Connect with us

Aktualności

Ciemność widzę…

Uchwalanie stawek opłaty śmieciowej w Goleniowie, Maszewie i Nowogardzie nie nastraja optymistycznie. Niby je uchwalono, ale nikt nie obiecuje, że to stawki ostateczne, i że nie wzrosną. A wzrosną, to akurat pewne.

Opublikowane

w dniu

Goleniów chce od każdego ze swoich obywateli 18 zł za śmieci wymieszane i 14,03 zł (pogratulować precyzji obliczeń!) za śmieci sortowane. Maszewo uchwaliło sobie 15 zł za zmieszane i 10 zł za sortowane, liczone od łebka; od razu widać, że stawki wzięte z sufitu. Nowogard wymyślił coś oryginalnego: stawki zależne od wielkości gospodarstwa domowego. W zależności od liczby mieszkańców owego gospodarstwa stawka będzie się wahać od 17,5 zł w dół, nawet do ok. 10 zł dla śmieci zmieszanych (ale nie wstrząśniętych), a między 13,5 i 8,30 zł dla śmieci sortowanych.

Stawki, jak widać,się różnią dość znacznie. Ale mają jedną cechę wspólną: wszystkie były ustalane na podstawie wróżenia z fusów, z dymu z kadzideł, układu gwiazd na nieboskłonie. Tylko niewielki wpływ miały tzw. dane empiryczne, czyli rzeczywiste koszty. Wływ był znikomy, bo owe koszty są nieznane radom gmin, które decydowały o stawkach. Dane o kosztach są po prostu skrzętnie skrywane przez firmy prowadzące gospodarkę odpadami, które przygotowują się do przetargów na odbiór śmieci z poszczególnych gmin.

Na sesjach widać było, że radni boją się podjąć decyzje o ustaleniu wyższych stawek. Nie chcą drażnić elektoratu wprowadzaniem wysokich podatków. Z ostrożności (zwanej niesłusznie troską o obywateli) zdecydowali o przyjęciu stawek, które z pewnością będą zbyt niskie. Dziś mieszkańcy bloków płacą za wywzóz śmieci 9-11 zł od osoby, a to i tak jedynie część rzeczywistych kosztów, które za pół roku znacznie wzrosną.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie