Connect with us

Aktualności

Budżet w spadku?

40 milionów złotych zapisano na inwestycje w projekcie budżetu gminy Goleniów na przyszły rok. Duży nacisk, po raz kolejny, położono na remonty dróg oraz budowę ścieżek rowerowych.

Opublikowane

w dniu

W projekcie przewidziano spore wydatki na prace związane z poprawą infrastruktury kominukacyjnej. To między innymi 7,6 mln zł na remont układu komunikacyjnego w obrębie ulic Słowiańskiej, Niemcewicza oraz Barnima I, blisko 3,5 mln zł na remont ul. Prusa, Reymonta i części Andersa, 1 mln zł na przebudowę drogi wiodącej przez Żdżary (wraz z chodnikami i ścieżką rowerową), 768 tys. zł na budowę ul. Kleeberga w Goleniowie, 0,5 mln zł na chodnik w Rurzycy, 300 tys. zł na nowe ścieżki rowerowe na ulicach Dworcowej, Kasprowicza i Przestrzennej oraz 150 tys. zł na projekt techniczny ścieżki rowerowej pomiędzy GPP a Lubczyną. Dodatkowo 1,5 mln zł ma być wydane na utwardzanie dróg wiejskich betonowymi płytami typu jombo, a 18 mln zł – ten projekt jednak należy traktować jednak zupełnie osobno, jego koszty zostaną bowiem de facto pokryte ze źródeł zewnętrznych – na budowę nowej drogi wyjazdowej z Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

W projekcie budżetu na przyszły rok uwzględniono też między innymi windę w SP 4 (200 tys. zł), zwiększenie zasięgu monitoringu miejskiego (64 tys. zł), budowę wiaty dla mieszkańców Mostów (140 tys. zł), remonty i modernizację placów zabaw (79 tys. zł), rozbudowę systemu oświetlenia ulicznego na terenach wiejskich i postawienie nowej bosmanki na przystani jachtowej w Lubczynie. Sporo zapisano na dokończenie już rozpoczętych zadań – budowę nowej bieżni na goleniowskim stadionie (ponad 2 mln zł) i renowacji Bramy Wolińśkiej (275 tys. zł). Osobno 150 tys. zł zostało wydzielone na tzw. budżet obywatelski, o ile takowy zostanie wprowadzony. O tym, jak te pieniądze zostaną wydane, zdecydować mają mieszkańcy gminy.

Największym projektem, którego realizacja ma się rozpocząć w przyszłej kadencji, będzie mimo wszystko wybudowanie w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego i jego okolic Centrum Komunikacyjnego. Na wykonanie prac planistycznych przeznaczono 370 tys. zł, oczywiste jest jednak, że w kolejnych latach będą to znacznie większe kwoty.

Projektem budżetu będą się wkrótce zajmować radni. Oczywiście jeśli nastąpi zmiana na stanowisku burmistrza, do dokumentu mogą być wprowadzone liczne poprawki. Pytanie, czy zostaną one przyjęte przez Radę Miejską, w której większość, jak zapowiedziano, będzie miała koalicja PO – PSL.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie