Connect with us

Aktualności

Cięcie zgodne z prawem

PRZYBIERNÓW. Drwale pracują w rezerwacie przyrody „Jezioro Czarne”. Wycinka drzew jest jednak zgodna z prawem i – paradoksalnie – służy przyrodzie rezerwatu.

Opublikowane

w dniu

 Sygnał przekazał nam Czytelnik, zaniepokojony pracami wycinkowymi w rezerwacie. Skontaktowaliśmy się z nadleśniczym Nadleśnictwa Rokita, p. Tomaszem Szeszyckim, który udzielił nam szczegółowych wyjaśnień. Faktycznie, wycinka trwa, ale cięte są wyłącznie drzewa robinii akacjowej (zwanej potocznie akacją), która jest gatunkiem obcym (pochodzi z Ameryki Północnej) i do tego inwazyjnym, tj. o dużej zdolności do rozprzestrzeniania się i wypierania roślinności rodzimej.
"-Wszystkie prace prowadzone są w oparciu o plan ochrony rezerwatu i w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – powiedział nam nadleśniczy z Rokity. -Robinia jako gatunek obcy nie może rosnąć na terenie rezerwatu przyrody. Zostanie zastąpiona nasadzeniami gatunków właściwych dla naszego regionu, głównie dębu".
Rezerwat "Jezioro Czarne" ma obszar ok. 40 ha, leży na południe od Jeziora Przybiernowskiego. Utworzono go w roku 2008 dla ochrony zarastającego Jeziora Czarnego, dużego obszaru torfowisk wysokich oraz żyjących tam bobrów europejskich.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie