Connect with us

Goleniów

750 lat kościoła Św. Katarzyny

Goleniów. 18 września rozpoczniemy świętowanie jubileuszu 750-lecia istnienia parafialnego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św Katarzyny, obecna, zabytkowa świątynia zbudowana została na fundamentach pierwszej, trzynastowiecznej fary, wzniesionej wkrótce po lokacji miasta w roku 1268 (na prawie magdeburskim z nadania księcia Barnima I). Dla wiernych parafii Świętej Katarzyny oraz wszystkich mieszkańców Goleniowa jest to wspaniała okazja, aby uczcić jubileusz 750-lecia świątyni cyklem wydarzeń religijno-historycznych. Jest to także znakomity pretekst, by choć w dużym skrócie przypomnieć historię kościoła, który trwale wpisał się w historię naszego miasta.

Obchody 750-lecia kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej zainaugurowane zostaną sobotę 18 września, o godz. 19:30, multimedialnym widowiskiem „Komplementy dla Najpiękniejszej”. To projekt artystyczny o charakterze oratoryjnym, stanowiący połączenie różnych form artystycznego wyrazu. Scenariusz i muzyka zostały oparte na starożytnych tekstach maryjnych, w tym nabożeństwie „Akatystu” praktykowanym w kościele wschodnim. Projekt został przygotowany przez twórców „Teatru św. Franciszka” – biblijnego teatru muzycznego z Katowic.

Przed koncertem odczytany zostanie dokument Barnima I z roku 1271, w którym po raz pierwszy jest wymieniony kościół Świętej Katarzyny. Rekonstrukcja dokumentu znajdzie poczesne miejsce we wnętrzu świątyni i będzie przypominała piękną historię jej 750 lat. Świątyni, której patronuje Św. Katarzyna Aleksandryjska. Historię goleniowskiej fary, przypomni również wystawa plenerowa, przygotowywana przez parafię Św. Katarzyny we współpracy z gminą Goleniów. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów będzie uroczysta konsekracja kościoła Świętej Katarzyny. Uroczystość ta zaplanowana jest na listopad, w okolicach święta patronalnego parafii (25 listopada).

red.

powiązane – „Prywatna wizyta eminencji z Watykanu

Goleniów

Adoracja i „Męski Różaniec”

Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku na sobotę będzie specjalna comiesięczna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego.

Opublikowane

w dniu

Dzsiaj, w Pierwszy Piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 18.00.
A jutro, w Pierwszą Sobotę miesiąca rano po Mszy Św. o godz. 6.00 „Męski Różaniec” ulicami miasta.

W parafii pw. Św. Jerzego w Pierwszą Sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

red.

powiązane – „Tak. Pomagam”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Rozbiórka kładki

Goleniów. Wielokrotnie zapowiadana i przekładana rozbiórka nieczynnej od dawna kładki dla pieszych nad torami dojdzie w końcu do skutku.

Opublikowane

w dniu

Tak nas zapewnił wiceburmistrz Tomasz Banach. Według niego przekładanie tych robót wynikało z kłopotliwych uzgodnień wykonawcy z PKP Linie Kolejowe, które musiało je zsynchronizować z ruchem pociągów. I tak początek rozbiórki zaplanowano na 13 grudnia, a na 15 grudnia pojawienie się odpowiedniego dźwigu do przemieszczenia konstrukcji. Prace mają być przepreowadzane tylko w godzinach nocnych: 23.00-5.00.

Rozbiórka jest częścią budowy centrum przesiadkowego i dworca kolejowego w Goleniowie.

red.

powiązane – „Brak zgody”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Wraca Guzikiewicz

Goleniów. Niedawno na stanowisku skarbnika gminy zastąpił go Andrzej Cieśliński, teraz on zastąpi Cieślińskiego.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, burmistrz rekomenduje radzie miejskiej w Goleniowie ponowne powołanie Mirosława Guzikiewicza na stanowisko skarbnika gminy Goleniów z dniem 15 grudnia 2021 r. Zwróciłę w tej sprawie się z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, ponieważ zachodzi konieczność powołania nowego skarbnika gminy, w związku ze złożeniem rezygnacji z pełnienia tej funkcji przez Andrzeja Cieślińskiego. O terminie nadzwyczajnej sesji zadecyduje przewodnicząca rady Krystyna Jaworska.

Mirosław Guzikiewicz kilka mmiesięcy temu zrezygnował z funkcji skarbnika gminy i przeszedł do pracy w NIK.

red.

powiązne – „Skarbnik zrezygnował”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie