Connect with us

Aktualności

Burmistrz rozpoczął drugą kadencję

Burmistrz Gminy Goleniów, Robert Krupowicz, oficjalnie rozpoczął dzisiaj swoją drugą kadencję, składając na specjalnej sesji Rady Miejskiej ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

Chwilę po dokonaniu formalności odebrał z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Mituły insygnia gminnej władzy – łańcuch oraz symboliczny klucz do bram miasta i wygłosił expose.

Jego treść prezentujemy poniżej.

Wysoka Rado, Szanowni Państwo.

Z woli Obywateli naszej Gminy otwieramy dzisiaj kolejną kartę w historii goleniowskiego samorządu. Trzymamy w ręku mandat zaufania społecznego. W działalności publicznej trzeba być świadomym, że zaraz po niedzieli wyborczej przychodzi poniedziałkowy poranek, a więc czas kiedy należy zapomnieć o politycznej walce i kiedy trzeba poświęcić się pracy na rzecz dobra wspólnego. Poświęcić się – oznacza dążyć do kompromisu, umieć rezygnować z części osobistych ambicji, zjednywać dla własnych poglądów innych ludzi, przekonywać siebie nawzajem, współpracować w duchu wzajemnego szacunku. Poświęcić się – oznacza także gotowość do zasypywania wszystkich podziałów, które w kampanii wyborczej często są pogłębiane dla celów politycznych.

Osobiście czuję siłę swojego mandatu społecznego, ponieważ uzyskałem go w efekcie świadomego wyboru naszych mieszkańców. Był on poprzedzony możliwością oceny mojej czteroletniej pracy i bardzo intensywną dyskusją publiczną, jaka przetoczyła się w zamkniętej właśnie kampanii wyborczej. W czasie tej kampanii, toczonej w atmosferze sporu politycznego, powiedziano wiele, każdy miał szanse i możliwości zaprezentowania swoich poglądów, planów i zamierzeń. Wybór został dokonany. Werdykt widzimy na tej sali.

Miarą każdej demokracji jest jakość współpracy między organami władzy publicznej, szczególnie pomiędzy władzą wykonawczą a uchwałodawczą. Ze swojej strony deklaruję Wysokiej Radzie szczerą gotowość do współdziałania i odpowiedzialnego współrządzenia. Chcę być dla Państwa partnerem a nie  konkurentem. Chcę, aby w atmosferze wzajemnego szacunku i poszanowania przysługujących kompetencji, budować dobrą teraźniejszość i przyszłość naszej gminy. Nigdy nie uważałem, że z pieca konfliktu, kłótni i wzajemnych oskarżeń można wypiec dobry chleb.

Państwo Radni trzymają dzisiaj w rękach także silny mandat zaufania społecznego, uzyskany w wyniku wyborów najbardziej reprezentatywnych z możliwych, bo w okręgach jednomandatowych. I dlatego to Wysoka Rada jest i była dla mnie zawsze najwyższą reprezentacją społeczności naszej gminy. I to Rada Miejska posiada dla mnie w sposób oczywisty przywilej współrządzenia Gminą, ponieważ przyjmuje w sposób naturalny współodpowiedzialność za Gminę.
Ale najważniejsze jest to, aby w praktyce wypełniania mandatu pamiętać, że nasza władza w linii prostej  pochodzi od Obywateli… To oni są naszymi pracodawcami i suwerenami. W ich interesie pełnimy służbę publiczną. A każdy Obywatel jest ważny, ponieważ jest jedyny i dlatego jest ważny. Ale najważniejsze jest dobro wspólne, do czynienia którego zostaliśmy powołani z woli naszych wyborców. 

A wolą naszych wyborców jest budowa silnej i nowoczesnej gminy. O sile gminy stanowią jej mieszkańcy, którzy muszą mieć zapewnione  jak najlepsze warunki dla wzrostu osobistego i rozwoju swojego osobistego potencjału. Nasza Gmina takie warunki stwarza i dalej będzie je tworzyć – od infrastruktury technicznej, szkolnej, rekreacyjnej, sportowej, kulturalnej, społecznej począwszy. Nadal konsekwentnie będziemy rozwijać i wzbogacać nasz system edukacji, szczególnie poprzez tworzenie jak najlepszych warunków do edukacji naszych dzieci i do rozwoju zawodowego nauczycieli. Będziemy wzbogacać ofertę kulturalną i poszerzać możliwości spędzania czasu wolnego dla przedstawicieli rożnych grup wiekowych. Znacznie poszerzymy możliwości realizowania pasji i ambicji związanych z rywalizacją sportową albo aktywnym wypoczynkiem. Potrzebne nam są nowoczesne metody aktywizacji i  integracji społecznej, a więc sięgniemy po najnowsze rozwiązania w zakresie  pomocy społecznej. W dalszym ciągu będziemy poszerzać pole do działania dla organizacji pozarządowych w myśl filozofii: deleguj środki i zadania samorządu tam, gdzie ludzie i organizacje obywatelskie potrafią te zadania realizować lepiej niż jakakolwiek biurokracja. Jeszcze bardziej intensywnie będziemy budowali lepsze warunki do prowadzenia w Goleniowie działalności gospodarczej dla inwestorów zewnętrznych i wewnętrznych na Parku Przemysłowym, ale i w przemysłowych dzielnicach miasta zarówno pod względem infrastrukturalnym, ale przede wszystkim poprzez ograniczony  fiskalizm. Utrzymamy tendencję zrównoważonego rozwoju terenów miejskich i wiejskich naszej gminy i dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć największego zagrożenia dla każdej społeczności jakim jest – czasami czysto subiektywny ale jest – podział na obywateli różnych kategorii. 

Z kolei nowoczesna gmina to taka, która w sposób sprawny nadrabia wieloletnie zaległości cywilizacyjne, szczególnie w zakresie infrastruktury technicznej i drogowej, a równocześnie jest gotowa skutecznie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie przyszłość. Nowoczesna gmina koncentruje swój wysiłek na rozwoju i postępie, mocno stojąc na fundamencie wartości, które budują małą ojczyznę. Z wartościami w sercu i z wizją postępu dokonamy kolejnego skoku na drodze rozwoju cywilizacyjnego. Bo właśnie do rozwoju zostaliśmy zobowiązani przez naszych wyborców. Nie do stagnacji i dreptania w miejscu, nie do regresu, czyli marszu wstecz, ale właśnie do rozwoju. A rozwój potrzebuje wizji i to nie wizji tzw. adekwatnej, jak gdzieś usłyszałem, ale wizji przekraczającej swoją współczesność i bardzo często własne możliwości. Tylko taka wizja jest w stanie powodować człowiekiem, aby on z kolei przekraczał granice własnych możliwości i wprowadzał swoją gminę na wyższy poziom rozwoju. Czasy przed nami nie będą  łatwe. Gospodarka krajowa dopiero nabiera oddechu i oby weszła na trwałą ścieżkę wzrostu, bo to będzie miało bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Zakres i różnorodność potrzeb naszych mieszkańców, którym samorząd powinien  sprostać i je zaspokoić w dalszym ciągu są ogromne. Budżet gminny, tak samo jak budżety w każdej polskiej rodzinne, pozostaje ograniczony w swoich możliwościach. A więc potrzebna będzie mądra polityka budżetowa gminy nastawiona na stabilizowanie finansów publicznych, ostrożne dysponowanie długiem publicznym, utrzymywanie zdolności do absorpcji środków europejskich w nowej perspektywie finansowej, podtrzymywanie  zdolności gminy do finansowania zadań własnych, a z drugiej strony do zapewnienia warunków do wykonania kolejnego skoku na drodze własnego  rozwoju. Ale to wszystko jest do zrobienia, ponieważ wiemy jak to zrobić, wiemy  dla kogo to robimy i w jakiej perspektywie.

Otóż dzisiaj musimy pracować ze świadomością, że przede wszystkim jesteśmy powołani do tego, aby budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci. A budując  naszym następcom dobry świat, ten nasz świat, w którym dzisiaj żyjemy, czynimy automatycznie po prostu lepszym … I – moim zdaniem – o to właśnie chodzi w tej wielkiej sztafecie pokoleń. Moim wyborcom dziękuję z całego serca za wybór, a tym spośród Państwa, którzy nie oddali na mnie swojego głosu, obiecuję, że zrobię wszystko, aby przekonać Państwa do swojej wizji rozwoju gminy i zrobię wszystko w miarę moich możliwości, aby pozyskać Państwa zaufanie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

OGŁOSZENIE

BURMISTRZ WOLINA OGŁASZA

Opublikowane

w dniu

BURMISTRZ WOLINA

ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze „Główny księgowy, Kierownik Referatu Gospodarki Finansowej” w Urzędzie Miejskim w Wolinie.

  1. Wymagania niezbędne:
  1. obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
  2. pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
  3. brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe,
  4. nieposzlakowana opinia,
  5. znajomość języka polskiego, w mowie i piśmie, w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego,
  6. spełnianie jednego z poniższych warunków:
    a) ukończenie ekonomicznych jednolitych studiów magisterskich, ekonomicznych wyższych studiów zawodowych, uzupełniających ekonomicznych studiów magisterskich lub ekonomicznych studiów podyplomowych i posiadanie co najmniej 3-letniej praktyki w księgowości,
    b) wpisanie do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
    c) posiadanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
  7. posiadanie 5-letniego stażu pracy,
  8. dobra znajomość m. in. ustaw o: finansach publicznych, rachunkowości, samorządzie gminnym, pracownikach samorządowych, postępowaniu egzekucyjnym w administracji, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Ordynacja podatkowa, Kodeks postępowania administracyjnego,
  9. dobra znajomość rozporządzeń, w szczególności: dotyczących zasad rachunkowości i planów kont, dla jednostek sektora finansów publicznych, w sprawie sprawozdawczości budżetowej, w sprawie klasyfikacji budżetowej.

Wymagania dodatkowe:

  1. doświadczenie zawodowe na stanowisku głównego księgowego w jednostce samorządu terytorialnego,
  2. posiadanie doświadczenia na stanowiskach kierowniczych,
  3. praktyczna znajomość w zakresie księgowości budżetowej, planowania i wykonywania budżetu, sporządzania sprawozdawczości budżetowej i finansowej,
  4. praktyczna znajomość w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia rachunkowości budżetowej, dekretacji dokumentów, sporządzania sprawozdawczości budżetowej, rozliczania inwestycji w jednostkach budżetowych,
  5. umiejętność: zarządzania zasobami ludzkimi, pracy pod presją czasu, analitycznego oraz logicznego myślenia, korzystania i stosowania przepisów prawnych, pracy w zespole, dokładność, rzetelność, systematyczność,
  6. znajomość obsługi: systemu FK „Ratusz” firmy Rekord, MS Office, programów finansowo-księgowych, programów bankowości elektronicznej.
  1. Zakres obowiązków:

1. Prowadzenie rachunkowości jednostki.

2. Nadzorowanie gospodarki środkami budżetowymi, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości wydatkowania środków oraz zawierania umów z punktu widzenia przepisów finansowych.

3. Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.

4. Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

5. Prawidłowe gospodarowanie sumami depozytowymi.

6. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów finansowo-księgowych.

7. Opracowanie wewnętrznych dokumentów i zarządzeń niezbędnych do prawidłowego działania w zakresie rachunkowości.

8. Kontrola windykacji należności.

9. Rozliczanie inwentaryzacji majątku.

10. Przygotowanie analiz, sprawozdań budżetowych i finansowych oraz innych bieżących informacji.

11. Rozdział pracy podległym pracownikom, zgodnie z ich zakresami czynności, sprawowanie kontroli i nadzoru nad prawidłowością i terminowością wykonywanych prac.

12. Przygotowywanie decyzji w zakresie podatku od spadków i darowizn.

13. Wykonywanie innych zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych należą do kompetencji Głównego Księgowego.

Powyższe obowiązki są realizowane w szczególności poprzez:

  1. organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie całokształtu prac z zakresu rachunkowości Urzędu Miejskiego,
  2. organizowanie, nadzorowanie i współuczestniczenie w ustaleniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
  3. dokonywanie kontroli formalnej i rachunkowej dowodów księgowych,
  4. prowadzenie ksiąg rachunkowych dla organu,
  5. sporządzanie bilansu z wykonania budżetu,
  6. sporządzanie łącznego sprawozdania finansowego,
  7. dokonywanie odpisów dla izb rolniczych oraz na ZFŚS,
  8. prowadzenie rozliczeń z jednostkami organizacyjnymi gminy,
  9. przekazywanie i rozliczanie udzielonych dotacji celowych,
  10. dokonywanie okresowych analiz wykorzystania środków przydzielonych z budżetu lub środków pozabudżetowych i innych, będących w dyspozycji gminy,
  11. kształtowanie polityki rachunkowości poprzez opracowywanie i aktualizację zasad (polityki) rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Wolinie – jednostka i organ,
  12. opracowywanie i aktualizację procedur i instrukcji regulujących gospodarkę finansową urzędu i wnioskowanie do Burmistrza o dokonanie zmian w wewnętrznych przepisach finansowych,
  13. monitorowanie realizacji polityki rachunkowości z uwzględnieniem wyników kontroli, audytów, wymogów wytycznych do projektów z dofinansowaniem zewnętrznym oraz zaleceń Skarbnika Gminy Wolin,
  14. inicjowanie działań mających na celu usprawnianie funkcjonowania przebiegu operacji gospodarczych i finansowych,
  15. kierowanie pracą podległych pracowników Referatu Gospodarki Finansowej,
  16. dokonywanie kontroli wewnętrznej w zakresie pracy zespołów księgowości i podatków,
  17. nadzór nad prawidłowością bieżących rozliczeń wynikających z zatrudnienia pracowników, w tym publiczno-prawnych (naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń, zasiłków, składek ZUS, PFRON, PPK, zaliczek US, itp.),
  18. nadzór w zakresie ewidencji i rozliczenia podatków oraz opłat (podatki dochodowe, lokalne, VAT itp.),
  19. nadzór nad przygotowywaniem projektów uchwał w zakresie podatków i opłat lokalnych,
  20. kontrola przestrzegania przepisów prawa i regulacji wewnętrznych regulujących gospodarkę finansową Urzędu,
  21. współudział przy opracowywaniu projektu budżetu w zakresie realizowanym przez Referat,
  22. kontrola i analiza wykonywania budżetu zgodnie z okresami sprawozdawczymi,
  23. kontrola i nadzór nad prawidłowym sporządzaniem jednostkowych sprawozdań budżetowych jednostek organizacyjnych gminy,
  24. sporządzanie zbiorczych sprawozdań budżetowych i ich terminowe przekazywanie,
  25. współpraca z głównymi księgowymi jednostek organizacyjnych gminy,
  26. nadzór nad prawidłowym i terminowym realizowaniem zadań windykacyjnych,
  27. nadzór nad terminowym ściąganiem należności, dochodzeniem roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań,
  28. współpraca z innymi referatami w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i rozliczania środków z dofinansowaniem unijnym i zewnętrznym,
  29. dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników podległych:
  1. udział w rekrutacji nowych pracowników,
  2. wprowadzanie nowego pracownika w zakres obowiązków, w tym przeszkolenie na stanowisku pracy,
  3. planowanie i udzielanie urlopów,
  4. planowanie szkoleń zewnętrznych,
  5. udział w okresowej ocenie pracowników,
  6. przestrzeganie polityki organizacji dotyczącej zarządzania ryzykiem

w zakresie mającym wpływ na pełnione obowiązki,

  1. składanie kontrasygnaty na dokumentach, w których wyrażona jest czynność prawna mogąca spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, w czasie nieobecności Skarbnika, w ramach posiadanych upoważnień,
  2. wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonych.

Dokumenty można składać do w terminie do dnia 31.01.2023 r., do godziny 11:00. Więcej informacji na https://bip.gminawolin.pl/strony/16567.dhtml

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie