Connect with us

Aktualności

Bohater przegra z pułkiem?

Radni powołując się na opinię publiczną nie chcą nazwać budowanego właśnie ronda na ul. Dworcowej imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Wolą upamiętnić 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Głosowanie z najbliższą środę.

Opublikowane

w dniu

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in.: "… Do  UMiG w Goleniowie wpłyneły  dwie propozycje nazw: Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” i Rondo imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.(…) Pomysłodawcą nadania przedmiotowej nazwy dla ronda było Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Goleniowski reprezentowane przez Prezesa – Pana Zbigniewa Skowrońskiego. Wniosek ten poparty został przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 25 w Goleniowie oraz przez Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Goleniowie. W tej samej sprawie, do tut. Urzędu, wpłynął wniosek "Gazety Goleniowskiej" w sprawie nadania dla budowanego przy ul. Dworcowej ronda nazwy: Rondo imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wniosek ten poparty został przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. Ze względu na to, że wpłynęły dwie propozycje nazw dla jednego ronda, podczas posiedzenia Komisji Budżetu oraz Komisji Infrastruktury Rady Miejskiej w Goleniowie w dniu 18.06.2013r. zaproponowano, aby zasięgnąć opinii mieszkańców, co do tego którą z nazw powinno otrzymać rondo.
W związku z powyższym Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie zorganizował w dniach od 02.07.2013r. do 31.07.2013r. na portalu informacyjnym Gminy Goleniów (www.goleniow.pl) sondę internetową oraz w tym samym okresie w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu wyłożono listy poparcia, na których można było oddać swój głos na jedną z dwóch zaproponowanych nazw.
Wyniki sondy internetowej przedstawiają się następująco:
W głosowaniu oddano łącznie 717 głosów, z czego na nazwę Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”  oddano 315 głosów (44%), a na nazwę Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego oddano 402 głosy (56%).
Wyniki uzyskane z list poparcia przedstawiają się następująco:
Na obu listach poparcia znalazło się łącznie 20 wpisów, z czego nazwę Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” poparło 16 osób, a nazwę  Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego poparły 4 osoby.
Ponadto w dniu 30.07.2013r. Stowarzyszenie  Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Goleniowski przekazało do goleniowskiego Urzędu 84 listy poparcia dla nazwy Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Nazwę tą na owych listach poparło 1206 osób.
Zbieranie podpisów przez Stowarzyszenie było jego własną inicjatywą, należało jednak wziąć pod uwagę również i te głosy.
Podsumowując wyniki, nazwa: Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” otrzymała 1537 głosów (sonda internetowa  315, listy poparcia Urzędu – 16, listy poparcia Stowarzyszenia – 1206);
nazwa: Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała 406 głosów (sonda internetowa – 402, listy poparcia Urzędu – 4).
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę opinie lokalnej społeczności…"

Co ciekawe, z tego uzasadnienia wynika, że my jako wnioskodawcy nie zostaliśmy nawet poinformowani o sondzie na portalu gminy oraz wyłożeniu list poparcia w UMiG. Nikt też nie poinformował nas, że wyniki tej sondy (warto zauważyć, że portal gminy czyta niewielki procent mieszkańców gminy, a w dodatku jest on zdecydowanie mniej poczytny niż nasz portal www.gazetagoleniowska.com) radni uznają  jako decydujacy głos opinii publicznej. A już zupełnym kuriozum jest to, że ani urząd, ani radni nie uznali nawet wyników własnej sondy jako reprezentatywnych, tylko dołączyli nie wiedzieć czemu listy poparcia zebrane przez wnioskodawców nazwy 2 Pułku. Wypadało nas poinfomować, że jako głos opinii publicznej będa brane pod uwagę równiez listy poparcia. Ani burmistrz Krupowicz, ani przewodniczący Majdak tego nie zrobili – dlaczego?

Warto też przypomnieć radnym, że 2 Pułk jest juz w Goleniowie uhonorowany nazwą reprezentacyjnego placu Lotników z samolotem myśliwskim na cokole, a szkoła w Mostach nosi imię Lotników Polskich – wszystkie te nazwy sa inicjatywą tej samej grupy ludzi, związanych z 2 Pułkiem. Nie ma natomiast w mieście żadnego miejsca, któremu patronowałby jakiś powojenny bohater niepodległościowy i antykomunistyczny.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie