Connect with us

Goleniów

Burmistrz – pomogę SWOIM lokatorom

Goleniów. Burmistrz Krupowicz pisze do „swoich” lokatorów i odmawia wypowiedzi dla TVP Szczecin w sprawie bloku przy ul. Kościuszki 3.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jedna z lokatorek tego bloku przyszła dzisiaj do naszej redakcji i pokazała zarejestrowane w telefonie komórkowym zdjęcie – jak twierdzi – fragmentu pisma burmistrza Roberta Krupowicza skierowanego do 9. lokatorów wspomnianego bloku, którzy mieszkają w lokalach należących do gminy Goleniów:”… Nie zapadła decyzja co do wyłączenia budynku z eksploatacji. Nadzór budowlany nie nakazał też jego rozbiórki. Co najważniejsze ustało osiadanie budynku, a tym samym nie odnotowano nowych pęknięć, a stare się nie pogłębiają. Cały proces na szczęście zatrzymał się. Nie mniej jednak gotowy jestem pomóc swoim lokatorom w zabezpieczeniu potrzeb mieszkaniowych w sytuacji nagłej potrzeby opuszczenia budynku. Na pewno nie zostawię Państwa w potrzebie…”

To co pisze w tym piśmie burmistrz na temat stanu technicznego budynku, stoi w sprzeczności z tym, co powiedziała prezes zarządzającego blokiem w imieniu wspólnoty mieszkańców GTBS Magdalena Miklaszewska w emitowanym w czerwcu br. w TVP Szczecin materiale „Popękane ściany, zapadające się fundamenty. Dramat 76 rodzin w Goleniowie” (link – szczecin.tvp.pl/48627010/popekane-sciany-zapadajace-sie-fundamenty-dramat-76-rodzin-w-goleniowie). Na pytanie dziennikarki Telewizji Szczecin: „czy w tym bloku można w tej chwili bezpiecznie mieszkać?” Magdalena Miklaszewska odpowiedziała „nie wiem, trudne pytanie Pani redaktor”.
W materiale telewizyjnym jedna z mieszkanek mówi: ”…Największe pęknięcia są przy oknach od dołu i do góry idzie. Jak zaczęłam tu mieszkać, to się dziury na wylot robiły…”. „Nikt nie mówił o tym, że blok jest krótkotrwały, że na jakimś zagrożonym gruncie. Ja absolutnie nie byłam osobą niedouczoną, więc nie pytałam i po prostu z pełną wiarą kupowałam to mieszkanie – dodaje mieszkająca tam Zofia Machnicka.
Natomiast prezes Miklaszewska tak komentuje aktualną sytuację:”… Te pęknięcia zgodnie z ekspertyzą powstały wskutek nieprawidłowej pracy gruntu czy może nieprawidłowego układu gruntów pod budynkiem. Są przewarstwienia gruntów nienośnych, a posadowienie tego budynku jest w sposób prosty i stoi właśnie na tych przewarstwieniach nienośnych gruntu…”

W materiale lokatorzy twierdzą, że nie stać ich na remont bloku i kolejne kosztowne ekspertyzy. Podkreślają, że kupili mieszkania z ukrytą wadą. Wskazują, że to gmina, biorąc pod uwagę ciągłość władzy, powinna pokryć koszty stabilizacji gruntu i fundamentów. 
Dziewięć mieszkań w bloku jest własnością gminy i tylko w tym zakresie jest ona gotowa partycypować w kosztach remontu. Może jeszcze poręczyć kredyt, ale mieszkańcy odmawiają zaciągania zobowiązań, bo to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na rodzinę w zależności od wielkości mieszkania. 
Burmistrz Krupowicz nie chciał wypowiadać się w tej sprawie. Odesłał dziennikarkę TVP3 Szczecin do Goleniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, gminnej spółki, która właśnie wypowiedziała mieszkańcom umowy na zarządzanie nieruchomością. Jako powód podał brak porozumienia w kwestii remontu.

Jak już pisaliśmy GTBS wypowiedział umowę zarządu wspólnotą tego bloku, ze skutkiem na koniec września. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił ekspertyzę stanu bezpieczeństwa budynku, która ma kosztować wspólnotę ok. 12 tys zł.

red.

powiązane – „Kościuszki – bez ewakuacji”

Goleniów

Rowerem przez las

Goleniów. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska zaprasza na zajęcia terenowe „Rowerem przez las”.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

To wycieczka edukacyjna z leśnikiem – 13 sierpnia 2020 r. godzina 10:00. Dla dzieci i dorosłych. W planie gry terenowe, zawody oraz nagrody!

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! Decyduje kolejność zgłoszeń
START: Plac przed Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, Pucko 1 Kliniska Wielkie
CZAS: Około 3h
DYSTANS: 17 km (łącznie, w dwie strony)
CO NALEŻY ZABRAĆ: Własny rower, jedzenie, picie.
JAK DOŁĄCZYĆ: Zgłoś swój udział mailem na adres edukacja@szczecin.lasy.gov.pl do 5 sierpnia 2020 podając imię i nazwisko oraz nr telefonu. (Dzieci muszą być pod opieką dorosłych).
Przy Ośrodku znajduje się duży parking z możliwością pozostawienia samochodu.

red.

powiązane – „5 tys zł za wskazanie podpalacza”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

R-XXI w Goleniowie

Goleniów. Przewodniczący Zgromadzenia Andrzej Szczygieł zwołał na dzień 12 sierpnia 2020 r. na godz. 12:00 sesję Zgromadzenia Celowego Związku Gmin R- XXI.

Chociaż gmina Goleniów jako jedyna z naszego powiatu do tego związku nie należy, to sesja odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie.
W porządku obrad jest m.in.: przyjęcie do związku gminy Łobez oraz ustalenie opłaty za przyjmowanie odpadów do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie oraz stacjach przeładunkowych odpadów w Mielenku Drawskim, Mokrawicy i Świnoujściu.

red.

powiązane – „2 mln zł na Słajsino.”

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Chociaż gmina Goleniów jako jedyna z naszego powiatu do tego związku nie należy, to sesja odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie.
W porządku obrad jest m.in.: przyjęcie do związku gminy Łobez oraz ustalenie opłaty za przyjmowanie odpadów do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie oraz stacjach przeładunkowych odpadów w Mielenku Drawskim, Mokrawicy i Świnoujściu.

red.

powiązane – „2 mln zł na Słajsino.”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Spotkanie w sprawie rozwoju lokalnego

Goleniów. Gmina Goleniów przystąpiła do naboru projektów w ramach Programu „Rozwój lokalny”.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jest on finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jest możliwość pozyskania dla gminy kilku milionów euro.

Wniosek gminy został zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu. Jak podaje gmina, opracowano diagnozę wynikającą z pracy miejskiego zespołu eksperckiego, popartą wieloma analizami, ankietami i konsultacjami. W wyniku pracy grupy lokalnych liderów i przy dużym wsparciu ekspertów ze Związku Miast Polskich powstał materiał, który zostanie zaprezentowany i skonsultowany z radnymi i mieszkańcami gminy. Prezentacja odbędzie się 12 sierpnia br. (środa) o godz. 14.00 w sali widowiskowej Goleniowskiego Domu Kultury.

Burmistrz zaprasza do udziału w spotkaniu, zapoznania się z materiałem i komentowania go. Mile będą widziane pomysły na zagospodarowanie środków, o które Gmina Goleniów się stara. Wniosek o wspomniane środki jest na etapie przygotowania, najlepsze, najciekawsze pomysły mają szansę na ujęcie ich w projekcie.

red.

powiązane – „Powiat – 15 mln na inwestycje”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie