Connect with us

Goleniów

Co dalej z ceną śmieci?

Goleniów. Po ostatnim odrzuceniu przez radnych po raz kolejny proponowanej przez burmistrza podwyżki opłaty za odbiór śmieci, pozostanie ona bez zmian.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział wiceburmistrz Tomasz Banach, odrzucenie przez radnych tej uchwały o podniesieniu ceny z 12 zł na 30 zł od osoby miesięcznie rozczarowało go. Przypomniał, że radni chcieli przeprowadzenia audytu, który miał wykazać, czy PGK swoją cenę za usługę dla gminy, w konsekwencji przekładająca się na cenę 30 zł miesięcznie od osoby, ustaliło prawidłowo i czy nie ma w tej firmie nieuzasadnionych kosztów wpływającą na wspomnianą cenę. Jednak chociaż wyniki audytu zaprezentowane radnym nie wykazały żadnych nieprawidłowości w PGK, radni tej rynkowej ceny wynikającej z przetargu nie zaakceptowali. W tej sytuacji zdaniem wiceburmistrza nie ma już dalej sensu proponować podwyżki na 30 zł – pozostaje dopłacanie do gospodarki odpadami w gminie z budżetu przy cenie 12 zł od osoby miesięcznie.

Według danych jakie podał wiceburmistrz na ostatniej sesji rady, aktualnie w ciągu roku mieszkańcy gminy wytwarzają ok. 17 tyś ton odpadów, czyli ok. pół tony na osobę. W roku 2020 przy cenie 12 zł od osoby, z budżetu gminy dopłata wyniosła ok. 5 mln zł. Według wyliczeń przedstawionych przez gminę, w tym roku do śmieci z budżetu gminy dopłata wyniesie ok. 9,6 mln zł.

red.

powiązane – „Bez podwyżki za śmieci i Metalowej”

Goleniów

Cena ogrzewania

Goleniów. PEC chce utrzymać ceny za dostarczane ciepło do końca tego sezonu grzewczego.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, obowiązująca teraz taryfa została skalkulowana przy cenach głównych składników kosztów, czyli uprawnien emisyjnych na poziomie ok. 40 euro za tonę oraz zakupionego wcześniej miału weglowego. Ponieważ aktualne ceny uprawnień to ok. 60 euro/t, a nowe dostawy miału są po znacznie wyższych cenach niż ostatno, przełoży się to najpewniej na wyższe na ceny w nowej taryfie. Jednak jeżeli nie zajdzie nic nadzywczajnego , zdaniem prezesa Majewskiego PEC powinien utrzymać aktulane ceny produkowanego ciepła do końca tego sesonu grzewczego.

red.

powiązane – „PEC – nowe źródła energii”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Wiceburmistrz potwierdza

Goleniów. Tomasz Banach potwierdził, że projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jest poważnie zagrożony.

Opublikowane

w dniu

W tej sprawie interweniowały w ministerstwie infrastruktury władze szczecińskiej metropoli, której członkami są gminy Goleniów i Stepnica. Zdaniem Banacha zagrożona jest część kolejowa projektu, czyli linie kolejowe i przystanki. Opóźnienia w realizacji tej cześci mogą doprowadzić do utraty jego unijnego finansowania. W gminie Goleniów dotyczy to planowanego przystanku Goledniów Park Przemysłowy. Natomiast nie jest zagrożone finansowanie budowy nowego dworca kolejowego w Goleniowie i przystanku w Załomiu. Jednak problemy z kolejową częścia projektu według wiceburmistrza stawiają pod znakiem zapytania sensowność całości.

red.

powiązane – „Nie będzie SKM?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Rozbiórka się opóźnia

Goleniow. Nadal nie wiadomo kiedy dojdzie do rozbiórki przejścia dla pieszych nad torami przy ul. Maszewskiej.

Opublikowane

w dniu

To część budowy nowego dworca kolejowego w Goleniowie. Od kilku miesięcy wykonawca tej inwestycji nie może uzgodnić z koleją warunków i terminu rozbiórki stalowo-betonowej kładki.
Podobne kłopoty ma PEC, który też od klku miesięcy próbuje znaleźć wykonawcę remontu sąsiadujacej bezpośrednio z kładką sieci PEC przechodzącej nad torami. Kolejni wykonawcy wycofują się z powodu trudnych uzgodnień z PKP.
Obie operacje są z tego powodu odwlekane w czasie bez terminu ich przeprowadzenia.

red.

powiązane – „Dworzec – czekają na PKP”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie