Connect with us

Nowogard

350 tys zł deficytu i podwyżki

Nowogard. Bilans systemu gminnej gospodarki odpadami komunalnymi jest w tej chwili na minusie – ponad 351 tys. zł. Dlatego podwyżki stawek już od listopada.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Na ostatniej sesji rady miejskiej radni zaakceptowali uchwałę ze stawką na poziomie 22 zł od osoby, obowiązującą od stycznia 2021 r. Ma to związek z podwyżką od nowego roku opłaty za śmieci zmieszane w CZG R-XXI z 310 zł do 438 zł netto za tonę i oznacza, że 1 stycznia 2021 roku opłata będzie za rzeczywista liczbę osób zamieszkujących dana nieruchomość. Dotychczas gospodarstwa 3, 4 czy 5 osobowe płaciły tyle samo. Opłaty za odbiór śmieci zmienia się jednak już od listopada.

Jak podaje gmina, zgodnie z nowym regulaminem od nowego roku przykładowo dla rodziny 3 osobowej stawka, jaka trzeba będzie zapłacić zostanie wyliczona w następujący sposób:

  • 3 osoby pomnożone przez 22 zł dla odpadów niezmieszanych, wyniesie 66 zł
  • jeśli nie zastosujemy się do obowiązku segregowania odpadów, zapłacimy nawet czterokrotność tej stawki, a więc:
    -3 osoby pomnożone przez 22 zł x4, wyniesie 264 zł. Różnica w stosunku do opłaty za śmieci segregowane wyniesie 198 zł.

Przyjęty przez radnych projekt przewiduje, że pierwsze podwyżki, jeszcze na starych zasadach – opłata za gospodarstwo – obowiązywać będą już w listopadzie i grudniu br. I tak w przez ostatnie dwa miesiące w tym roku kalendarzowym zapłacimy wyższe stawki, które wynosić będą:

za śmieci selektywne:
Gospodarstwo 1 osobowe 19 zł (było 16 zł)
Gospodarstwo 2 osobowe – 38 zł (było 25 zł)
Gospodarstwo 3-5 osobowe – 70 zł (było 38 zł)
Gospodarstwo od 6 osób – 90 zł (było 46 zł)
za śmieci nieselektywne podwójna stawka, a więc:
Gospodarstwo 1 osobowe  38 zł (było 32 zł)
Gospodarstwo 2 osobowe – 76 zł (było 50 zł)
Gospodarstwo 3-5 osobowe – 140 zł (160 zł)
Gospodarstwo od 6 osób – 180 zł (było 92 zł).

red.

powiązane – „R-XXI podwyżki cen”

Nowogard

Rzecznik burmistrza wyjaśnia

Nowogard. W odniesieniu do artykułu z dnia 16 października 2020 r. „Sesja nadzwyczajna bez quorum” proszę o zamieszczenie wyjaśnienia.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

„Jak sugeruje przewodniczący RM, pan Marcin Nieradka, co czytamy w artykule, burmistrz Robert Czapla mógł „już dawno postawić tę sprawę na sesję, bez potrzeby zwoływania jej w trybie nadzwyczajnym – a ostatnia była pod koniec września”. Nie jest to prawdą, gdyż ostatnia sesja w trybie zwyczajnym była zwołana na 24 września, zawiadomienie o sesji wrześniowej pojawiło się w Biurze Rady dnia 17.09 br. Wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pozyskanie środków na rozdział sieci ogólnospławnej w ulicy J. Kilińskiego został wysłany przez kierownika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu w dniu kolejnym, tj. 18. 09. 2020 r. Odpowiedz z WFOŚiGW z prośbą o uzupełnienie dokumentów brakującymi uchwałami wpłynęła do Urzędu 22.09. 2020 r. tuż przed godziną 15! To zostawiałoby 1 dzień na sporządzenie uchwał, konsultacje ich pod względem merytorycznym, prawnym i finansowym, a jest to praca 3 wydziałów. Aby uchwały dobrze przygotować, potrzeba więcej czasu niż 1 dzień. Dnia 5.10. 2020 r. stosowne uchwały były przygotowane i złożone w Biurze Rady 8.10.2020 r. wraz z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Przewodniczący ustalił termin sesji na 15 października br. Widzimy zatem, że burmistrz nie miał możliwości „postawić tej sprawy” na sesji wrześniowej, technicznie było to niemożliwe.

Prośbę o zamieszczenie sprostowania argumentuję tym, iż stanowisko przewodniczącego przedstawione w artykule narusza dobry wizerunek burmistrza Nowogardu i Urzędu Miejskiego, a odbiorcy mają prawo poznać fakty.”

Ewa Brzykcy
Rzecznik Prasowy burmistrza gminy Nowogard

red.

powiązane – „Sesja nadzwyczajna bez quorum”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Będzie ściana na urny

Nowogard. Wczoraj burmistrz ogłosił przetarg na budowę ściany urnowej na cmentarzu komunalnym w Nowogardzie I etap.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Od kilku lat takie miejsce jest na cmentarzu komunalnym w Goleniowie. Teraz kolejne ma stanąć na nowogardzkim cmentarzu. Jak podaje gmina, zdaniem Sebastiana Furmańczyka z firmy administrującej cmentarzem, mieszkańcy dopytują się o wolne miejsca w ścianie urnowej, która do tej pory służyła jako miejsce pochówku – zostały tam tylko 3 miejsca. Jest projekt, przygotowane pozwolenia na budowę i zabezpieczone środki na zbudowanie ściany urnowej. Projekt pozwala podzielić inwestycję na kilka etapów. W pierwszym etapie powstanie ściana, mogąca pomieścić 4-6 urn w 126 niszach.

red.

powiązane – „Sesja w… „Sarnim Lesie”?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Sesja w… „Sarnim Lesie”?

Nowogard. Zwołania kolejnej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej chce burmistrz.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, tym razem sesja nie odbędzie się w żadnej z placówek oświatowych. Specjalnie na ten cel została przygotowana sala w „Sarnim Lesie”, aby sesja mogła się odbyć z dala od uczniów szkół i osób postronnych, z przestrzeganiem zasad sanitarnych.

Na to nie chce się zgodzić przewodniczący rady miejskiej Marcin Nieradka. Jego zdaniem sesja nie powinna się odbywać na prywatnym terenie. Poza tym zadał pytanie inspekcji sanitarnej i służbom wojewody, czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej możliwe jest przeprowadzanie sesji w trybie zwykłym, a nie zdalnym. Przewodniczący jeszcze nie zdecydował czy, gdzie i kiedy sesja się odbędzie.

red.

powiązane – „Sesja nadzwyczajna bez quorum”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie