Connect with us

Aktualności

Atrakcja tuż za miedzą

Jeszcze dziś (niedziela) trwa ogromna impreza promocyjna w niemieckim regionie Spreewald (po łużycku: Błota). Przykład świetnie pomyślanej i bardzo skutecznej akcji, jakże różnej od „promocji” jaką znamy: garści ulotek i budki na jakichś targach.

Opublikowane

w dniu

Spreewald jest bardzo atrakcyjną okolicą, szeroko znaną nie tylko w Niemczech. Cóż szkodzi jednak go rozpropagować mocniej? Niemcy wymyślili trzydniowy maraton, w którym może wziąć udział każdy biegacz, chodziarz, rolkarz, kolarz, kajakarz. Wytyczono trasy o różnych stopniach trudności, biegnące przez najciekawsze turystycznie tereny. Kto chce, może wystartować nawet trzy razy, codziennie na innej trasie lub w innej dyscyplinie. Przyjechały tysiące ludzi, którzy ruszając na trasę maratonu poznają uroki Spreewaldu. Na koniec każdy otrzymuje oryginalny medal w postaci żeliwnego ogórka (kiszone ogórki to specjalność regionu).
Ekipa z Goleniowa w sobotę wzięła udział w maratonie kajakowym, Mikołaj i Michał wybrali trasę o długości 21,5 km, autor notki – 42 km. Trasy ukończone, żeliwne ogórki otrzymane. I mocne postanowienie, by do Spreewaldu wrócić nie czekając na przyszłoroczny maraton.

Przy okazji: Spreewald to enklawa słowiańskości między Berlinem a Cottbus (niecałe 300 km od Goleniowa, 2,5 godz. autostradą). Teren interesującyy ze względu na do dziś wyraźnie wyczuwalną słowiańskość regionu i nieprzeciętną urodę okolic. Co ciekawe, ta atrakcja przyciągająca masę turystów  powstała na terenach bardzo podobnych do okolic Świętej czy Modrzewia: podmokłe łąki i lasy, bagna, sieć kanałów zastępujących drogi, wydawać by się mogło – cóż ciekawego? No właśnie w tym rzecz: pajęczyna kanałów, domki tuż nad wodą, knajpki, w których można zjeść i napić się nawet nie wychodząc z kajaka, jakieś mostki, samoobsługowe śluzy, czysto, kolorowo, przyjaźnie. I rzecz dla Polaka niepojęta: przez cały dzień pływania po wodach Spreewaldu nikt z goleniowskiej ekipy nie dostrzegł w wodzie czy na brzegu ANI JEDNEGO ŚMIECIA. Ani jednego! Inny świat, inna kultura.

Można więc z tego, co mamy parę kilometrów od Goleniowa zrobić miejsce, do którego jadą turyści z całej Europy, można też dopuścić do dewastacji takiej, jak u nas. I choćby dlatego warto Spreewald zobaczyć. Żeby porównać.
 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie