Connect with us

Aktualności

Bohaterowie, nie bandyci

Z doktorem Zbigniewem Stanuchem, naczelnikiem Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, rozmawiamy o Żołnierzach Wyklętych.

Opublikowane

w dniu

– Często mówi się, że kłamstwo wielokrotnie powtarzane z czasem staje się prawdą. Ten mechanizm współcześnie funkcjonuje jako tzw. pijar, kreowanie medialnego wizerunku, marketing. Komuniści robili podobnie. Dla nich „żołnierze wyklęci” byli niebezpieczni. Wiedzieli, że bez likwidacji tych dla których wiara, tradycja i patriotyzm były istotne, nie da się zbudować nowego społeczeństwa. Dlatego kolportowano kłamstwa, określające ich mianem bandytów. Największym kłamstwem było zarzucanie im współpracy z okupantem. Mamy tu do czynienia ze świadomą, kłamliwą propagandą oraz jej lewicowymi odbiorcami, którzy to propagandowe kłamstwo bezkrytycznie przyjmowali i rozpowszechniali. Dotyczy to także ludzi z inteligenckich elit poprzedniego systemu, dla których było to po prostu wygodne. Tak było przecież także z wiedzą o Katyniu.

Współcześnie te tematy zaczęły wypływać, ale trudno jest nagle zmienić mentalność ludzi przez lata życia w PRL indoktrynowanych kłamliwą wiedzą o „Żołnierzach Wyklętych”. Nie chcę generalizować, ale wielu ludzi nadal zamyka oczy na fakty, dając wiarę narracji z czasów PRL – mówi Z. Stanuch.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie