Connect with us

Goleniów

Budżet z mocą wsteczną i…pułapką

Goleniów. Burmistrz chce, żeby w najbliższy piątek rada uchwaliła poprawiony budżet gminy na rok 2021 z mocą obowiązująca od… 1 stycznia.

Opublikowane

w dniu

Powołuje się na ustawę o finansach publicznych, która pozwala na nadanie uchwale budżetowej wstecznej mocy obowiązującej od 1 stycznia roku budżetowego i zastąpienie nią projektu budżetu stanowiącego podstawę gospodarki finansowej gminy do dnia jej uchwalenia. Pierwotny projekt budżetu na rok 2021 został odrzucony przez radnych w grudniu ubiegłego roku i gmina jako jedyna w powiecie weszła w rok 2021 bez budżetu.

Co ciekawe, burmistrz proponując autopoprawki do pierwotnego projektu budżetu wnosi o ich przyjęcie w całości, gdyż tylko wtedy – według niego – da się zrealizować budowę ulicy Metalowej. Zatem burmistrz stawia przed radnymi alternatywę: akceptujecie cały budżet wraz z budowa ulicy Metalowej, albo odrzucacie wraz z budową tej ulicy.

Jako autopoprawki do budżetu pozwalające sfinansować w tym roku budowę ulicy metalowej (12 mln zł), burmistrz zaproponował zwiększenie tegorocznych dochodów gminy o ok. 8,4 mln zł – 4,95 mln zł to rządowe środki z Funduszu Dróg Lokalnych na tę ulicę oraz 3,4 mln zł ze środków, które nie wpłynęły z rozliczenia budowy Rampa-Kultura, a wpłyną w tym roku. Do tego zdjęto z pierwotnego planu inwestycji w roku 2021 1,9 mln zł przeznaczonych na na budowę ul. Aleja Róż oraz wkład własny 1,1 mln zł na budowę w tym roku krytych kortów tenisowych na terenie OSiR.

red.

powiązane – „Budżet z deficytem”

Goleniów

JMB rozpoczęła inwestycję

Nowogard. Docelowo nawet 400 nowych miejsc pracy utworzonych będzie w nowym zakładzie produkcyjnym firmy JMB Wind Engineering w nowogardzkiej strefie inwestycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, wczoraj odbyło się uroczyste wbicie szpadla, w którym uczestniczył właściciel firmy Edward Jarlaczyński.

Plan jest taki, że do połowy lipca prace budowlane będą skończone i linia produkcyjna równolegle zostanie zamontowana wówczas będziemy uruchamiać już produkcję. Planujemy tutaj jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk na świcie w przemyśle wiatrowym zajmującą się produkcją pianki do wypełniania łopat wiatrowych. Na tym Nowogard zyska również sławe. Firm zajmujących się produkcją tego rodzaju jest niewiele na całym świecie co oznacza, że nasza fabryka biorąc pod uwagę najnowszy sprzęt, będzie rozpoznawalnym zakładem na rynku krajowym i zagranicznym – mówił Edward Jarlaczyński, prezes firmy JMB Wind Engineering z podgoleniowskiego Budna.

Wbicie szpadla jest początkiem budowy dużego, nowoczesnego zakładu, w którym produkowana będzie pianka służąca do wypełniania łopat elektrowni wiatrowych. Rozpoczęcie produkcji nastąpi w hali o powierzchni 11 tys. metrów. W kolejnych etapach zakład będzie się rozrastał, a docelowo zatrudnienie znajdzie blisko 400 osób.

Nowogardzka Strefa Inwestycyjna powstała w 2013 roku, a JMB Wind Engineering to druga firma, która tam inwestuje.

red.

powiązane – „JMB inwestuje w Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na kanalizacje w Mostach

Goleniów. Tylko jeden z trzech wniosków zgłoszonych przez gminę Goleniów o0trzyma dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Opublikowane

w dniu

To budowa sieci kanalizacji sanitarnej przesyłowej z miejscowości Mosty do PG „Wysypisko” w miejscowości Podańsko – 4 750 000 zł
Dachowanie pod Goleniowem. Gmina wnioskowała o inwestycje warte ok. 50 mln zł.

red.

powiązane – „Inwestycje strategiczne za 50 mln zł”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Milion różnicy

Goleniów. Dwie firmy złożyły oferty na budowę ścieżki rowerowej prowadzącej z Goleniowa do Marszewa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, pierwsza oferta za 1 468 437,73 zł wpłynęła od firmy MDB Sp. z o.o. ze Szczecina. Drugą o wartości 2 457 687,60 zł złożyła firma MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Henryk Mazur z Łozienicy.

W ramach ogłoszonego postępowania wykonany zostanie pierwszy etap stanowiący kontynuację istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy skrzyżowaniu z rondem ulic Maszewskiej i Tartacznej do ronda w kierunku Marszewa. W drugim etapie powstanie ostatni fragment ścieżki do samej miejscowości.
Gmina może liczyć na 85% dofinansowania tej inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie