Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

5 lat, 2 kadencje, bez JOW

Pięcioletnia kadencja władz samorządowych, dwukadencyjność urzędu burmistrza (liczona od 2018 roku), zmiana sposobu wyboru gminnych radnych – to podstawowe zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów, które mogą zainteresować mieszkańców powiatu goleniowskiego, planujących oddać swój głos w najbliższych wyborach samorządowych.

Opublikowane

w dniu

Projekt ustawy nowelizującej ordynację został już przegłosowany przez Sejm. Wciąż jest tylko projektem, bo jeszcze głosowanie w Senacie i podpis prezydenta. Mało prawdopodobne, by doszło do rewolucji. Co więc zawiera projekt?

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nadal będą wybierani w wyborach bezpośrednich (a był pomysł, by znów ich namaszczali radni, jak było do 2002 roku). Wydłużona zostanie ich kadencja, z 4 do 5 lat. Ale równocześnie wprowadzone zostanie ograniczenie – nie więcej niż dwie kadencje na urzędzie.

Zrezygnowano z pomysłu, by umożliwić kandydowanie na urząd wójta, burmistrza czy prezydenta osobom niezameldowanym w danej gminie. Tak więc nadal wybierać będzie można wyłącznie spośród „swoich”.

Wydłużona zostanie kadencja radnych, również do 5 lat. Oni nie będą mieć jednak ograniczenia liczby kadencji. Ważną zmianą będzie za to likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w gminach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Zamiast wyborów większościowych – w Goleniowie i Nowogardzie wybory będą proporcjonalne, jak przed rokiem 2014. Będziemy głosować na listy kandydatów, zaznaczając jednego z nich. Wynik wyborów będzie ustalany zapewne metodą d’Hondta, dość skomplikowaną i premiującą te komitety, które zdobędą dużo głosów.

Nie będzie już głosowania korespondencyjnego. W imię uchronienia się przed możliwością manipulacji przy głosowaniu zamknięto jedną z dróg głosowania osobom, które nie są w stanie dotrzeć do lokali wyborczych. Nieoczekiwanie posłowie PiS wycofali się z szeregu kontrowersyjnych pomysłów, dotyczących przede wszystkim organizacji wyborów. Nie będą się tym zajmować wyznaczani odgórnie „komisarze”, lecz tak jak dotąd – władze samorządowe. Oznacza to, że na poziomie lokalnym zostanie kontrola nad sposobem podziału gminy na okręgi wyborcze. Jednym to się podoba, innym nie – faktem jest, że do rzetelności pracy komisji wyborczych w Goleniowie nigdy nie było istotnych zastrzeżeń.

Dużo emocji budzi zmiana dotycząca ważności oddanego głosu. Zgodnie z projektem, głos będzie ważny, jeśli w kratce znajdzie się znak X, czyli co najmniej dwie skrzyżowane linie. Zastrzeżenia biorą się stąd, że projekt dopuszcza również znaki w innych kratkach, co zdaniem krytyków otwiera nie tyle furtkę, co drzwi od stodoły dla najprzeróżniejszych manipulacji. Dotąd tolerowano różne dopiski i skreślenia, o ile nie znajdowały się one w kratkach przeznaczonych dla znaku X. Zmiana będzie więc istotna. Na ile – okaże się przy liczeniu głosów w trakcie październikowych wyborów.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie