Connect with us

Kultura

Bardzo Młoda Kultura

Kultura. Goleniowski Dom Kultury w ciagu najbliższych trzech lat będzie pełnił funkcję operatora regionalnego programu Narodowe Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura” w województwie zachodniopomorskim.

Opublikowane

w dniu

Przez te trzy lata otrzyma z NCK na ten program po 170 tys zł rocznie – w sumie 510 tys zł. Operatorzy będą zarządzać powierzonymi środkami finansowymi i dbać by w ramach lokalnych partnerstw realizowane były przedsięwzięcia, spełniające założenia i cele BMK w zakresie zwiększania podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze. Program uwzględnia wykorzystywanie metod edukacji kulturowej do animowania zmian społecznych przyczyniając się do kreatywnego, sprawczego i innowacyjnego działania młodzieży, a także kształtowania istotnych społecznie postaw oraz umiejętności: współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności. Kluczowe w realizacji programu jest założenie, że możliwość podmiotowego uczestnictwa w kulturze jest istotnie związana z tożsamością jednostek i wspólnot lokalnych, ich dobrostanem, gotowością do podejmowania dialogu, budowania więzi i rozwijania kapitału społecznego.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kultura

Otwarcie muzeum

Kultura. Dzisiaj o godzinie 17.00 oficjalne otwarcie MUZEUM ZIEMI GOLENIOWSKIEJ.

Opublikowane

w dniu

Pięć lat temu Jarosław Jancelewicz założył mini muzeum w pomieszczeniu piwnicznym pod przychodnią przy ul. Pocztowej. Obecnie dzięki wsparciu gminy Goleniów, przeniósł kilka tysięcy eksponatów do pomieszczeń przy ul. Barnima 1.

Jak podaje gmina, w muzeum można zobaczyć stare przedmioty, pieniądze pochodzące nawet z XIV wieku, to także wiedza zawarta w notatkach, listach, zdjęciach, pocztówkach, dokumentach ze spraw sądowych, zażaleniach itp., gazetach, książkach.

– każdy przedmiot może być muzealny, pod warunkiem, że niesie ze sobą jakąś opowieść. – mówi Jarosław Jancelewicz.

Rzeczy były znajdowane na starych strychach, a nawet w śmietniku. Wiele z tych przedmiotów przynieśli ludzie. Pan Jarosław kupował eksponaty na aukcjach i licytacjach na całym świecie, bo jak mówi – kolekcjonerstwo to jednostka chorobowa.

red.

powiązane – „Muzeum Ziemi Goleniowskiej”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Film i spotkanie

Kultura. Na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim i projekcję filu „Grupa Pileckiego” zaprasza w piątek 2 czerwca parafia pw. św Katarzyny.

Opublikowane

w dniu

Ks. Rafał J. Sorkowicz SChr tak rekomenduje to wydarzenie:

„Mamy zaszczyt, drodzy Państwo, zaprosić Was na wyjątkowe wydarzenie: projekcję filmu „Grupa Pileckiego” oraz spotkanie ze współautorem filmu – Tadeuszem Płużańskim, historykiem, publicystą, synem jednego z bohaterów filmu. Projekcja filmu oraz spotkanie z Tadeuszem Płużańskim odbędzie się w najbliższy piątek (2 czerwca) o godz. 16:00, w Sali kard. A. Hlonda na plebanii chrystusowców (ul. Jana Pawła II, 25), wejście przez bramkę, od strony Caritasu. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Parafia św. Katarzyny w Goleniowie, „Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego” oraz wspólnota „Męskiego Różańca. Goleniów”

W pracy nad filmem przyświecał autorom jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. Rotmistrz Witold Pilecki to postać wybitna i znana. O jego działalności oraz roli jaką odegrał w historii Polski słyszał niemal każdy. Nikt jednak – jak do tej pory – nie przybliżył roli, jaką odegrali jego najbliżsi współpracownicy.

„Grupa Pileckiego”: scenariusz: Tadeusz Płużański i Grzegorz Juchiewicz. Reżyseria: Grzegorz Juchiewicz. Konsultant historyczny: Jarosław Wróblewski. Występują: Tomasz Łabuszewski, Tadeusz Płużański, Jacek Pawłowicz, Jakub Sieradzki, Magdalena Janeczek. Rekonstrukcje historyczne: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Muzyka: Zespół Forteca „Walka trwa”. Producent: Fundacja Edukacyjno-Patriotyczna „Dumni z Polski”.

Tadeusz Płużański – polski dziennikarz, historyk i publicysta. Ukończył studia historyczne. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Najwyższym CZASIE!”, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Autor wielu artykułów i książek, m.in.: „Bestie. Mordercy Polaków”, „Oprawcy. Zbrodnie bez kary”, „Bestie 2”, „Lista oprawców”, „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”, „Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych”. Pod koniec 2013 został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującą opiekę i działalność wspierającą Kwaterę na Łączce. Jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, filozofa, naukowca, więźnia stalinowskiego, członka TAP”

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Ewart w bibliotece

Kultura. Znana dziennikarka i dokumentalistka Ewa Ewart spotka się ze słuchaczami w goleniowskiej bibliotece.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie jest zaplanowane na piątek 2 czerwca, na godzinę 17.00.

red.

powiązane – „Kościuszki 3 – jest decyzja nadzoru budowlanego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie