Connect with us

Aktualności

Bohater przegra z pułkiem?

Radni powołując się na opinię publiczną nie chcą nazwać budowanego właśnie ronda na ul. Dworcowej imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Wolą upamiętnić 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Głosowanie z najbliższą środę.

Opublikowane

w dniu

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in.: "… Do  UMiG w Goleniowie wpłyneły  dwie propozycje nazw: Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” i Rondo imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.(…) Pomysłodawcą nadania przedmiotowej nazwy dla ronda było Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Goleniowski reprezentowane przez Prezesa – Pana Zbigniewa Skowrońskiego. Wniosek ten poparty został przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 25 w Goleniowie oraz przez Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Goleniowie. W tej samej sprawie, do tut. Urzędu, wpłynął wniosek "Gazety Goleniowskiej" w sprawie nadania dla budowanego przy ul. Dworcowej ronda nazwy: Rondo imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wniosek ten poparty został przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. Ze względu na to, że wpłynęły dwie propozycje nazw dla jednego ronda, podczas posiedzenia Komisji Budżetu oraz Komisji Infrastruktury Rady Miejskiej w Goleniowie w dniu 18.06.2013r. zaproponowano, aby zasięgnąć opinii mieszkańców, co do tego którą z nazw powinno otrzymać rondo.
W związku z powyższym Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie zorganizował w dniach od 02.07.2013r. do 31.07.2013r. na portalu informacyjnym Gminy Goleniów (www.goleniow.pl) sondę internetową oraz w tym samym okresie w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu wyłożono listy poparcia, na których można było oddać swój głos na jedną z dwóch zaproponowanych nazw.
Wyniki sondy internetowej przedstawiają się następująco:
W głosowaniu oddano łącznie 717 głosów, z czego na nazwę Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”  oddano 315 głosów (44%), a na nazwę Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego oddano 402 głosy (56%).
Wyniki uzyskane z list poparcia przedstawiają się następująco:
Na obu listach poparcia znalazło się łącznie 20 wpisów, z czego nazwę Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” poparło 16 osób, a nazwę  Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego poparły 4 osoby.
Ponadto w dniu 30.07.2013r. Stowarzyszenie  Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Goleniowski przekazało do goleniowskiego Urzędu 84 listy poparcia dla nazwy Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Nazwę tą na owych listach poparło 1206 osób.
Zbieranie podpisów przez Stowarzyszenie było jego własną inicjatywą, należało jednak wziąć pod uwagę również i te głosy.
Podsumowując wyniki, nazwa: Rondo 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” otrzymała 1537 głosów (sonda internetowa  315, listy poparcia Urzędu – 16, listy poparcia Stowarzyszenia – 1206);
nazwa: Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała 406 głosów (sonda internetowa – 402, listy poparcia Urzędu – 4).
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę opinie lokalnej społeczności…"

Co ciekawe, z tego uzasadnienia wynika, że my jako wnioskodawcy nie zostaliśmy nawet poinformowani o sondzie na portalu gminy oraz wyłożeniu list poparcia w UMiG. Nikt też nie poinformował nas, że wyniki tej sondy (warto zauważyć, że portal gminy czyta niewielki procent mieszkańców gminy, a w dodatku jest on zdecydowanie mniej poczytny niż nasz portal www.gazetagoleniowska.com) radni uznają  jako decydujacy głos opinii publicznej. A już zupełnym kuriozum jest to, że ani urząd, ani radni nie uznali nawet wyników własnej sondy jako reprezentatywnych, tylko dołączyli nie wiedzieć czemu listy poparcia zebrane przez wnioskodawców nazwy 2 Pułku. Wypadało nas poinfomować, że jako głos opinii publicznej będa brane pod uwagę równiez listy poparcia. Ani burmistrz Krupowicz, ani przewodniczący Majdak tego nie zrobili – dlaczego?

Warto też przypomnieć radnym, że 2 Pułk jest juz w Goleniowie uhonorowany nazwą reprezentacyjnego placu Lotników z samolotem myśliwskim na cokole, a szkoła w Mostach nosi imię Lotników Polskich – wszystkie te nazwy sa inicjatywą tej samej grupy ludzi, związanych z 2 Pułkiem. Nie ma natomiast w mieście żadnego miejsca, któremu patronowałby jakiś powojenny bohater niepodległościowy i antykomunistyczny.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie