Connect with us

Aktualności

20 metrów pościgu

Komendant powiatowy policji w Goleniowie oskarża pewnego obywatela, że uciekał samochodem przed policyjnym pościgiem. Jak wynika z zeznań pewnej pani sierżant, która naszego obywatela ścigała, pościg trwał 2,5 sekundy i odbył się na dystansie 20 (dwudziestu) metrów. Policja chce 1000 zł grzywny. Wyrok za tydzień.

Opublikowane

w dniu

 Pani sierżant na obywatela już dawno zagięła parol i nie pierwszy raz go oskarża. Tym razem, jak wynika z zeznań złożonych przed sądem, wydawało jej się, że widzi go za kierownicą i przypuszczała (pewności nie mając), że może nie mieć prawa jazdy. Jako dowódca patrolu uznała, że jest to okoliczność uzasadniająca wszczęcie pościgu przez miasto, by obywatela dopaść. Radiowóz pognał spod dużego kościoła aż na ulicę Orzeszkowej. Na tę samą ulicę dotarł nasz obywatel, kompletnie nieświadomy, że gna za nim policja. Jechał spokojnie do domu. Jak wynika z zeznań pani sierżant, w połowie długości ulicy Orzeszkowej w radiowozie zostały włączone koguty i sygnały dźwiękowe, jednak ścigany nie zatrzymał się do kontroli i – jak to ujęła pani sierżant w policyjnej nowomowie – dynamicznie jechał dalej. Nie reagując podobno na policyjną dyskotekę dotarł do swojej posesji i wjechał na miejsce postojowe przy domu. Tam dopadła go pani sierżant, a dopadnięcie skończyło się oskarżeniem o ucieczkę przed policyjnym pościgiem. Sprawa właśnie jest w sądzie.   A teraz fakty. Ulica Orzeszkowej ma dokładnie 190 m długości. Wjazd na miejsce postojowe jest na 125. metrze od ul. Drzymały, skąd (dynamicznie, bo trudno zrobić to statycznie) wjechał samochód naszego obywatela, a krótko po nim radiowóz. Jeśli potraktować zeznania pani sierżant serio, to dyskotekę uruchomiła na 95. metrze ulicy, o jeden domek przed posesją ściganego. Samochód obywatela znajdował się kilka metrów przed radiowozem, dodając jeszcze długość chryslera można przyjąć, że przód samochodu w chwili podjęcia zdecydowanych działań przez panią sierżant był na mniej więcej 20 m przed wjazdem na posesję. Przyjmując, że samochód nie jechał szybciej niż dozwolone 30 km/h (a nie mógł, bo za chwilę skręcał pod kątem prostym na posesję), owe 20 m pościgu zajęło policji 2,5 sekundy. Zdaniem pani sierżant to wystarczająco, by obywatelowi, który nie popełnił żadnego wykroczenia drogowego postawić zarzut ucieczki przed pościgiem. Podobnego zdania jest pewnie komendant powiatowy policji, skoro zdecydował się wystąpić z aktem oskarżenia.   Wyrok w następny piątek.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie