Powiat. Wprowadzone przez rząd rozwiązanie pozwalają od poniedziałku znacznie większej liczbie wiernych swobodnie korzystać z kościołów i kaplic oraz odwiedzać cmentarze.
Wprawdzie powinni mieć na ustach maseczki, ale do każdego kościoła może ich teraz wejść na Mszę Święta po osobie na 15 metrów kwadratowych. Pozwala to np. w największej świątynni powiatu, kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie, przebywać jednorazowo ok. 100 osobom. W innych w zależności od wielkości ta liczba będzie mniejsza, ale umożliwi uczestnictwo w każdej Mszy Świętej lub nabożeństwie co najmniej 15-20 osobom – oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między nimi. Od następnej niedzieli – 26 kwietnia – nie będzie więc łatwego usprawiedliwienia nieobecności na niedzielnej Mszy Świętej.
Prace na obiekcie z którego korzysta wielu podróżujących koleją mieszkańców naszego powiatu, ruszyły w lutym br. Wykonawcą prac o wartości 17 mln zł jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HADM PLUS.
Jak podaje portal wszczecinie.plW, wykonawcą prac o wartości 17 mln zł jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HADM PLUS.
– To kompleksowa przebudowa dworca wraz z jego najbliższym otoczeniem. Jej głównym celem jest poprawa komfortu i standardu obsługi podróżnych, w tym osób z trudnościami w poruszaniu się, renowacja obiektu, a także dostosowanie go do współczesnych norm i wymagań technicznych. Renowację przejdzie elewacja, wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Odnowioną elewację podkreśli nowa nocna iluminacja budynku. Zachowane i odnowione zostaną ozdobne kraty z kotwicami – informuje portal Agnieszka Jurewicz z biura komunikacji PKP S.A.
W miejscu budynku pomocniczego z szaletami docelowo powstanie wiata rowerowa. Po zachodniej stronie budynku przygotowany zostanie niewielki parking z miejscami postojowymi, w tym z dwoma dla osób o ograniczonej mobilności oraz dwoma do ładowania samochodów elektrycznych. Projekt zakłada też wymianę nawierzchni i uporządkowanie terenów zielonych.
– Zmieni się przestrzeń wewnątrz budynku. W części środkowej znajdzie się przestrzeń obsługi pasażerów, w skład której wejdą poczekalnia, pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Znajdzie się tu również miejsce na przestrzeń pod wynajem. Część zachodnia zostanie przeznaczona na pomieszczenia biurowe, a we wschodniej przewidziano m.in. pomieszczenia techniczne i przestrzeń biurową dla jednostek samorządu terytorialnego – mówi Agnieszka Jurewicz.
Prace zaplanowano na 1,5 roku. To oznacza, że zakończą się w drugiej połowie 2025 roku.
W ramach innej inwestycji, związanej z uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, pod torami powstanie tunel dla pieszych. Miasto przebudowało otoczenie dworca z obu stron, przygotowując miejsca parkingowe i przystanki autobusowe.
a) pociągami REGIO uruchamianymi przez POLREGIO S.A. b) środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez Gminę Miasto Szczecin – Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, c) środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez Gminę Miasto Stargard a także środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez: Gminę Goleniów, Gminę Gryfino, Gminę Kobylankę, Gminę Stargard;
Bilet umożliwia realizowanie przejazdów:
a) pociągami REGIO, który jest podzielony na 2 strefy kolejowe (oznaczone literami A i B), b) środkami komunikacji miejskiej na sieci obsługiwanej przez ZDiTM Szczecin, MPK Stargard oraz Gminę Goleniów, Gminę Gryfino, Gminę Kobylanka oraz Gminę Stargard w zależności od wybranej strefy A, B, AB, AB+);
Szczeciński Bilet Metropolitalny stosuje się przy przejazdach w granicach:
a) stref kolejowych obejmujących niżej wymienione stacje i przystanki:
Strefa A – wszystkie stacje i przystanki na obszarze Gminy Miasto Szczecin oraz Gminy Police tj. wszystkie stacje/przystanki zawierające w nazwie Szczecin.
Strefa B – wszystkie stacje i przystanki na obszarze Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Goleniów, Gminy Kobylanka oraz Gminy Gryfino tj. stacje/przystanki: Daleszewo, Czepino, Gryfino, Reptowo, Miedwiecko, Grzędzice, Stargard, Witkowo, Ulikowo, Pęzino, Barzkowice, Kliniska, Rurka, Goleniów Park Przemysłowy, Goleniów, Radziszewo, Mosty, Białuń, Dolna Odra, Port Lotniczy Szczecin Goleniów
Strefa AB/AB+ Wszystkie stacje i przystanki ze strefy A i B.
b) stref obejmujących niżej wymieniony obszar sieci komunikacyjnej miejskiej:
Strefa A – wszystkie przystanki na obszarze Gminy Miasto Szczecin oraz Gminy Police, Gminy Kołbaskowo i Gminy Dobra oraz Gminy Goleniów na trasie Osiedle Kasztanowe – Załom Leśna.
Strefa B – wszystkie przystanki na obszarze, na którym organizatorem transportu publicznego jest Gmina Miasto Stargard, Gmina Goleniów, Gmina Gryfino, Gmina Kobylanka i Gmina Stargard.
Strefa AB – wszystkie stacje i przystanki ze strefy A.
Strefa AB+ -wszystkie stacje i przystanki ze strefy A i B.
Ze wspólnej oferty Biletu SBM może skorzystać na podstawie biletu:
1) normalnego – każda osoba; 2) ulgowego – osoba uprawniona do korzystania z ulgi ustawowej w wymiarze: a) 49% – uprawnieni: dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej – publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, b) 51% – uprawnieni: studenci szkół wyższych do ukończenia 26. roku życia.