Connect with us

Powiat

3 złote do każdego wozokilometra

Powiat. Tyle dopłaci rząd samorządom, które zdecydują się odtworzyć zlikwidowane połączenia autobusowe.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jutro rozpoczyna się nabór wniosków w ramach Fundusz rozwoju przewozów autobusowych.

  • Wysokość dopłaty w II naborze z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w 2020 r. wzrosła trzykrotnie – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – Mam nadzieję, że zwiększona dotacja skłoni samorządy do zaangażowania się w pozyskanie środków na zapewnienie transportu osobom wykluczonym komunikacyjnie. Gminy, powiaty i ich związki mogą ubiegać się w tym roku o ponad 46,5 mln zł.
    Dopłatą z funduszu mogą być objęte przewozy na liniach komunikacyjnych niefunkcjonujących co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 18 lipca 2019 r. Dofinansowanie mogą uzyskać też linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po tym dniu.
    Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie transportu publicznego.
    Pierwszy nabór wniosków na 2020 zakończył się pod koniec ubiegłego roku. 20 grudnia 2019 wojewoda Tomasz Hinc podpisał mowy z zachodniopomorskimi gminami i powiatami na objęcie dopłatami w 2020 r. 37 połączeń autobusowych o łącznej długości 1559 km – wśród niech nie było gmin z naszego powiatu.

Wniosek o objęcie dopłatą (dofinansowanie zadania) składa właściwy (w dniu złożenia wniosku) organizator publicznego transportu zbiorowego. Organizatorami są: gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, związek powiatowo-gminny, województwo.

Nabór wniosków o objęcie dopłatą będzie prowadzony od 22 maja 2020 r. do 29 maja 2020 r.

red.

powiązane – „Ciaśniej w autobusach”

Powiat

Je..ć PiS!

Powiat. Takie hasło skandowali uczestnicy wczorajszego przemarszu głównymi ulicami Goleniowa. W Nowogardzie była samochodowa blokada ulic, a w Stepnicy przejścia dla pieszych.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Kilkadziesiąt młodych osób – głownie kobiet – przeszło wczoraj wieczorem w asyście policji przez centrum Goleniowa w proteście przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. W Nowogardzie wczorajszy protest miał inny charakter – samochodowa blokada ronda Sybiraków. W Stepnicy protestujące blokowały przejście dla pieszych w centru miasta (na zdj.).

Na pytanie czy te protesty były zgłoszone i legalne jeszcze nie uzyskaliśmy odpowiedzi z komendy powiatowej Policji.

red.

powiązane – „Protesty przeciwko decyzji Trybunału”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Protesty przeciwko decyzji Trybunału

Powiat. W Goleniowie, Nowogardzie, Maszewie i Stepnicy odbyły się w miniony weekend uliczne protesty.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Wzięły w nich udział w zdecydowanej większości kobiety, które nie zgadzają się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. Najliczniej protestowano w Goleniowie i Nowogardzie – ponad setka uczestników – a po kilkudziesięciu w Maszewie i Stepnicy. Były to przemarsze i zaimprowizowane wiece z transparentami w centrach tych miast. Podczas protestów kościołów bezpośrednio nie atakowano, mniej też było wulgaryzmów i obscenicznych haseł niż w innym miejscach kraju. Policja wydarzenia monitorowała, ale nie interweniowała.

red.

powiązane – „Jestem za ochroną życia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Protest rolników

Powiat. Blokady dróg, wiaduktów oraz wizyty pod biurami poselskimi i senatorskimi. Tak wyglądać miały dzisiejsze protesty rolników reprezentujących głównie branżę futerkową i drobiarską.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje PR Szczecin, rolnicy zapowiadali, „stopniowy paraliż kraju” już od godz. Godzinie 8. W powiecie goleniowskim utrudnień na drogach z tego powodu nie było – najbliżej rolnicy protestowali w Stargardzie i Trzebiatowie.

  • Protest rolników dotyczy przede wszystkim tzw. „piątki dla zwierząt” – mówi przedsiębiorca z Nowogardu Damian Simiński. – Apeluję do posłów województwa zachodniopomorskiego o rozsądek i daleko idącą troskę i wzgląd na dobro obywatela naszego województwa. Patrząc przez pryzmat mojego powiatu – powiatu goleniowskiego – delegalizacja branży futerkowej i ograniczenie w branży drobiarskiej są wyrokiem na całe życie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli tą działalność.

Zdaniem Damiana Simińskiego, tylko w powiecie goleniowskim zagrożonych utratą pracy w tej branży jest około 1,5 tysiąca osób.

red.

powiązane – „Samospis idzie słabo”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie