Connect with us

Powiat

Czy podręczniki szkolne są koniecznością we współczesnej edukacji?

29.05.2020 r. Artykuł sponsorowany. W ostatnim czasie nasz świat bardzo się rozwinął, powstały nowe technologie, rozwiązania, które nie tak dawno wydawały się abstrakcją. Wszystko wkroczyło w nowy, cyfrowy wymiar, oparty na branży IT i internecie. Jak więc w tym wszystkim odnajduje się tradycyjna edukacja?

Opublikowane

w dniu

Z roku na rok zmienia się program, a także metody nauczania dostosowując się do obecnych potrzeb. Jednak oprócz tego na myśl przychodzi jeszcze jedno pytanie -czy tradycyjne podręczniki szkolne są w ogóle potrzebne? Przecież uczniowie zamiast zaglądać do książek, chętniej wybierają informacje z internetu. Jest to łatwiejsze i szybsze. Jaką więc rolę odgrywają podręczniki szkolne? Okazuje się, że ogromną!

Kompendium wiedzy

Dzieci w szkole dowiadują się nowych informacji, zdobywają nowe umiejętności, o których wcześniej często nawet nie słyszeli. Kluczową rolę w tej kwestii zajmuje nauczyciel. To on przekazuje uczniom wiedzę, a także stara się zaciekawić ich przedmiotem, aby chciały odkrywać więcej. Jednak nauczyciel jest jeden, a dzieci w klasie nawet 30 i nie jest on w stanie odpowiedzieć każdemu indywidualnie na rodzące się pytania. Kluczowym wsparciem jest tutaj podręcznik szkolny. Jest to kompendium wiedzy, w którym dzieci znajdą większość odpowiedzi na nurtujące je pytania. Jest to treść dostosowana zarówno do programu jak i ich wieku. Jest to pierwsza książka po którą powinien sięgnąć młody człowiek, którego nurtuje jakaś kwestia związana z omawianym na zajęciach zagadnieniem.

Gotowy plan działania

Kiedy zaczynamy uczyć się jakiegoś przedmiotu, może przerazić nas na początku ilość materiału, który musimy przyswoić. W tym miejscu pojawia się pytanie ‘od czego zacząć?’ i ‘czy jestem w stanie to wszystko pojąć?’. Wszystko się da, tylko potrzebny jest dobry plan działania. Podręczniki szkolne są tutaj zbawienne, ponieważ zawierają treści odpowiednio ułożone i dostosowane do ilości zajęć. Dzięki temu wiadomo co robić, krok po kroku, a także jak to robić. Jest to zbawienne zarówno dla naszych najmłodszych, jak i samych nauczycieli. Zamiast zastanawiać się nad tematem lekcji, zastanawiają się nad jej dokładnym przebiegiem. Odpowiednio zaplanowane treści są gwarancją poruszenia wszystkich zagadnień w określonym czasie.

Wsparcie dla rodziców

Musimy pamiętać, że nauka naszych najmłodszych nie ogranicza się wyłącznie do czasu spędzonego w szkole. Podstawy programowe są bardzo rozbudowane, a ilość zajęć lekcyjnych ograniczona. Szczególnie jeśli chodzi o przedmioty tj. chemia, fizyka, biologia czy geografia. Zazwyczaj w całym tygodniu zajęć znajdziemy po 2 godziny każdego z nich. To naprawdę niewiele! Z tego powodu nauczyciele na lekcjach przekazują najważniejsze informacje, które należy uzupełnić w domu. Opiera się to głównie na samodzielnej pracy z podręcznikiem szkolnym lub wykonywaniu dołączonych ćwiczeń. Jednak w razie jakichkolwiek trudności dzieci przychodzą po pomoc do rodziców. Jednak nie ma co się oszukiwać, dorośli nie pamiętają wielu kwestii, które omawiali lata temu. Podręczniki szkolne są tutaj źródłem wiedzy i kluczowym rozwiązaniem w wielu kwestiach.

Powiat

W niedzielę II tura wyborów

Powiat. W niedzielę 21 kwietnia w trzech gminach naszego powiatu będziemy głosować raz jeszcze, by zdecydować kto będzie w dwóch z nich burmistrzem, a kto wójtem w trzeciej.

Opublikowane

w dniu

W Goleniowie mamy wybór pomiędzy Tomaszem Banachem a Krzysztofem Sypienienm, w Maszewie powalczą Paweł Piesio i Małgorzata Storma-Piotrowska, a w Przybiernowie Lilia Ławicka i Bogdan Czaplicki.

Lokale wyborczę będą otwarte od 7.00 do 21.00.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Po wyborach – analiza

Powiat. Po pierwszej, a przed druga turą wyborów samorządowycyh w połowie gmin naszego powiatu, nic pewnego nie można powiedzieć o szansach sześciorga kandydatów na wójta i burmistrza. Można za to wyciągnąć już pewne wnioski z układu sił w nowo wybranych radach.

Opublikowane

w dniu

Druga tura a frekwencja

Chociaż różnice z pierwszej tury wyborów dzielące rywalizujących o fotel wójta w Przybiernowie i burmistrza w Goleniowie i Maszewie są spore, to nic pewnego z tego jako prognoza na turę drugą nie wynika. Kluczem bowiem do sukcesu w ostatecznej rozgrywce będzie frekwencja – ilu pójdzie głosować i na kogo. Tu nic nie daje proste sumowanie lub różnicowanie wyników z pierwszej tury, ani który z przegranych rywali w tejże turze komu przekaże swoje poparcie – nikt bowiem nie wie, którego z kandydatów elektorat utrzyma moblilizację i zagłosuje 21 kwietnia, ani jak się zachowają wyborcy, którzy już oddali głos na kandydata przegranego. Tu możliwych wariantów zachowań jest na tyle wiele, że nie ma sensu ryzykować prognozą. Przecież równie dobrze wyborcy kandydatów, którzy w pierwszej turze wygrali mogą sobie odpuścić udział w drugiej zakładając pewną wygraną swojego kandydata, jak i wyborcy tych, którzy odpadli uznać, że już swoje zrobili i też pozostać w domach. A rozstrzygną wszak rywalizację ci, którzy jednak mimo wszystko w drugiej turze zagłosują – choć nikt nie wie i nie przewidzi na kogo, dlaczego i w jakich proporcjach. Nie mówiąc już o pogodzie jako istotnym czynniku wpływającym na frekwencję.

Zatem cała rywalizująca 21 kwietnia szóstka kandydatów ma szansę wygrać – choć z różnym prawdopodobieństwem. Ich problem polaga teraz na tym, co zrobić, by utrzymać moblilizacje choćby istotnej części własnych wyborców, a w dodatku przekonać pozostałych by przyszli na nich zagłosować. Wydaje się, że mimo technologicznych ułatwień jakie dają media społecznościowe, mają na wyborców wpływ mocno ograniczony, co skazuje ich i nas wszystkich na oczekiwanie bez pewności wyniku – po prostu zobaczymy komu szczęście dopisze, a komu nie…

Powiat goleniowski

Tu wszystko wydaje się być już jasne. Ponieważ wybory do rady powiatu wygrała Koalicja Obywatelska wprowadzając sześcioro radnych, to ona dobierze sobie koalicjanta i będzie nim pewnie tradycyjnie PSL w aliansie zwanym Trzecią Drogą z czterema radnymi, co daje takiemu sojuszowi większość w radzie powiatu. A ta większość wygeneruje zapewne po raz kolejny starostę Stanisławskiego z KO i wicestarostę Kulinicza z PSL. Wprawdzie teoretycznie są możliwe jeszcze inne sojusze w nowej radzie powiatu, ale z różnych względów mają one niewielkie szanse na zaistnienie.

Warto zwórcić uwagę na pewna tendencję, kóra odróżnia nasz powiat od całości zdecydowanie platformerskiego województwa. U nas bowiem PO (schowana w KO) słabnie tak jak jej prawdopodobny koalicjant PSL (schowany w Trzeciej Drodze). Oto bowiem w poprzednich wyborach samorządowych PO zdobyła 7 mandatów, a PSL pięć. Za to PiS utrzymał stan posiadania mając wtedy i teraz czworo radnych, czyli relatywnie zmniejszył dystans do w/w rywali. Za to prawdziwą klęskę zaliczyła Lewica wprowadzajć tylko jednego radnego – poprzednio miała ich trójkę. Nowym ugrupowaniem w radzie naszego powiatu jest niepartyjna Koalicja Samorządowa z czworgiem radnych.

Gmina Goleniów

W tej gminie powyborczy sojusz zawarła już Koalicja Obywatelska (6 radnych) i komitet walczącego w drugiej turze o fotel burmistrza Tomasza Banacha (5 radych), co daje im większość w nowej radzie. To nie tylko wynik naturalnej zgodności poglądów i nieukrywanej fraternizacji obu ugrupowań, ale też forma perswazji – jak zagłosujecie na Sypienia, to będzie on i tak zależny od naszej większości w radzie, co znacznie utrudni mu rządzenie gminą. A jak na Banacha to…

Ponieważ w poprzedniej radzie PO formalnie nie miała swoich radnych, odnotować należy powiększenie liczby radnych przez PiS – z trzech do czterech.

Gmina Nowogard.

Tu doszło do największej sensacji tych wyborów w naszym powiecie. Już w pierwszej turze Wiatr przegnał Czaplę – czyli ustępujący po 13 latach burmistrz przegrał zdecydowanie z kandydatem formalnie niepartyjnym z komitetu NOWA. To oznacza pewnie istotne zmiany w tej tradycyjnie lewicującej gminie, bowiem ugrupowanie nowego burmistrza ma aż 9 radnych i brakuje mu dwóch do większości. Tyle samo jednak może mieć naturalny alians Lewicy (6 radnych) i KO (3) z ustępującym burmistrzem w składzie. Które z tych dużych ugrupowań przekona do siebie radnego z Trzeciej Drogi i dwóch z Patriotycznego Nowogardu – będzie miało większość. Czyli NOWA & KO ?

PO nie miała formalnie swoich przedstawicieli w poprzedniej radzie miejskiej teraz ma trzech. PiS ich miał, a teraz nie ma żadnego. Lewica miała aż 9 radnych, teraz ma tylko sześciu, a PSL miał dwóch – teraz jako Trzecia Droga tylko jednego.

Gmina Maszewo

Obecnemu burmistrzowi zabrakło trochę ponad 2% by wygrać w pierwszej turze. Dlatego 21 kwietnia dojdzie w tej gminie do dogrywki po 5 latach – tak jak wtedy pomiędzy Pawłem Piesio, a Małgorzatą Storma-Piotrowską. Ugrupowanie burmistrza wprowadziło do rady miejskiej najwięcej, bo 6 radnych, co jednak nie daje większości – brakuje dwóch. Układ sił w nowej radzie jest taki, że możliwa jest również koalicja większościowa bez ugrupowania aktualnego burmistrza.

Gmina Stepnica.

Tu wszystko jest jasne – burmistrzem po raz kolejny został Andrzej Wyganowski, którego ugrupowanie ma 13 radnych w nowej radzie miejskiej.

Gmina Osina

Podobnie jest w tej gminie, a nawet lepiej – wójtem po raz kolejny został Krzysztof Szwedo, którego ugrupowanie ma aż 14 radnych w nowej radzie gminy.

Gmina Przybiernów.

W tej gminie w pierwszej turze wygrał kandydat KO Bogdan Czaplicki z trzema radnymi, ale najwięcej radnych ma komitet pani Łozy, która odpadła – 6. Drugi jest komitet obecnej wójt Lili Ławickiej, która weszła do drugiej tury pokonując Łozę o nieco ponad 1% głosów – 5 radnych. Trzecia Droga ma jednego radnego, zatem warianty większości są co najmniej trzy – wójtem będzie jednak na pewno albo Czaplicki, albo Ławicka…

red.

Kontynuuj czytanie

Powiat

Rada Powiatu wybrana

Powiat. Wybory do rady powiatu goleniowskiego wygrała Koalicja Obywatelska.

Opublikowane

w dniu

Oto wyniki i nowi radni:

KKW Koalicja Obywatelska – 31,59%

T. Stanisławski, G. Górska, M. Zalewski, B. Papuszka, W. Kaleczyc, Ł. Kotwicka

KW Prawi i Sprawiedliwość – 21.05%

T. Chodyko, A. Skrzypczak, M. Magierska, B. Lisiecki

KW Koalicja Samorządowa – 21.05%

K. Zajko, J. Tunkiewicz, J. Pawlak, B. Suleja

KKW Trzecia Droga – 21.05%

P. Gulbinowicz, T. Kulinicz, M. Simiński, K. Kamińska

KKW Lewica – 5,26%

K. Lembas

red.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie