Connect with us

Aktualności

Burmistrz rozpoczął drugą kadencję

Burmistrz Gminy Goleniów, Robert Krupowicz, oficjalnie rozpoczął dzisiaj swoją drugą kadencję, składając na specjalnej sesji Rady Miejskiej ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

Chwilę po dokonaniu formalności odebrał z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Mituły insygnia gminnej władzy – łańcuch oraz symboliczny klucz do bram miasta i wygłosił expose.

Jego treść prezentujemy poniżej.

Wysoka Rado, Szanowni Państwo.

Z woli Obywateli naszej Gminy otwieramy dzisiaj kolejną kartę w historii goleniowskiego samorządu. Trzymamy w ręku mandat zaufania społecznego. W działalności publicznej trzeba być świadomym, że zaraz po niedzieli wyborczej przychodzi poniedziałkowy poranek, a więc czas kiedy należy zapomnieć o politycznej walce i kiedy trzeba poświęcić się pracy na rzecz dobra wspólnego. Poświęcić się – oznacza dążyć do kompromisu, umieć rezygnować z części osobistych ambicji, zjednywać dla własnych poglądów innych ludzi, przekonywać siebie nawzajem, współpracować w duchu wzajemnego szacunku. Poświęcić się – oznacza także gotowość do zasypywania wszystkich podziałów, które w kampanii wyborczej często są pogłębiane dla celów politycznych.

Osobiście czuję siłę swojego mandatu społecznego, ponieważ uzyskałem go w efekcie świadomego wyboru naszych mieszkańców. Był on poprzedzony możliwością oceny mojej czteroletniej pracy i bardzo intensywną dyskusją publiczną, jaka przetoczyła się w zamkniętej właśnie kampanii wyborczej. W czasie tej kampanii, toczonej w atmosferze sporu politycznego, powiedziano wiele, każdy miał szanse i możliwości zaprezentowania swoich poglądów, planów i zamierzeń. Wybór został dokonany. Werdykt widzimy na tej sali.

Miarą każdej demokracji jest jakość współpracy między organami władzy publicznej, szczególnie pomiędzy władzą wykonawczą a uchwałodawczą. Ze swojej strony deklaruję Wysokiej Radzie szczerą gotowość do współdziałania i odpowiedzialnego współrządzenia. Chcę być dla Państwa partnerem a nie  konkurentem. Chcę, aby w atmosferze wzajemnego szacunku i poszanowania przysługujących kompetencji, budować dobrą teraźniejszość i przyszłość naszej gminy. Nigdy nie uważałem, że z pieca konfliktu, kłótni i wzajemnych oskarżeń można wypiec dobry chleb.

Państwo Radni trzymają dzisiaj w rękach także silny mandat zaufania społecznego, uzyskany w wyniku wyborów najbardziej reprezentatywnych z możliwych, bo w okręgach jednomandatowych. I dlatego to Wysoka Rada jest i była dla mnie zawsze najwyższą reprezentacją społeczności naszej gminy. I to Rada Miejska posiada dla mnie w sposób oczywisty przywilej współrządzenia Gminą, ponieważ przyjmuje w sposób naturalny współodpowiedzialność za Gminę.
Ale najważniejsze jest to, aby w praktyce wypełniania mandatu pamiętać, że nasza władza w linii prostej  pochodzi od Obywateli… To oni są naszymi pracodawcami i suwerenami. W ich interesie pełnimy służbę publiczną. A każdy Obywatel jest ważny, ponieważ jest jedyny i dlatego jest ważny. Ale najważniejsze jest dobro wspólne, do czynienia którego zostaliśmy powołani z woli naszych wyborców. 

A wolą naszych wyborców jest budowa silnej i nowoczesnej gminy. O sile gminy stanowią jej mieszkańcy, którzy muszą mieć zapewnione  jak najlepsze warunki dla wzrostu osobistego i rozwoju swojego osobistego potencjału. Nasza Gmina takie warunki stwarza i dalej będzie je tworzyć – od infrastruktury technicznej, szkolnej, rekreacyjnej, sportowej, kulturalnej, społecznej począwszy. Nadal konsekwentnie będziemy rozwijać i wzbogacać nasz system edukacji, szczególnie poprzez tworzenie jak najlepszych warunków do edukacji naszych dzieci i do rozwoju zawodowego nauczycieli. Będziemy wzbogacać ofertę kulturalną i poszerzać możliwości spędzania czasu wolnego dla przedstawicieli rożnych grup wiekowych. Znacznie poszerzymy możliwości realizowania pasji i ambicji związanych z rywalizacją sportową albo aktywnym wypoczynkiem. Potrzebne nam są nowoczesne metody aktywizacji i  integracji społecznej, a więc sięgniemy po najnowsze rozwiązania w zakresie  pomocy społecznej. W dalszym ciągu będziemy poszerzać pole do działania dla organizacji pozarządowych w myśl filozofii: deleguj środki i zadania samorządu tam, gdzie ludzie i organizacje obywatelskie potrafią te zadania realizować lepiej niż jakakolwiek biurokracja. Jeszcze bardziej intensywnie będziemy budowali lepsze warunki do prowadzenia w Goleniowie działalności gospodarczej dla inwestorów zewnętrznych i wewnętrznych na Parku Przemysłowym, ale i w przemysłowych dzielnicach miasta zarówno pod względem infrastrukturalnym, ale przede wszystkim poprzez ograniczony  fiskalizm. Utrzymamy tendencję zrównoważonego rozwoju terenów miejskich i wiejskich naszej gminy i dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć największego zagrożenia dla każdej społeczności jakim jest – czasami czysto subiektywny ale jest – podział na obywateli różnych kategorii. 

Z kolei nowoczesna gmina to taka, która w sposób sprawny nadrabia wieloletnie zaległości cywilizacyjne, szczególnie w zakresie infrastruktury technicznej i drogowej, a równocześnie jest gotowa skutecznie stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie przyszłość. Nowoczesna gmina koncentruje swój wysiłek na rozwoju i postępie, mocno stojąc na fundamencie wartości, które budują małą ojczyznę. Z wartościami w sercu i z wizją postępu dokonamy kolejnego skoku na drodze rozwoju cywilizacyjnego. Bo właśnie do rozwoju zostaliśmy zobowiązani przez naszych wyborców. Nie do stagnacji i dreptania w miejscu, nie do regresu, czyli marszu wstecz, ale właśnie do rozwoju. A rozwój potrzebuje wizji i to nie wizji tzw. adekwatnej, jak gdzieś usłyszałem, ale wizji przekraczającej swoją współczesność i bardzo często własne możliwości. Tylko taka wizja jest w stanie powodować człowiekiem, aby on z kolei przekraczał granice własnych możliwości i wprowadzał swoją gminę na wyższy poziom rozwoju. Czasy przed nami nie będą  łatwe. Gospodarka krajowa dopiero nabiera oddechu i oby weszła na trwałą ścieżkę wzrostu, bo to będzie miało bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Zakres i różnorodność potrzeb naszych mieszkańców, którym samorząd powinien  sprostać i je zaspokoić w dalszym ciągu są ogromne. Budżet gminny, tak samo jak budżety w każdej polskiej rodzinne, pozostaje ograniczony w swoich możliwościach. A więc potrzebna będzie mądra polityka budżetowa gminy nastawiona na stabilizowanie finansów publicznych, ostrożne dysponowanie długiem publicznym, utrzymywanie zdolności do absorpcji środków europejskich w nowej perspektywie finansowej, podtrzymywanie  zdolności gminy do finansowania zadań własnych, a z drugiej strony do zapewnienia warunków do wykonania kolejnego skoku na drodze własnego  rozwoju. Ale to wszystko jest do zrobienia, ponieważ wiemy jak to zrobić, wiemy  dla kogo to robimy i w jakiej perspektywie.

Otóż dzisiaj musimy pracować ze świadomością, że przede wszystkim jesteśmy powołani do tego, aby budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci. A budując  naszym następcom dobry świat, ten nasz świat, w którym dzisiaj żyjemy, czynimy automatycznie po prostu lepszym … I – moim zdaniem – o to właśnie chodzi w tej wielkiej sztafecie pokoleń. Moim wyborcom dziękuję z całego serca za wybór, a tym spośród Państwa, którzy nie oddali na mnie swojego głosu, obiecuję, że zrobię wszystko, aby przekonać Państwa do swojej wizji rozwoju gminy i zrobię wszystko w miarę moich możliwości, aby pozyskać Państwa zaufanie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie