Mieszkanka zagrożonego katastrofą budowlaną bloku nr 3 przy ul. Kościuszki w Goleniowie, opowiada o rozmowie z burmistrzem Krupowiczem w jego gabinecie.
Kobieta (nazwisko zastrzegła do naszej wiadomości) umówiła się na spotkanie z burmistrzem na poniedziałek 27 stycznia, w sprawie sytuacji bloku, w którym mieszka. Rozmowa odbyła się – według niej – w obecności Grażyny Miklewicz z UMiG. Wzburzył ją sposób potraktowania jej i jej sprawy, bo – jak twierdzi – burmistrz nie tylko nie widzi możliwości pomocy mieszkańcom jej bloku, ale „w ordynarny i agresywny sposób” – tak to określiła – odnosił się do niej. Najbardziej zbulwersowała ją wypowiedź burmistrz odnosząca się do ewentualnej pomocy – „…jak się wam będzie waliło na łby, to wtedy zrobię, co będę mógł…” (cytujemy za kobietą). Po uwadze kobiety, że taki sposób zwracania się do niej jest niestosowny, burmistrz zamienił „łby” na „głowy”. Generalnie kobieta zwraca uwagę, na sposób traktowania jej przez burmistrza, oraz idące za nim lekceważenie problemu mieszkańców.
Jej zdaniem świadczy o tym choćby fakt, że burmistrz nie przyszedł na spotkanie z mieszkańcami bloku w czwartek 30 stycznia. Wtedy prezes GTBS Magdalena Miklaszewska przedstawiła mieszkańcom szacowane koszty zabezpieczeni ich bloku przed katastrofa budowlaną. Zdaniem mieszkanki ludzie się na to nie zgodzili, bo ich nie stać na kredyty po 50 tyś zł na mieszkanie, bez gwarancji skuteczności podjętych działań remontowych oraz przypomniała, że mieszkańcy bloku mają jeszcze nie spłacone wcześniejsze zobowiązania remontowe. Poza tym uważa, że gmina sprzedała im mieszkania wiedząc w jakim stanie jest blok i dlatego nie może umywać rąk.
Przypomnijmy, że w bloku nr 3 przy ul. Kościuszki w Goleniowie pojawiły się pęknięcia związane z osuwaniem się gruntu pod budynkiem, co może nawet grozić jego zawaleniem – patrz aktualne zdjęcia filarów zabezpieczających w bloku i pęknięć dostarczone przez mieszkankę.
O aktualnej sytuacji tego budynku, propozycjach gminy i możliwościach rozwiązań będziemy dzisiaj, we wtorek 4 lutego, rozmawiali z prezes GTBS Magdalena Miklaszewską. Całą rozmowę z nią pokarzemy na naszym portalu.
Jest to jednak warunkowane gotowością partnerów do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres – poinformował portal wszczecinie Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Jak podaje portal, rozkłady mają być gęstsze, bez kilkugodzinnych dziur. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy przedstawicieli samorządu województwa z samorządami poszczególnych miast w tym gminy Goleniów. Jeśli zakończą się sukcesem, na wszystkich trzech podszczecińskich liniach ( do Goleniowa, Stargardu i Gryfina) pojawią się po Nowym Roku nowe połączenia. Mają zagęścić siatkę pociągów w godzinach szczytów przewozowych oraz wypełnić dłuższe przerwy pomiędzy pociągami wojewódzkimi już teraz obsługującymi poszczególne trasy.
Na linii S1 (to już oznaczenie pod SKM) Szczecin Gł. – Stargard pojawi się 8 nowych pociągów do Stargardu i 7 ze Stargardu, czyli łącznie z istniejącymi połączeniami, będzie 30 par pociągów.
Na linii S2 Szczecin Gł. – Goleniów (Goleniów Port Lotniczy Szczecin) zaplanowano 8 nowych par pociągów (w tym 5 par do stacji Goleniów Port Lotniczy Szczecin), łącznie dla pasażerów będzie więc 29 par pociągów (w tym 9 par pociągów dziennie na lotnisko).
Na linii S3 Szczecin Gł. – Gryfino przewidziano 9 dodatkowych par pociągów, łącznie z dostępnymi już połączeniami – 23 pary pociągów dziennie.
Na wspólny bilet trzeba jeszcze poczekać. Jedną z najważniejszych korzyści zapowiadanych dla pasażerów SKM ma być wspólny bilet na połączenia kolejowe i komunikację miejską we wszystkich miejscowościach. Wiadomo jednak, że takie rozwiązanie nie będzie gotowe na 2 stycznia.
– Uruchomienie wspólnego zintegrowanego biletu nastąpi po dokonaniu uzgodnień organizacyjnych i finansowych zaangażowanych w ten etap samorządów oraz zakończeniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie niezbędnych przygotowań technicznych. Do tego czasu w pociągach SKM i pociągach regionalnych obowiązywać będą wyłącznie bilety kolejowe, niezintegrowane z komunikacją miejską w Szczecinie i Stargardzie – tłumaczył portalowi Łukasz Jucha.
Docelowo przygotowany ma zostać bilet okresowy (miesięczny) umożliwiający podróżowanie wszystkimi pociągami regionalnymi, w tym nowouruchomionymi w ramach SKM, a także korzystanie z komunikacji miejskiej w Szczecinie oraz z komunikacji miejskiej w Goleniowie i Gryfinie (strefa AB) lub dodatkowo jeszcze z komunikacji miejskiej w Stargardzie (strefa AB+).
– Doświadczenia z funkcjonowania podstawowych wersji wspólnego biletu zostaną wykorzystane w procesie rozszerzenia systemu np. o kolejne bilety – mogą to być bilety jedno i kilkudniowe, kwartalne, itp. – dodawał Łukasz Jucha.
Pociągi, które pojawią się w rozkładzie w ramach pierwszego etapu wdrażania SKM nie będą miały własnego oznaczenia. Nie będzie też cyklicznego rozkładu jazdy SKM.
Mocno opóźniona jest modernizacja infrastruktury kolejowej w kierunku Polic. Pierwszych pociągów SKM można się spodziewać na tej trasie na przełomie 2025 i 2026 roku.
Dla najmłodszych Goleniowski Dom Kultury przygotował spektakl pt. „Mikołaj i świąteczna zagadka” Teatr Kompania Marzeń
Na scenie pojawią się zdolne dzieciaki z naszego miasta, które będą prezentować swoje talenty w specjalnych występach i koncertach:
wystąpi Zespół „Jedyneczki” z SP1,
grupa wokalna, taneczna, teatralna i chórek ze Szkoły Podstawowej Nr 2,
Szkoła Muzyczna
Szkoła Muzyki Rozrywkowej „Bemol”.
Na scenie zobaczymy również tancerki i tancerzy z grup GDK: Dance Colour Studio I Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”.
Poza tym:
jarmark domowych pyszności
kiermasz ręcznie robionych upominków
warsztaty plastyczne z Beatą Reginią
Swoje stoiska będą miały: TOZ Goleniów, Hufiec ZHP Goleniów, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Biblioteka, Środowiskowy Dom Samopomocy, Koła Gospodyń Wiejskich z Kątów, Komarowa, Podańska i Wierzchosławia, Rady Rodziców z SP1, SP2, SP4, Szkolnej 13 i SP w Białuniu, Caritas, Klub Seniora „Złota Jesień” z Klinisk, Stowarzyszenie „Ewa”, Centrum Usług Społecznych, Stowarzyszenie Seniorów „Relaks” i „Rytm”, Towarzystwo Walki z Kalectwem oraz Rady Rodziców ZPiT „Ina” i Dance Colour Studio.
Planty Miejskie, 6 grudnia 2023 (środa), 16.00 – 19.00