Connect with us

Aktualności

Burmistrz rozpoczął drugą kadencję

Burmistrz Gminy Goleniów, Robert Krupowicz, oficjalnie rozpoczął dzisiaj swoją drugą kadencję, składając na specjalnej sesji Rady Miejskiej ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

Chwilę po dokonaniu formalności odebrał z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Mituły insygnia gminnej władzy – łańcuch oraz symboliczny klucz do bram miasta i wygłosił expose.

Jego treść prezentujemy poniżej.

Wysoka Rado, Szanowni Państwo.

Z woli Obywateli naszej Gminy otwieramy dzisiaj kolejną kartę w historii goleniowskiego samorządu. Trzymamy w ręku mandat zaufania społecznego. W działalności publicznej trzeba być świadomym, że zaraz po niedzieli wyborczej przychodzi poniedziałkowy poranek, a więc czas kiedy należy zapomnieć o politycznej walce i kiedy trzeba poświęcić się pracy na rzecz dobra wspólnego. Poświęcić się – oznacza dążyć do kompromisu, umieć rezygnować z części osobistych ambicji, zjednywać dla własnych poglądów innych ludzi, przekonywać siebie nawzajem, współpracować w duchu wzajemnego szacunku. Poświęcić się – oznacza także gotowość do zasypywania wszystkich podziałów, które w kampanii wyborczej często są pogłębiane dla celów politycznych.

Osobiście czuję siłę swojego mandatu społecznego, ponieważ uzyskałem go w efekcie świadomego wyboru naszych mieszkańców. Był on poprzedzony możliwością oceny mojej czteroletniej pracy i bardzo intensywną dyskusją publiczną, jaka przetoczyła się w zamkniętej właśnie kampanii wyborczej. W czasie tej kampanii, toczonej w atmosferze sporu politycznego, powiedziano wiele, każdy miał szanse i możliwości zaprezentowania swoich poglądów, planów i zamierzeń. Wybór został dokonany. Werdykt widzimy na tej sali.

Miarą każdej demokracji jest jakość współpracy między organami władzy publicznej, szczególnie pomiędzy władzą wykonawczą a uchwałodawczą. Ze swojej strony deklaruję Wysokiej Radzie szczerą gotowość do współdziałania i odpowiedzialnego współrządzenia. Chcę być dla Państwa partnerem a nie  konkurentem. Chcę, aby w atmosferze wzajemnego szacunku i poszanowania przysługujących kompetencji, budować dobrą teraźniejszość i przyszłość naszej gminy. Nigdy nie uważałem, że z pieca konfliktu, kłótni i wzajemnych oskarżeń można wypiec dobry chleb.

Państwo Radni trzymają dzisiaj w rękach także silny mandat zaufania społecznego, uzyskany w wyniku wyborów najbardziej reprezentatywnych z możliwych, bo w okręgach jednomandatowych. I dlatego to Wysoka Rada jest i była dla mnie zawsze najwyższą reprezentacją społeczności naszej gminy. I to Rada Miejska posiada dla mnie w sposób oczywisty przywilej współrządzenia Gminą, ponieważ przyjmuje w sposób naturalny współodpowiedzialność za Gminę.
Ale najważniejsze jest to, aby w praktyce wypełniania mandatu pamiętać, że nasza władza w linii prostej  pochodzi od Obywateli… To oni są naszymi pracodawcami i suwerenami. W ich interesie pełnimy służbę publiczną. A każdy Obywatel jest ważny, ponieważ jest jedyny i dlatego jest ważny. Ale najważniejsze jest dobro wspólne, do czynienia którego zostaliśmy powołani z woli naszych wyborców. 

A wolą naszych wyborców jest budowa silnej i nowoczesnej gminy. O sile gminy stanowią jej mieszkańcy, którzy muszą mieć zapewnione  jak najlepsze warunki dla wzrostu osobistego i rozwoju swojego osobistego potencjału. Nasza Gmina takie warunki stwarza i dalej będzie je tworzyć – od infrastruktury technicznej, szkolnej, rekreacyjnej, sportowej, kulturalnej, społecznej począwszy. Nadal konsekwentnie będziemy rozwijać i wzbogacać nasz system edukacji, szczególnie poprzez tworzenie jak najlepszych warunków do edukacji naszych dzieci i do rozwoju zawodowego nauczycieli. Będziemy wzbogacać ofertę kulturalną i poszerzać możliwości spędzania czasu wolnego dla przedstawicieli rożnych grup wiekowych. Znacznie poszerzymy możliwości realizowania pasji i ambicji związanych z rywalizacją sportową albo aktywnym wypoczynkiem. Potrzebne nam są nowoczesne metody aktywizacji i  integracji społecznej, a więc sięgniemy po najnowsze rozwiązania w zakresie  pomocy społecznej. W dalszym ciągu będziemy poszerzać pole do działania dla organizacji pozarządowych w myśl filozofii: deleguj środki i zadania samorządu tam, gdzie ludzie i organizacje obywatelskie potrafią te zadania realizować lepiej niż jakakolwiek biurokracja. Jeszcze bardziej intensywnie będziemy budowali lepsze warunki do prowadzenia w Goleniowie działalności gospodarczej dla inwestorów zewnętrznych i wewnętrznych na Parku Przemysłowym, ale i w przemysłowych dzielnicach miasta zarówno pod względem infrastrukturalnym, ale przede wszystkim poprzez ograniczony  fiskalizm. Utrzymamy tendencję zrównoważonego rozwoju terenów miejskich i wiejskich naszej gminy i dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć największego zagrożenia dla każdej społeczności jakim jest – czasami czysto subiektywny ale jest – podział na obywateli różnych kategorii. 

Z kolei nowoczesna gmina to taka, która w sposób sprawny nadrabia wieloletnie zaległości cywilizacyjne, szczególnie w zakresie infrastruktury technicznej i drogowej, a równocześnie jest gotowa skutecznie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie przyszłość. Nowoczesna gmina koncentruje swój wysiłek na rozwoju i postępie, mocno stojąc na fundamencie wartości, które budują małą ojczyznę. Z wartościami w sercu i z wizją postępu dokonamy kolejnego skoku na drodze rozwoju cywilizacyjnego. Bo właśnie do rozwoju zostaliśmy zobowiązani przez naszych wyborców. Nie do stagnacji i dreptania w miejscu, nie do regresu, czyli marszu wstecz, ale właśnie do rozwoju. A rozwój potrzebuje wizji i to nie wizji tzw. adekwatnej, jak gdzieś usłyszałem, ale wizji przekraczającej swoją współczesność i bardzo często własne możliwości. Tylko taka wizja jest w stanie powodować człowiekiem, aby on z kolei przekraczał granice własnych możliwości i wprowadzał swoją gminę na wyższy poziom rozwoju. Czasy przed nami nie będą  łatwe. Gospodarka krajowa dopiero nabiera oddechu i oby weszła na trwałą ścieżkę wzrostu, bo to będzie miało bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Zakres i różnorodność potrzeb naszych mieszkańców, którym samorząd powinien  sprostać i je zaspokoić w dalszym ciągu są ogromne. Budżet gminny, tak samo jak budżety w każdej polskiej rodzinne, pozostaje ograniczony w swoich możliwościach. A więc potrzebna będzie mądra polityka budżetowa gminy nastawiona na stabilizowanie finansów publicznych, ostrożne dysponowanie długiem publicznym, utrzymywanie zdolności do absorpcji środków europejskich w nowej perspektywie finansowej, podtrzymywanie  zdolności gminy do finansowania zadań własnych, a z drugiej strony do zapewnienia warunków do wykonania kolejnego skoku na drodze własnego  rozwoju. Ale to wszystko jest do zrobienia, ponieważ wiemy jak to zrobić, wiemy  dla kogo to robimy i w jakiej perspektywie.

Otóż dzisiaj musimy pracować ze świadomością, że przede wszystkim jesteśmy powołani do tego, aby budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci. A budując  naszym następcom dobry świat, ten nasz świat, w którym dzisiaj żyjemy, czynimy automatycznie po prostu lepszym … I – moim zdaniem – o to właśnie chodzi w tej wielkiej sztafecie pokoleń. Moim wyborcom dziękuję z całego serca za wybór, a tym spośród Państwa, którzy nie oddali na mnie swojego głosu, obiecuję, że zrobię wszystko, aby przekonać Państwa do swojej wizji rozwoju gminy i zrobię wszystko w miarę moich możliwości, aby pozyskać Państwa zaufanie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

W piątek nadzwyczajna sesja śmieciowa.

W najbliższy piątek radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Tematem będą propozycje uchwał przygotowane przez burmistrza mające rozwiązać „kryzys śmieciowy”. Sesja rozpocznie się o 9:00.

Kolejny tydzień Goleniów i gmina coraz bardziej „zatapiają” się w nieodbieranych śmieciach. Najbardziej widoczne to jest na ulicach gdzie uliczne kosze są mocno przepełnione.

Gdyby taka sytuacja potrwała jeszcze dłużej gminie grozi zarząd komisaryczny, który może wprowadzić Wojewoda.

powiązane – „PGK – w każdej chwili jesteśmy gotowi odbierać śmieci”

red.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie