Connect with us

Aktualności

Barnim zamiast św. Jerzego?

Do Rady Miejskiej trafiło 28 kwietnia pismo podpisane przez kilkunastu mieszkańców Goleniowa, w sprawie patronatu św. Jerzego nad miastem. Sugerują w nim uhonorowanie w ten sposób księcia Barnima I.

Opublikowane

w dniu

W liście czytamy:

"Jako mieszkańcy Goleniowa chcieliśmy wyrazić swoje zdanie w sprawie inicjatywy ustanowienia św. Jerzego patronem miasta. Nie negując pozytywnego charakteru tej postaci, pragniemy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie.

Po pierwsze, jesteśmy zaniepokojeni formą, w jakiej próbuje się doprowadzić do ustanowienia św. Jerzego patronem Goleniowa. Jest to inicjatywa niewielkiej grupy osób, którą trudno uznać za reprezentatywną dla mieszkańców miasta. Złożony przez nią wniosek ma być poddany pod głosowanie już na najbliższej sesji Rady  Miejskiej, mimo że nie był w żaden sposób konsultowany z mieszkańcami Goleniowa. Nikt nie uznał za stosowne zapytać nas, czy uważamy, że naszemu miastu potrzebny jest patron, a jeśli tak, to kto powinienien nim być. Choć jest to kwestia o znaczeniu symbolicznym, to naszym zdaniem radni nie powinni podejmować decyzji bez zapoznania się ze zdaniem obywateli, tym bardziej,  że ich opinie można obecnie poznać w prosty sposób, chociażby za pomocą sondy internetowej.

Po drugie, uważamy, że patronami miast powinny być postaci mające z nimi szczególnie bliski i bezpośredni związek. W przypadku miast, których patronami są święci, wynika to zwykle z wielowiekowej tradycji, czy też legend założycielskich. Ustanowienie św. Jerzego patronem Goleniowa w drodze uchwały Rady Miejskiej wydaje nam się zabiegiem sztucznym i nie mającym historycznego uzasadnienia. Samo istnienie kościoła pod wezwaniem św. Jerzego nie jest argumentem, który uzasadniałby taki patronat, skoro w naszym mieście jest także kościół pod wezwaniem św. Katarzyny.

Chcielibyśmy poddać pod rozwagę radnym, czy bardziej uzasadnione niż ogłaszanie patronem św. Jerzego nie byłoby uhonorowanie postaci wyjątkowo ważnej i zasłużonej dla naszego miasta – księcia Barnima I, który nadając prawa miejskie, wywarł realny i decydujący wpływ na całą późniejszą historię Goleniowa".

Przypomnijmy, że na ostatniej sesji Rady Miejskiej (29.04.2014 r) głosowanie w sprawie patronatu św. Jerzego zostało zdjęte z porządku obrad. Niezależnie od tego warto zaznaczyć, że wnioskodawcy, zwracając się do radnych w sprawie tego patronatu, ściśle rzecz ujmując, zabiegają tylko o rozpoczęcie długiej i dość skomplikowanej procedury (więcej na ten temat pisał na stronie 2. przedostatniego wydania "GG" ks. Piotr Dzedzej). Ewentualna akceptacja radnych sprowadza się jedynie do wyrażenia woli w imieniu mieszkańców, by w efekcie Stolica Apostolska uczyniła św. Jerzego patronem miasta. Ostatecznie bowiem to w Rzymie zapadają decyzje co do patronatu świętych. Wydaje się, że radni tej świadomości nie mają.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Menadżer skarbnikiem

Goleniów. Andrzej Cieśliński opuścił fotel prezesa PGK i przeniósł się do UMiG – jest nowym skarbnikiem gminy.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami podsumowuje swoja dwuletnia pracę w PGK, mówiąc o aktualnym stanie spółki i jej głównym zadaniu, czyli odbiorze gminnych śmieci. Druga część rozmowy traktuje o wyzwaniach jakie niesie ze sobą funkcja skarbnika. Cieśliński mówi nam dlaczego będąc „menadżerem do wynajęcia” przyjął propozycje burmistrza i czy będzie tylko głównym księgowym budżetu, czy kreatywnym finansistą.

Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Cieśliński za Guzikiewicza

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie