Connect with us

Goleniów

Bardzo bogaty przejmuje bardzo biednego

Goleniów. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 na szczecińskich Pomorzanach, to jeden z nielicznych szpitali w Polsce o bardzo dobrej kondycji finansowej.

Opublikowane

w dniu

Ten właśnie szpital ma od 1 grudnia br wchłonąć szpital powiatowy w Goleniowie tak, że będzie on integralną częścią SPSK-2, który z kolei jest częścią Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

SPSK-2 to szpital kliniczny o III – najwyższym stopniu referencyjności. Ma 14 klinik i oddziałów oraz 34 poradnie specjalistyczne. Rocznie hospitalizuje 34 tysiące pacjentów i udziela 130 tysięcy porad specjalistycznych. Zatrudnia ogółem 1606 pracowników, w tym 395 lekarzy, 435 pielęgniarek,
132 położne i 14 ratowników medycznych.

W roku 2019 osiągnął przychody na poziomie ok. 277,5 mln zł (dla porównania szpital goleniowski ma roczne przychody na poziomie nieco ponad 20 mln zł) przy kosztach ok. 274 mln zł, co daje ok. 3,5 mln zł zysku brutto. I taki dodatni wynik finansowy szpital ten osiąga od lat. Ponad 23 mln zł SPSK-2 wydał w roku 2019 na inwestycje, z czego ponad 18 mln zł ze środków własnych. Taki roczny poziom nakładów inwestycyjnych utrzymuje od kilku lat.

Po połączeniu szpitali, na bazie obecnie funkcjonujących oddziałów szpitalnych w Goleniowie, utworzone zostaną pododdziały Klinik SPSK-2:

  • pododdziału chorób wewnętrznych – 20 łóżek,
  • pododdziału chirurgii ogólnej – 20 łóżek,
  • pododdziału położniczo – ginekologicznego i noworodków –16 łóżek + 6 łóżek noworodkowych,
    Utrzymany zostanie pododdziału pediatrii – 12 łóżek.

Rozszerzona zostanie działalności Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego poprzez wykorzystanie obecnej bazy szpitalnej, a docelowo przez utworzenie nowych miejsc w budynku przychodni, jeśli nie zostanie sfinalizowane powstanie Domu Pomocy Społecznej. Utworzeny zostanie też ośrodek wentylacji mechanicznej – 5 lub 6 łóżek.

red.

powiązane – „Jak w 4 miesiące połączyć dwa szpitale?”

Goleniów

Nocą z Krzyżem do Maszewa

Goleniów. Będzie kolejna Nocna Droga Krzyżowa po starym nasypie kolejowym z Goleniowa do Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Początek w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 21.00. Wymarsz spod kościoła świętego Jerzego. Cała droga ma około 20 km. I odbywa się w ciszy.
Powrót z Maszewa do Goleniowa we własnym zakresie.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Spontaniczne przekazanie

Goleniów. Zakończyła się dzisiaj kolejna rozprawa w procesie karnym, w którym oskarżonym jest burmistrz Robert Krupowicz.

Opublikowane

w dniu

Jest on oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z ubiegłorocznych sesji rady miejskiej w Goleniowie, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych.

Sąd przesłuchał dzisiaj dwoje świadków – byłego skarbnika gminy i pracownicę UMiG. Według ich zeznań, to nie oni przekazali burmistrzowi infomację o wysokości zadłużenia radnych. Prokurator odczytał pismo sekretarza gminy, który wskazał, że osobą informująca o tym była pracownica wydziału finansowego Margareta Niczaj. Zeznając dzisiaj na tę okoliczność burmistrz Krupowicz potwierdził, że od niej właśnie powziął w/w wiedzę, a stało się to w sekretariacie, gdzie ona przekazała mu ją „spontanicznie” – nie pytana przez burmistrza, sama z siebie.

Na wniosek obrońcy burmistrza, sąd postanowił przesłuchać jeszcze na kolejnej rozprawie 26 kwietnia dwie pracownice sekretariatu UMiG.

red.

powiązane – „Kim jest tajemniczy urzędnik?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Kto po Krupowiczu?

Goleniów. Tomasz Banach nie podjął decyzji co do ewentualnego startu w wyborach na burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Jak nam dzisiaj powiedział, jest na to jeszcze za wcześnie, bo przez rok wiele się może zdarzyć. Decyzję burmistrza Krupowicza o niestartowaniu w najbliższych wyborach znał znacznie wcześniej, więc nie był zaskoczony jej niedawnym upublicznieniem.

Tomasz Banach (na zdj. za Krupowiczem) jest bezpartyjny, dlatego jego ewentualny start w wyborach musiałby się wiązać z budowa własnego zaplecza politycznego i organizacyjnego, lub uzyskania poparcia jakiejś partii – np. PO, która ma duże ambicje wpływać na goleniowską politykę. Jej zachodniopomorski lider to wszak wywodzący się z goleniowskiego samorządu marszałek Geblewicz, któremu na pewno zależy by goleniowską gminą rządził człowiek jeśli nie Platformy, to co najmniej z nią „poukładany” – podobnie zresztą jak goleniowskiej senator z PO Magdalenie Kochan. W tej sytuacji teoretycznie naturalną kandydatką do reprezentowania PO w najbliższych wyborach samorządowych w Goleniowie jest dzisiejsza wiceburmistrz Anita Jurewicz, która jest członkiem Platformy.

red.

powiązane – „Burmistrz potwierdza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie