesyłania na poziomie 20 Gb/s, takie rozwiązania są możliwe.
Stabilne łącze bez „kolejek”
Problem, jakiego większość z nas doświadczyła w przypadku sieci LTE, wiązał się ze znacznym obciążeniem sieci. Czasami możemy znajdować się w centrum dużego miasta, gdzie wskaźniki zasięgu osiągają maksimum, jednak internet nadal działa stosunkowo wolno. Wynika to z faktu ograniczonych możliwości przesyłania danych. Sprawia to, że niektórzy mogą korzystać z maksymalnej prędkości, a inni muszą zadowolić się wolniejszym łączem. W wielu z nas wywołuje to poczucie niesprawiedliwości oraz frustrację. Na szczęście w przypadku sieci 5G jest inaczej. Nowa technologia umożliwia stabilną obsługę w tym samym czasie miliona różnych urządzeń. Co więcej, wraz z 5G ma nastąpić kres problemów z siecią w trakcie jazdy samochodem czy pociągiem. Według inżynierów połączenie nie zostanie zerwane, nawet jeśli przemieszczamy się z prędkością 500 km/h.
– Artykuł sponsorowany