Connect with us

Aktualności

Banach o strategii

Dopiero dzisiaj otrzymaliśmy pełny tekst wystąpienia wiceburmistrza Tomasza Banacha na ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej w Goleniowie, rekomendującego radnym przyjęcie strategii gminy na lata 2015-2013.

Opublikowane

w dniu

Dot: Strategia Rozwoju Gminy Goleniów na lata 2014 – 2023

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo.
Czuję się bardzo zaszczycony, że mogę przedstawić  Wysokiej Radzie projekt uchwały zawierający najważniejszy dokument jakim jest Strategia Rozwoju Gminy Goleniów na lata 2014 – 2023.
Z dumą chciałbym podkreślić, że w opracowaniu tego dokumentu uczestniczyło wiele środowisk, instytucji, grup formalnych i nieformalnych, zaangażowanych  mieszkańców, urzędników. Ale to co jest szczególnie cenne i wartościowe to to, że główne kierunki rozwoju gminy zostały wypracowane we współpracy z Radnymi Rady Miejskiej w Goleniowie. Wasza rola w opracowaniu Strategii spowodowała, że dokument ten jest własnym,  spójnym, zrównoważonym i perspektywicznym opracowaniem priorytetów rozwoju Gminy Goleniów.
Kształt, treść i układ tego dokumentu był opracowany w oparciu o wcześniej wybraną i zaakceptowaną przez Państwo metodologię, przyjętą  w sierpniu ubiegłego roku. Stąd też warte podkreślenia jest to, że dzięki zaangażowanej i odpowiedzialnej postawie osób w tym uczestniczących, udało się wypracować dokument, gdzie każdy mógł zgłosić swoje argumenty. Dlatego Strategia ta była często modyfikowana, zmieniana, a nawet wycofywana spod obrad Rady Miasta.
Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim wymienionym wcześniej  za zaangażowanie i pracę nad tym dokumentem.  Mając taki drogowskaz Gmina łatwiej może realizować  wyznaczone cele i pozyskiwać środki na rozwój, nie wyłączając środków zewnętrznych z nowej perspektywy unijnej.
Jestem przekonany, że strategia ta stanowi doskonałe narzędzie i  jednocześnie przygotowuje nas, do pozyskiwania środków unijnych. Musimy tu sobie jednoznacznie powiedzieć, że strategia  znacznie zwiększa szansę Gminy w walce o te środki  (ostatnie).
Mam ciągle żywo w pamięci dyskusje w różnych gremiach nad kształtem tego dokumentu. Strategia jest wyborem najważniejszych kierunków i  priorytetów. Tak więc na wprost nie odnosi się do wszystkich bieżących zadań Gminy lecz wytycza główne kierunki jej  rozwoju. Liczę więc na wyrozumiałość tych, których oczekiwania nie znalazły odzwierciedlenia w szczegółowych zapisach, ale to też nie znaczy  że zadania te nie będą w przyszłości realizowane.
Na marginesie chciałbym wspomnieć o mniej przyjemnej sprawie dotyczącej wartości zlecenia opracowania dokumentu. Spotkałem się z opiniami, że kwota  48 tys. brutto jest zbyt wysoka, że w przeliczeniu cena jednej strony opracowania wyniosła  1.700 zł itp. Dla łatwego porównania podam przykład sąsiedzkiej strategii opracowanej w Szczecinie.
           
– Ilość stron opracowania
Goleniów – 27;   Szczecin – 71 (w tym 30 diagnoza)   

– Wartość zlecenia
Goleniów – 48 tys. zł;   Szczecin – 905 tys. zł                       

– Przelicznik na 1 stronę
Goleniów – 1 778 zł;   Szczecin – 12 746 zł                             

Chciałbym tylko dodać, że cena zlecenia jest dokładnie taka sama jak poprzednie opracowanie Strategii Goleniowa z 2008 roku.

Wysoka Rado, wnoszę o przyjęcie tego projektu Uchwały.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie