Connect with us

Goleniów

Budżet uchwalony

Goleniów. Na wczorajszej sesji rady miejskiej uchwalono budżet gminy na rok 2023.

Opublikowane

w dniu

Na sesji obecnych było 21 radnych. 12 radnych głosowało „za” przyjęciem budżetu – w tym dzisięcioro z ugrupowania burmistrza, 2 radnych głosowało –”przeciw”, a 7 radnych wstrzymało się od głosu. Przyjęto budżet w wersji przedstawionej przez nieobecnego na sesji burmistrza Krupowicza, a proponowane przez radnych z Koalicji Samorządowej zmiany nie zostały uwzglednione.

Budżet przewiduje dochodów na poziomie 254 mln. zł, w tym dochody bieżących w wysokości blisko 202 mln. zł. i majątkowe w wysokości 52 mln zł.

Wydatki zaplanowane są w wysokości 306 mln. zł., w tym bieżące – 219 mln zł. i majątkowe w wysokości – 87 mln. zł.

„Wskaźnik akumulacji do konsumpcji jest na poziomie 31 %. Ten wskaźnik oznacza, że gmina planuje swoją przyszłość pomimo, iż uwarunkowania zewnętrzne nie są optymistyczne – mówił o budżecie wiceburmistrz Tomasz Banach.

Najważniejsze wydatki inwestycyjne w roku 2023:

  • 6 mln. zł dla spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja w ramach dopłat wody i ścieków.

Budowa osiedla w Helenowie przy ul. Stargardzkiej i Wytwórczej – 43,48 mln. zł.

Budowa ulic Bocznej i Wytwórczej w Goleniowie wraz z infrastrukturą – 1,6 mln zł.

Budowa przedszkola w Kliniskach – 7,5 mln zł.

Przebudowa ulic: Puszkina i Witosa w Goleniowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą – 16,7 mln zł.

Budowa ścieżki rowerowej Miękowo – Żółwia Błoć 2 mln zł.

Przebudowa stacji kolejowej w Kliniskach Wielkich – 1,5 mln zł.

Rozbudowa nowej części cmentarza w Goleniowie – 150 tys. zł

Modernizacja budynku byłego biurowca PGK na potrzeby ✔️Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – 400 tys. zł.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie – 1,25 mln zł.

Budowa świetlicy w Komarowie – 446 tys. zł.

Budowa oświetlenia ulic, placów i dróg – 500 tys. zł.

Modernizacja dróg w technologii płyt jumbo – 2,2 mln zł

red.

powiązane – „Burmistrz przed sądem – nie mam poczucia winy”

Goleniów

Będą dwie apelacje?

Goleniów. Nie tylko prokuratura zapowiada apelacje od wyroku w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza.

Opublikowane

w dniu

Jak nam wczoraj powiedział jego obrońca Wojciech Szóstak (na zdjęciu stoi wraz z prokuratorem obok burmistrza Krupowicza), złożenie przez obronę apelacji jest bliskie pewności. Wcześniej apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Goleniowie w sprawie burmistrza Roberta Krupowicza złożyła już prokuratura.

26 kwietnia br, goleniowski sąd uznał go winnym zarzucanego czynu, ale odstąpił od ukarania i zasądził od niego 2 tys zł na cele społeczne. W ustnym uzasadnieniu sędzia Michał Krzywulski uznał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, ale jej szkodliwość społeczna jest wprawdzie powyżej „znikomej”, ale też poniżej „znacznej”

Prokuratura postanowiła zaskażyć warunkowe umożenie kary i będzie się domagała ukarania burmistrza.

Krupowicz był oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z sesji rady miejskiej w Goleniowie w roku 2021, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych. Oskarżony na pierwszej rozprawie oświadczył, że „nie ma poczucia winy”, ale fakt ujawnienia wspomnianych danych potwierdza, tłumacząc go działaniem w interesie społecznym. Powiedział też, że mając dzisiejszą wiedzę na temat tajemnicy skarbowej, zrobił by to samo, tylko inaczej. Ujawnił też, że listę z nazwiskami i poziomem zadłużenia radnych otrzymał przed ową sesją od urzędnika, chociaż sam o nią nie wnioskował.

red.

powiązane – „Będzie apelacja”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Jazz w „Rampie”

Goleniów. Dorota Miśkiewicz, Anna Gadt, Marek Napiórkowski, Jose Torres, kubański trębacz Carlos Sarduy i amerykańska wokalistka Dorrey Lin Lyles to gwiazdy wakacyjnych koncertów jazzowych, na które zaprasza urząd marszałkowski – w lipcu wystapia także w Golenbiowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszałkowski, pierwsza muzyczna uczta 24 czerwca w Wałczu, a w lipcu zaplanowane są koncerty w Choszcznie, Goleniowie, Stargardzie, Szczecinku, Kołobrzegu i Koszalinie.

Znani jazzmani i młode talenty, lubiane standardy i ciekawe improwizacje, przyjazny klimat i spontaniczna publiczność – takie są plenerowe koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie”. W latach 2021 i 2022 jazzowe granie rozpoczynało się na przełomie lipca i sierpnia. Tegoroczny cykl wystartuje już 24 czerwca, czyli w pierwszy dzień wakacji. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.

Na początek swoim jazzowym wokalem zaczaruje Dorota Miśkiewicz. Podczas występu w Wałeckim Centrum Kultury (sobota, 24 czerwca, godz. 16) towarzyszył jej będzie gitarzysta Marek Napiórkowski. Jako support zagrają Adam Tadel & Olga Tadel.
Kolejny koncert zaplanowany jest 9 lipca w Choszcznie (Dom Kultury, godz. 17). Na scenie zaprezentuje się duet Rey & Syl, czyli Dorrey Lin Lyles i Sylwester Ostrowski. Szczeciński saksofonista zaprosił na Pomorze Zachodnie znakomitą amerykańską wokalistkę łącząca różne gatunki i style – gospel, blues, R&B, jazz. Szerokiej publiczność znaną z grupy The Weather Girls i przeboju „Its Raining Man”.
Dorrey Lin Lyles będzie można usłyszeć także 16 lipca w Stargardzie (Teatr Letni, godz. 16). W nieco innym repertuarze, z towarzyszeniem Cantore Gospel Stargardzkiego Centrum Kultury. Na rozgrzewkę zagra Tytus Łajdecki, młody szczeciński saksofonista jazzowy. Natomiast 14 lipca w Goleniowie (Rampa Kultury, godz. 18) wystąpią Jose Torres i znakomity kubański trębacz Carlos Sarduy.
Na koniec świetna informacja dla miłośników talentu Anny Gadt – charyzmatyczna wokalistka na dłużej zagości na Pomorzu Zachodnie. 26 lipca wystąpi w Szczecinku, a później w Kołobrzegu (27 lipca) i Koszalinie (28 lipca). Atrakcyjny support ostatniego koncertu zapewni Krzysztof Kuśmierek Trio.

Opisane muzyczne wydarzenia finansuje urząd marszałkowski województwa zachodniopomorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty „Jazzowe Pomorze Zachodnie” będzie bezpłatny.

red.

powiązane – „Otwarcie muzeum”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Adoracja i pielgrzymka

Goleniów. Dzisiaj Pierwszy Piątek miesiąca Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 2 czerwca na sobotę 3 czerwca będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Opublikowane

w dniu

2 czerwca w Pierwszy Piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00.
A 3 czerwca, w Pierwszą Sobotę miesiąca rano po Mszy Św., o godz. 7.45 startuje piesza pielgrzymka rodzin do Krępska

W parafii pw. Św. Jerzego w Pierwszą Sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie