Connect with us

Aktualności

Archidiecezjalne Dni Młodych

Mszą Świętą w kościele pw. św. Katarzyny rozpoczęły się w Goleniowie 1 maja Archidiecezjalne Dni Młodych. Przybyło na nie ponad 1000 dziewcząt i chłopców z całej archidiecezji oraz opiekujący się nimi kapłani i siostry zakonne.

Opublikowane

w dniu

Przez trzy dni (do 3 maja) Goleniów żył tym wielkim religijnym wydarzeniem. Młodzież była wszędzie – na ulicach, placach, w kościołach – radosna, rozśpiewana, a kiedy trzeba skupiona na modlitwie. Miasto przyjęło młodych  piękną pogodą, wiosenną zielenią i kwitnącymi japońskimi wiśniami.
Oficjalne rozpoczęcie ADM nastąpiło w południe 1 maja w kościele św. Katarzyny. Dziewczęta i chłopców, którzy wypełnili kościół po brzegi, powitał burmistrz Robert Krupowicz, zapewniając, że podobnie jak w roku ubiegłym są w Goleniowie mile widzianymi gośćmi. Inauguracyjnej Mszy Świętej przewodniczył biskup Henryk Wejman. Zwracając się do młodych, zachęcał ich do naśladowania św. Józefa, którego Kościół katolicki 1 maja wspomina. „Wpatrując się w św. Józefa, chciejcie swoje zadania wykonywać jak najsumienniej, aby w ten sposób przysparzać chwały Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie naszej – Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział na koniec. 
Po Mszy św. ks. biskup poświęcił tablicę upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła ponadto w warsztatach tematycznych (do wyboru było ponad 30 propozycji). Późnym południem na scenie głównej w koncercie uwielbienia wystąpiła Asia Stanuch, której towarzyszył zespół muzyczny oraz schola Vivaldi, a wieczorem był czas na muzyczne uwielbienie i pojednanie w kościele św. Katarzyny.
Drugi dzień młodzież rozpoczęła Jutrznią w kościele św. Jerzego oraz spotkaniem z Maciejem Bodasińskim, który na swoim przykładzie pokazywał, jak łatwo młody człowiek może popaść w uzależnienia (np. od komputera, treści pornograficznych, używek) i jak wiara i zaufanie do drugiego człowieka, mogą go z tego `bagna” wyciągnąć. Atrakcyjna forma i proste przesłanie, dobrze były przez młodych odbierane.
2 maja to Dzień Flagi i nasza biało – czerwona była głównym akcentem tego dnia. Towarzyszyła młodzieży podczas Mszy św., której przewodniczył biskup Henryk, a w Marszu biało – czerwonym setki flag oraz białych i czerwonych kwiatów nieśli idąc obok siebie i uczestnicy ADM, i mieszkańcy Goleniowa. Razem z nimi szedł arcybiskup Andrzej Dzięga. Po południu tego dnia odbył się Przegląd Kultury Chrześcijańskiej, w ramach którego przed kościołem św. Katarzyny stanęła retrospektywna wystawa zdjęć ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i odbył się koncert zespołu „Drabina Jakubowa”. Wieczorem z uczestnikami ADM spotkał się arcybiskup Andrzej Dzięga, a o 21.00 Teatr A zaprezentował na Plantach widowisko plenerowe „Pieśń o Franciszku”.
Archidiecezjalne Dni Młodych zakończyły się w południe 3 maja Mszą św. na stadionie. Przewodniczył jej biskup Henryk Wejman. Po obiedzie młodzież rozjechała się do swoich miejscowości. W Goleniowie pojawią się za rok.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie