Connect with us

Goleniów

Apel w sprawie ekokorytarza

Goleniów. Lokalni samorządowcy mobilizują rząd w sprawie ekokorytarza – zachodniej drogowej obwodnicy Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Marszałek województwa i władze gmin, przez które przebiegać ma Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina, zwrócili się do ministra infrastruktury z apelem o „ujęcie tego ważnego przedsięwzięcia w rządowych planach inwestycyjnych na lata 2021-27”. W liście skierowanym do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka podkreślają, że rozstrzygnięcia dotyczące programów operacyjnych nowej perspektywy unijnej wkraczają w decydującą fazę.

  • Zwracamy się o zapewnienie szczególnego miejsca w tym okresie programowania inwestycji Zachodniego Obejścia Szczecina – czytamy w apelu, który obok Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza podpisali: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Starosta Policki Andrzej Bednarek, Starosta Goleniowski Tomasz Stanisławski, Burmistrz Polic Władysław Diakun, zastępca burmistrza Goleniowa Tomasz Banach, Wójt Gminy Dobra Teresa Dera i Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.
  • Zachodnie Obejście Szczecina od węzła na autostradzie A6 (węzeł Kołbaskowo) przez Police do drogi S3 (węzeł Goleniów) to zarówno korytarz transportowy, jak i inwestycja o znaczeniu ekologicznym. To ekokorytarz, który poza poprawą skomunikowania obszarów leżących w jego oddziaływaniu przejmie ruch tranzytowy, który aktualnie przebiega przez centrum Szczecina – wyjaśniają sygnatariusze apelu.

Przypominają, że Szczecin i sąsiednie gminy od dawna zabiegają o budowę tzw. Zachodniego Obejścia. Decyzją sejmiku zlecono opracowanie studium wykonalności. Po kilku latach starań udało się również uzyskać decyzję środowiskową, która w styczniu 2018 r. została przeniesiona na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz za realizację inwestycji odpowiada GDDKiA. Przygotowywana jest Koncepcja Programowa.

  • Jednak Koncepcja Programowa to dopiero początek działań związanych z szeroko pojętym procesem inwestycyjnym – zwracają uwagę samorządowcy.

W apelu znalazło się również przypomnienie, iż Województwo Zachodniopomorskiego w ubiegłym roku złożyło do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej projekty p.n. „Budowa zachodniej drogowej obwodnicy miasta Szczecina jako zielonego korytarza” oraz „Budowa infrastruktury uzupełniającej dla Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina”.

Samorządy deklarują gotowość do dialogu i współpracy, m.in. w kwestii skoordynowania planowej inwestycji z rozbudową istniejącej sieć dróg lokalnych – gminnych i powiatowych. Szczecin i Dobra projektują obwodnicę Wołczkowa, miasto planuje też III etap Trasy Północnej, przebudowę ul. Przesącińskiej oraz Modrej i Koralowej. W perspektywie realizacji Zachodniego Obejścia bardzo ważna jest budowa DK 10 w kierunku Lubieszyna. Władze Szczecina poinformowały, że są gotowe sfinansować część tego zadania, w granicach administracyjnych miasta.

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. Wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin – Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni „ekokorytarz” przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych do Z.Ch. Police i innych zakładów przemysłowych. Skróci trasę z Polic do węzła S3/A6 Goleniów Północ o 23 kilometry.
ZDOS ma być dwujezdniową drogą ekspresową, którą będzie można objechać (52 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Planowane jest osiem węzłów: Kołbaskowo (Szczecin Zachód), Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, Goleniów. Najdroższą i najtrudniejszą częścią inwestycji ma być pięciokilometrowy, podwójny tunel Police – Święta. Koszty realizacji całego ZDOS już 10 lat temu były szacowane na 3,9 mld zł.

red.

powiązane – „Węzeł „Modrzewie””

Goleniów

W rocznicę internowania

Goleniów. W czwartek 30 marca) odbędzie się spotkanie i dyskusja w ramach AREOPAGU ŚW. KATARZYNY pt. „WOKÓŁ PRYMASA KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO. W ROCZNICĘ INTERNOWANIA”.

Opublikowane

w dniu

Gościem specjalnym będzie uznany i wybitny historyk DR HAB. RAFAŁ ŁATKA (prof. UKSW Warszawa). Dyskusję poprowadzi DR ZBIGNIEW STANUCH (IPN Szczecin). Spotkanie o godz. 17:00 w sali na plebanii (wejście od strony Caritasu), wstęp wolny. Warto poznać historię Prymasa Wyszyńskiego i kontekst historyczny jego życia oraz posługi o czym będzie opowiadało dwóch wybitnych historyków, od lat specjalizujących się w rzetelnych badaniach historii Kościoła i Polski.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Mniej księży

Goleniów. W sobotę, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, na Mszy Świętej o godz. 9:00, pożegnano ks. Bogumiła Dobosza, dziękując Bogu za jego służbę we wspólnocie parafi pw. Św. Katarzyny.

Opublikowane

w dniu

Przełożeni przenieśli go do parafii w Pyrzycach. Teraz w parafii św. Katarzyny będzie posługiwało o jednego kapłana mniej – pięciu księży, w tym jeden emeryt. W sąsiedniej parafii pw. Św. Jerzego posługuje trzech księży – w tym jeden emeryt.

red.

powiązane – „Kościół zastąpi namiot”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sezon rozpoczęty

Goleniów. Powrót lotów Ryanair do Warszawy-Modlina oficjalnie rozpoczął sezon letni na goleniowskim lotnisku.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje kierownictwo portu, pierwszym rejsem z Modlina przyleciało 122 pasażerów, natomiast w drogę powrotną udał się prawie komplet, bo aż 180 osób.
Trasa Ryanair do Warszawy Modlin realizowana będzie 5 razy w tygodniu- w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek, sobotę oraz niedzielę, a ceny biletów zaczynają się już od 49zł w jedną stronę.

Maciej Dziadosz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów powiedział:

„To bardzo dobra informacja zarówno dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jak i całego Pomorza Zachodniego, a w szczególności branży turystycznej. Powrót, po zimowej przerwie linii Ryanair ze swoją trasą do Warszawy Modlin pokazuje, że współpraca Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Ryanair opiera się na długofalowej chęci rozwoju siatki połączeń na szczecińskim lotnisku. Jesteśmy pewni, iż ta współpraca w niedługim czasie przyniesie kolejne informacje o nowych, atrakcyjnych kierunkach realizowanych z zachodniopomorskiego lotniska. Inauguracja połączenia do Warszawy Modlin to nie jedyna nowość w sezonie letnim! Po bardzo dobrym sezonie zimowym Polskie Linie Lotnicze LOT zadecydowały o zwiększeniu częstotliwości rejsów na trasie do Warszawy Chopin z 19 do 22 razy w tygodniu, dając jeszcze większą możliwość do korzystania z atrakcyjnych przesiadek w ramach bogatej siatki połączeń europejskich jak i dalekodystansowych realizowanych przez PLL LOT w swoim warszawskim hubie. Dodatkowo linia Ryanair zwiększy liczbę rejsów na trasach do Krakowa (z 2 do 3 razy w tygodniu) i Londynu Stansted (z 5 do 6 razy w tygodniu).
W sumie w letnim rozkładzie znajdzie się 8 połączeń regularnych oraz 2 wakacyjne trasy czarterowe, operujące z częstotliwością aż 6 razy w tygodniu.
Połączenia regularne:
PLL LOT do Warszawy Chopin
Ryanair do Dublina, Krakowa, Liverpoolu, Londynu, Warszawy Modlin
WizzAir do Oslo Torp
Norwegian do Oslo Gardermoen

Połączenia czarterowe
Antalya (od 03.06 do 14.10.2023r.) z biurami podróży TUI, Coral Travel, Itaka, Rainbow, Nekera
Burgas (od 05.06 do 06.09.2023r.) z biurami podróży TUI, Itaka, Coral Travel

red.

powiązane – „Blue Velo”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie