Connect with us

Powiat

Czy podręczniki szkolne są koniecznością we współczesnej edukacji?

29.05.2020 r. Artykuł sponsorowany. W ostatnim czasie nasz świat bardzo się rozwinął, powstały nowe technologie, rozwiązania, które nie tak dawno wydawały się abstrakcją. Wszystko wkroczyło w nowy, cyfrowy wymiar, oparty na branży IT i internecie. Jak więc w tym wszystkim odnajduje się tradycyjna edukacja?

Opublikowane

w dniu

Z roku na rok zmienia się program, a także metody nauczania dostosowując się do obecnych potrzeb. Jednak oprócz tego na myśl przychodzi jeszcze jedno pytanie -czy tradycyjne podręczniki szkolne są w ogóle potrzebne? Przecież uczniowie zamiast zaglądać do książek, chętniej wybierają informacje z internetu. Jest to łatwiejsze i szybsze. Jaką więc rolę odgrywają podręczniki szkolne? Okazuje się, że ogromną!

Kompendium wiedzy

Dzieci w szkole dowiadują się nowych informacji, zdobywają nowe umiejętności, o których wcześniej często nawet nie słyszeli. Kluczową rolę w tej kwestii zajmuje nauczyciel. To on przekazuje uczniom wiedzę, a także stara się zaciekawić ich przedmiotem, aby chciały odkrywać więcej. Jednak nauczyciel jest jeden, a dzieci w klasie nawet 30 i nie jest on w stanie odpowiedzieć każdemu indywidualnie na rodzące się pytania. Kluczowym wsparciem jest tutaj podręcznik szkolny. Jest to kompendium wiedzy, w którym dzieci znajdą większość odpowiedzi na nurtujące je pytania. Jest to treść dostosowana zarówno do programu jak i ich wieku. Jest to pierwsza książka po którą powinien sięgnąć młody człowiek, którego nurtuje jakaś kwestia związana z omawianym na zajęciach zagadnieniem.

Gotowy plan działania

Kiedy zaczynamy uczyć się jakiegoś przedmiotu, może przerazić nas na początku ilość materiału, który musimy przyswoić. W tym miejscu pojawia się pytanie ‘od czego zacząć?’ i ‘czy jestem w stanie to wszystko pojąć?’. Wszystko się da, tylko potrzebny jest dobry plan działania. Podręczniki szkolne są tutaj zbawienne, ponieważ zawierają treści odpowiednio ułożone i dostosowane do ilości zajęć. Dzięki temu wiadomo co robić, krok po kroku, a także jak to robić. Jest to zbawienne zarówno dla naszych najmłodszych, jak i samych nauczycieli. Zamiast zastanawiać się nad tematem lekcji, zastanawiają się nad jej dokładnym przebiegiem. Odpowiednio zaplanowane treści są gwarancją poruszenia wszystkich zagadnień w określonym czasie.

Wsparcie dla rodziców

Musimy pamiętać, że nauka naszych najmłodszych nie ogranicza się wyłącznie do czasu spędzonego w szkole. Podstawy programowe są bardzo rozbudowane, a ilość zajęć lekcyjnych ograniczona. Szczególnie jeśli chodzi o przedmioty tj. chemia, fizyka, biologia czy geografia. Zazwyczaj w całym tygodniu zajęć znajdziemy po 2 godziny każdego z nich. To naprawdę niewiele! Z tego powodu nauczyciele na lekcjach przekazują najważniejsze informacje, które należy uzupełnić w domu. Opiera się to głównie na samodzielnej pracy z podręcznikiem szkolnym lub wykonywaniu dołączonych ćwiczeń. Jednak w razie jakichkolwiek trudności dzieci przychodzą po pomoc do rodziców. Jednak nie ma co się oszukiwać, dorośli nie pamiętają wielu kwestii, które omawiali lata temu. Podręczniki szkolne są tutaj źródłem wiedzy i kluczowym rozwiązaniem w wielu kwestiach.

Powiat

Biogazownia R-XXI w Łobzie

Powiat. Utylizacja odpadów może być tania, a nawet dochodowa. Członkowie Celowego Związku Gmin R-XXI mają tego świadomość, dlatego podjęli uchwałę, na mocy której zbudowana zostanie biogazownia w Łobzie.

Opublikowane

w dniu

Biogazownia w Łobzie pomoże rozwiązać szereg problemów, które pojawiają się w związku z gospodarowaniem odpadami biodegradowalnymi i zielonymi. Przede wszystkim obniży koszty ich przetwarzania, a ponadto zredukuje wydatki na utrzymanie zakładu w Słajsinie. Biogaz zostanie przetworzony na gaz, ciepło oraz prąd. Energia elektryczna zasili biogazownię, a gaz posłuży jako paliwo do ciężarówek wywożących odpady.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Na ostatnim zgromadzeniu R-XXI do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, delegaci gmin podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do nowoutworzonej w Łobzie spółki działki o powierzchni prawie 7 ha, na której obszarze powstanie instalacja biogazowa. Spółka ma działać pod firmą „BioEneris R-XXI”, tworzą ją CZG R-XXI i firma ENERIS.

Według założeń budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finalizacja projektu powinna nastąpić w ciągu 3 lat. Wsparcie finansowe dla budowy biogazowni związek 32 gmin pozyskał w ramach programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.

Inwestorem będzie spółka utworzona z firmą ENERIS, która jest dostawcą technologii. Biogazowania ma być sfinansowana przez firmę ENERIS i eksploatowana wspólnie z R-XXI. Będzie ona mogła przetworzyć ok. 30 tys ton odpadów rocznie. Założenie jest takie, że 50% odpadów biodegradowalnych będzie pochodziło spoza obszaru związku i będzie przyjmowane i utylizowane po cenach komercyjnych. Instalacja ma produkować ok. 5 mln m3 biogazu, 2,5 m3 biometanolu i 15 tys. MWh energii elektrycznej.

red.

powiązane – „BioEneris R-XXI”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Blue Velo

Powiat. W roku 2022 powstały nowe odcinki trasy Blue Velo w gminach Stepnica, Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dwa z nich, znajdują się między miejscowościami Krępsko i Kąty i powstały w pasie drogowym DW111 (patrz zdj). Całkowita długość nowych odcinków inwestycyjnych Blue Velo wyniosła blisko 6,68 km. Obok odcinków wzdłuż DW 111, jeden powstał wzdłuż DW 120 w Gryfinie (2,28 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km).

Na odcinkach inwestycyjnych powstała droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej o szerokości od 2-2,5 m. Oznakowano też blisko 70,72 km trasy.

red.

powiązane – „Przed 30 kwietnia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

48. fałszywych alarmów

Powiat. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie odbyło się roczne podsumowanie działalności strażaków z terenu powiatu goleniowskiego za rok 2022.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, wzięli w nim udział: Komendant Wojewódzki Jarosław Tomczyk, strosta Tomasz Stanisławski oraz przedstawiciele gmin.

Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie Arkadiusz Skrzypczak podsumował efekty pracy Komendy Powiatowej – w roku 2022 odnotowano 1736 zdarzeń (o 42% więcej niż w roku poprzednim) co oznacza pod tym względem 6. miejsce w województwie, w tym 451 pożarów (wzrost o 16%), 1237 innych zdarzeń (wzrost 0 60%) i 48 fałszywych alarmów (wzrost 0 10%).

red.

powiązane – „Nocny oblot”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie