Connect with us

Nowogard

Aleja odnowiona

Nowogard. Główna aleja cmentarza komunalnego w Nowogardzie została zmodernizowana.

Opublikowane

w dniu

ak podaje gmina, roboty zostały przeprowadzone w ostatnich dniach, a ich efektem jest przede wszystkim wykonanie nowej nawierzchni alei. Mają zostać zakończone dzisiaj (28 października), w święto Wszystkich Świętych wygodnie więc będzie można przejść do grobów osób na nowogardzkiej nekropolii pochowanych.

red.

powiązane – „Od jutra zmiana organizacji ruchu”

Nowogard

Inwestycja w oszczędzanie

Nowogard. Modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie Nowogardu przewiduje program SOWA

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, drastyczne podwyżki cen prądu, gazu i paliw w 2022 r. napędzające inflację i drenują budżety samorządów. Dlatego gmina podejmuje działania zmierzające do znalezienia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Podjęte w tym zakresie starania to nie tylko działania ograniczające konsumpcję energii ale przede wszystkim inwestycyjne, które służyć będą mieszkańcom Nowogardu przez lata. Dlatego bardzo istotną kwestią jest poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego. Żeby docelowo nasze oświetlenie uliczne zużywało mniej energii, gmina ogłosiła przetarg na realizację zadania „Modernizacja oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta Nowogard”.

W ramach niniejszego zadania planowana jest modernizacja układów sterowania umieszczonych w szafach oświetleniowych oraz wymiana istniejących 680 szt. opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Stare lampy zamontowane w latach 70-80 XX wieku, zostaną zastąpione przez lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione, tak aby światło skierowane było na drogę, a nie rozproszone na boki, co zapewni to lepszą widoczność na drogach. Nowy system oświetlenia ma być oszczędny i proekologiczny. Dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony i słabsze natężenie światła w godzinach kiedy ruch jest minimalny. Lampy nie będą świeciły pełną mocą całą noc, co pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd. Z kolei mniejsze zużycie energii elektrycznej oznaczać będzie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, w tym dwutlenku węgla.

Nowe oświetlenie będzie zlokalizowane na ulicach: Bohaterów Warszawy, 700-lecia, Warszawska, Armii Krajowej, Gen. Bema, 3-go Maja, Aleje nad jeziorem, Zielona, Plac Szarych Szeregów, Plac Wolności, Radosława, Wojska Polskiego, Zamkowa, Waryńskiego, Głowackiego, M. Rataja, Kościuszki, Łąkowa, Grota Roweckiego, Krótka, Rondo Sybiraków, Poniatowskiego, Ogrodowa, Jana Pawła II, Zaciszna, Wolności, Kosynierów, Racławicka, Roosevelta, Wybickiego, 15 lutego, 5 marca, Kowalska, Blacharska, Nadtorowa, Cmentarna, Fabryczna, Dworcowa, Pileckiego, Promenada, Szkolna, Droga do Smużyn, Dworcowa. W tym miejscu wspomnieć należy, że Gmina nie jest właścicielem wszystkich lamp w mieście – część należy do spółki Enea. Lampy, które nie są własnością Gminy nie mogą być objęte programem SOWA i wymienione.

Realizacja tej wielkiej inwestycji jest możliwa dzięki pomocy finansowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dofinansowanie w wysokości 1 537 346 zł , które Gmina Nowogard otrzymała, w efekcie starań Burmistrza Roberta Czapli, to pożyczka na bardzo preferencyjnych warunkach, z niskim oprocentowaniem na poziomie 1%, a w dodatku 10% całej kwoty jest umarzalna.

red.

powiązane – „Mieszkania z dotacji”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Mieszkania z dotacji

Nowogard. Gmina planuje budowę komunalnego budynku mieszkalnego dla 24 rodzin.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, chodzi o budynek komunalny z 24 lokalami mieszkalnymi przy ul. Cmentarnej w Nowogardzie. Dostęp do mieszkań na parterze zapewniony będzie poprzez utwardzone dojście (zadaszony taras), natomiast mieszkania na piętrze dostępne będą z zewnętrznej klatki schodowej przylegającej bezpośrednio do tarasu. Na parterze budynku wydzielono pomieszczenie gospodarcze zarządcy, 3 mieszkania jednopokojowe (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych), 7 mieszkań dwupokojowych (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych) oraz 2 mieszkania trzypokojowe. Na piętrze wydzielono 3 mieszkania jednopokojowe, 7 mieszkań dwupokojowych oraz 2 mieszkania trzypokojowe.

Wartość kosztorysowa prac to blisko 7 mln zł, jednak gmina chce uzyskać dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie blisko 5,8 mln zł (80% wartości).
Czas oczekiwania na decyzję banku to ok. 3 miesiące. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, budowę obiektu będzie można rozpocząć już w przyszłym roku.

Jak z tej infoamcji wynika, bez wspomnianej dotacji gmina tego budynku sama nie wybuduje.

red.

powiązane – „Centrum logistyczne w Kikorzu?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Chcą ukarać sprawców

Nowogard. Władze gminy chcą ukarania sprawców oblania czerwoną farbą pomnika na placu Wolności.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, o zdarzeniu tym została powiadomoiona policja, jest sprawdzany monitoring, a burmistrz ma nadzieję, że uda się ukarać sprawców zniszczeń. Komunikat gminy informuje, że nie może być tak, że ktoś za wszelką cenę wskazać chce mieszkańcom Nowogardu, w jaki sposób i gdzie mają świętować.
Przypomnina również, że już w 1995 roku na wniosek Związku Kombatantów RP oraz śp. ks. proboszcza Grzegorza Zakliki, Zarząd Miasta i Gminy Nowogard, w skład którego wchodzili również radni przemianował pomnik na Placu Wolności na Pomnik „Kombatantom III RP”, wieszając tablicę z napisem „KOMBATANTOM RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ 11 LISTOPADA 1995 SPOŁECZEŃSTWO”.

red.

powiązane – „Opakowany i oblany”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie