Connect with us

Aktualności

Chwała Bohaterom

1 sierpnia to jedna z ważniejszych dat w dziejach historii Polski XX wieku. Tego dnia, punktualnie o godz. 17:00, w Warszawie wybuchło powstanie. Dzisiaj od tamtych wydarzeń minęły 74 lata.

Opublikowane

w dniu

W dniu 1 sierpnia pod Pomnikiem Niepodległości znajdującym, się na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego, spotkali się przedstawiciele goleniowskiego komitetu Prawa i Sprawiedliwości, działacze Kukiz 15 z Goleniowa, harcerze, a także ci, którzy z własnej woli przyszli oddać hołd bohaterom. Na krótko przed godziną 17:00 przy pomniku stanęła harcerska warta honorowa, a na jego  na schodach z białych i czerwonych zniczy utworzony został znak Polski Walczącej. Punktualnie o godz. 17:00 zawyły syreny na terenie miasta oraz ręczna  syrena przyniesiona przez harcerzy. Dźwięk syren trwał przez jedną minutę, po czym wszyscy zgromadzeni odśpiewali nasz hymn narodowy. Po hymnie jedna z przedstawicielek młodego pokolenia w kilku słowach oddała cześć poległym powstańcom, złożone zostały wiązanki kwiatów i przystąpiono do zapalania zniczy pamięci. Zapalali je wszyscy dorośli, młodzież a nawet ci najmłodsi, którzy dopiero patriotyzmu i miłości do Ojczyzny się uczą. Wiele osób na tę uroczystość przyszło z biało – czerwonymi flagami, mniejsze flagi z napisem „Polska” rozdawali także harcerze. Uroczystości pod pomnikiem zakończono wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Organizatorem uroczystości był goleniowski komitet Prawa i Sprawiedliwości oraz goleniowscy harcerze.

O zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu powstania szeroko informowały ogólnopolskie media. Niestety plac przed pomnikiem nie był do tego przygotowany. Brudno w na całym placu, na schodach ślady po ptakach, brak koszy z biało – czerwonymi flagami. Wystarczył przecież jeden telefon do PGK, by miejsce to należycie przygotować. Goleniowscy włodarze się tym razem nie popisali. Plac Rotmistrza Witolda Pileckiego i znajdujący się na nim Pomnik Niepodległości to takie miejsce w naszym mieście, gdzie zawsze powinien panować porządek, a tak nie jest i coś z tym w końcu trzeba zrobić. Po drugie zapytałem się przewodniczącej goleniowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, kto wziął udział w uroczystości to bardzo chętnie wymieniła swoją partię oraz Kukiz 15 z Goleniowa, natomiast usiłowała pominąć udział w niej goleniowskich harcerzy i dopiero gdy jej o tym przypomniałem, wspomniała i ich wymieniła, a zapewne dlatego tak chciała zrobić, że uczestniczyli w niej druhny i druhowie Związku Harcerstwa Polskiego z Hufca Goleniów a nie Związku Harcerzy Rzeczypospolitej. Smutne to, ale prawdziwe.

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie