Connect with us

Aktualności

Autobusowe okno na Europę

Do podróżowania tanimi liniami lotniczymi, notabene coraz częściej nie tak tanimi, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Coraz silniejszą konkurencję stanowią jednak dla nich przewoźnicy autobusowi. Może nie gwarantujący szybkiego transportu na długich dystansach, ale bardziej niż konkurencyjni cenowo. A i oferujący – szczególnie via Berlin – szeroki wachlarz kierunków.

Opublikowane

w dniu

Do Berlina, autobusami czy mniejszym busami, można bez większego problemu dojechać z Goleniowa i Szczecina od lat. Nową jakość, wydaje się, wprowadziła jednak niedawno na tej trasie firma Polski Bus. Bilety na przejazd kupić można w wyjątkowo dobrych cenach (obecnie w systemie rezerwacyjnym bez problemu dostępne są marcowe terminy za 1 bądź 5 zł w jedną stronę). Co ważne, autobusy jeżdżą do stolicy Niemiec sześć razy dziennie (pierwszy do Berlina wyjeżdża o 5:25, a ostatni w przeciwnym kierunku o 21:30), a co nie mniej ważne – po 2,5 godzinie przejazdu zatrzymują się na centralnym dworcu autobusowym tej metropolii.
Zentraler Omnibusbahnhof (ZOB) ma dwie zalety. Po pierwsze, o ile nie jest to ścisłe centrum Berlina, to położony jest on de facto na obrzeżach typowo miejskiej, dostojnej dzielnicy Charlottenburg, gdzie można bardzo przyjemnie spędzić dzień. Paniom wystarczy dwudziestominutowy spacer, by móc rzucić się w wir shoppingu na Wilmersdorferstrasse, w dużej części zamkniętej dla ruchu drogowego alei, pełnej centrów handlowych, bardziej "ambitnym" turystom niewiele więcej czasu zajmie dotarcie do otoczonego pięknymi ogrodami pałacu Charlottenburg, co krok – knajpki prowadzone przez przybyszy ze wszystkich stron świata. Kuchni tureckiej, chińskiej, hiszpańskiej, serbskiej, meksykańskiej, włoskiej czy hinduskiej łatwiej tu popróbować niż niemieckiej. Przy założeniu, że można z Polskim Busem "obrócić" w jeden dzień za dosłownie kilka czy kilkanaście złotych, grzech nie skorzystać z takiej okazji.

Druga zaleta ZOB jest taka, że można się na nim przesiąść do autobusów tanich linii niemieckich. Tych, sądząc po widocznych na miejscu szyldach, kursuje stąd w najgorszym razie kilka. Jak nam podpowiedział jeden z mieszkających obecnie w Niemczech czytelników, do najpopularniejszych należy Meinfernbus.de. Autobusy tej firmy jeżdżą po praktycznie całym kraju, docierają też jednak do Holandii, Luksemburga, Czech, Austrii, Szwajcarii, a nawet włoskiego Mediolanu. Ceny biletów również są kuszące. W dostępnych obecnie marcowych datach do pięknej Lubeki dostać się można za 14 euro, do Amsterdamu za 29 euro, Zurychu 33 euro, Monachium 22 euro, Innsbrucku 30 euro, a Mediolanu – 47 euro (wszystkie ceny za przejazdy w jedną stronę). To przecież kwoty, które w żaden sposób nie zwalają z nóg, warto więc brać pod uwagę takie rozwiązanie planując nawet jedno- czy kilkudniowe wypady do naszych zachodnich sąsiadów. Warto przy tym zajrzeć także na takie strony jak eurolines.de, berlinlinienbus.de czy flixbus.de.

Uruchomione przez Polski Bus połączenie, widać to gołym okiem, cieszy się olbrzymim zainteresowniem, autobusy regularnie wypełnione są do ostatniego miejsca. Reprezentujący firmę Patryk Jeziorski poinformował nas, że firma na bieżąco monitoruje zapotrzebowanie na przewozy międzymiastowe wśród mieszkańców naszego regionu i nie wyklucza, że siatka połączeń zostanie uzupełniona o kolejne połączenia do Szczecina. Na razie można z tą linią przez Gorzów Wlkp. i Poznań dojechać także do Wrocławia.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie