Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

Bez specjalnego entuzjazmu…

Publiczna rozmowa na temat tzw. budżetu obywatelskiego wniosła niewiele nowego. Więcej było mowy o problemach z nim związanych, niż o zaletach.

Opublikowane

w dniu

 Debata odbyła się w sobotę w sali obrad UGiM w Goleniowie. Wzięło w niej udział ponad trzydzieści osób. Ciekawe, że najwięcej o wątpliwościach związanych z budżetem obywatelskim mówili prelegenci zaproszeni przez pomysłodawcę debaty, Łukasza Mitułę. Najmocniej skrytykował go Bartosz Wilk ze Stowarzyszenia Watchdog, który wskazał, że nie ma podstaw prawnych do wprowadzania budżetów obywatelskich, a to, co funkcjonuje w kilkudziesięciu miastach w Polsce jest tylko formą konsultacji i zbierania opinii społecznej na temat kierunków wydawania środków z gminnych budżetów. Dorota Korczyńska, pracująca przy szczecińskim budżecie obywatelskim szeroko opowiedziała o problemach i zagrożeniach związanych z jego wdrażaniem. Goleniowska radna Agata Wilińska-Onyśko przedstawiła się jako zwolenniczka ostrożnego i rozważnego wprowadzania budżetu obywatelskiego, co powinno się zacząć od pilotażowego budżetu w niewielkiej skali.

Wiceburmistrz Tomasz Banach, który nie został zaproszony do udziału w debacie, tylko raz został przez prowadzącego dopuszczony do głosu. Zwrócił uwagę na kwestię odpowiedzialności za decyzje dotyczące budżetu gminy, w tym jego części zwanej budżetem obywatelskim. Podkreślił, że w Goleniowie wdrażany jest tzw. budżet partycypacyjny, angażujący społeczność nie tylko na etapie zgłaszania pomysłów na wydanie pieniędzy, ale też w odpowiedzialność za ich dystrybucję.  

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie