Connect with us

Aktualności

147.ULTRAMARATON SZCZECIN-KOŁOBRZEG

No i wszystko się zaczęło. O godzinie 18 z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wyruszył 4. ultramaraton Szczecin-Kołobrzeg. 138 śmiałków wyruszyło na trasę o długości 147 kilometrów, którą muszą pokonać w ciągu 24 godzin. W gronie tym znalazło się trzech „naszych” przedstawicieli, a są to: Dariusz Gapiński i Mariusz Gess (Progdar Marathon Team Kliniska) oraz Tomasz Garbień (Goleniów). Zapraszamy do śledzenia z naszym portalem zmagań trzech śmiałków z tym morderczym dystansem.

Opublikowane

w dniu

 Godz. 18.00: 138 zawodników wyruszyło w trasę, która wiedzie przez m.in. Wielgowo, Sowno, Poczernin, by przekroczyć granicę powiatu goleniowskiego w miejscowości Dąbrowica w gminie Maszewo. Następnie wiedzie przez Darż, Maszewo, Redło, Nowogard i dalej w kierunku Kołobrzegu przez powiat gryficki. Pierwszy punkt kontrolno-wypoczynkowy zlokalizowany jest w Domu Kultury w Maszewie. Pierwsi zawodnicy powinni pojawić się w nim około godziny 22. Naszych przedstawicieli możemy się tam spodziewać około północy. 

Godz. 20.15: Pierwszy raport z trasy ultramaratonu przekazany nam przez naszego kolegę redakcyjnego Czarka Martyniuka, który towarzyszy na rowerze naszym ultramaratończykom. Z trójki zawodników z powiatu goleniowskiego pierwszy jest aktualnie Mariusz Gess, który minął Wielgowo i wbiega do lasu. Teraz najblizszy przystanek to Sowno. Narazie warunki biegowe na trasie bardzo dobre. 

Godz. 21.20: Punkt Sowno w tej chwili osiągnął Mariusz Gess. Póki co zdrowie dopisuje, wszystko wskazuje na to ze M. Gess osiągnie punkt kontrolny w Maszewie około godziny 23. Teraz czas na przebranie, rozmasowanie i dalszą podróż w kierunku już naszego powiatu i gminy Maszewo.

Godz.22.00: Pierwszy zawodnik wbiegł do Maszewa. 50km w 4godziny!!!!

Godz. 22.18: Sześć minut po liderzy biegnie drugi zawodnik, a e tej chwili trzeci wbiegł do Maszewa.M.Gess jest na obrzeżach gminy Maszewo.

Godz.22.30: jako piąty do Maszewa wbiegł przed chwilą Marinero" zwycięzca setnego maratonu Darka Gapińskiego 

Godz.23.00: na punkcie w Maszewie jest Aneta Gapiński, ktora czeka na męża

Godz.23.50 Mariusz Gess wbiegł do Maszewa. Narzeka na ból żołądka ale zamierza biec dalej. Wkrótce wideo z krótkiej rozmowy z Mariuszem.czekamy na Darka Gapińskiego i Tomka Garbień 

00.30: Mariusz Gess wciąż w Maszewie.Korzysta z gościnności maszewskich przyjaciół próbując pokonać problem z żołądkiem 

00:37:Do Maszewa wbiegł Tomek Garbień.Patrząc na stan fizyczny jest w formie  

00:03: Mariusz Gess kontynuuje walkę z morderczym dystansem. Wybiegł z Maszewa,  później po przerwie za nim ruszył Tomek Garbień. Wciąż w Maszewie nie zameldował się" Darek Gapiński.ma na to już tylko 50 min.  

 

01:02 to czas w którym w Maszewie pojawił się Darek Gapiński – brawo!!!

01.30: Przewodzący stawce Andrzej Dolewski z Grudziądza, który w Maszewie był o godzinie 22 (50km w 4 godziny) biegnie póki co na rekord trasy. W Nowogardzie na 73 km pojawił się o godzinie 23.59! Kolejni w czołówce w Nowogardzie to: Dawid Pigłowski (Włodawa) 00:17, Tomasz Łużyński (Police) – 00:32, Przemysław Bassa (Ruda Śląska) – 00:45 i Robert Derda – Marinero (Świnoujście) – 00:47

06:18: Wracamy po krótkim śnie (w przeciwieństwie do zawodników, którzy walczą z dystansem 147km. Drugi punkt kontrolno-wypoczynkowy (73km.Nowogard) nasi zawodnicy osiągnęli o godzinie: Mariusz Gess – 3:46. Tomasz Garbień – 5:05, Dariusz Gapiński – 5:23.  Ośmiu zawodników zrezygnowało na drugim punkcie tj. w Nowogardzie. Czołówka ultramaratonu (osiągnięty 95km, Płoty): 1 miejsce: Andrzej Dolewski (Grudziądz)- 2:18. 2 miejsce: Dawid Pigłowski (Kłodawa)- 2:29, 3 miejsce: Tomasz Łużyński (Police) – 2:49

08:55. Czterech zawodników dotarło już do mety: 1. Dawid Pigłowski  (Kłodawa) 13:48:43,  2. Andrzej  Dolewski (Grudziądz) 14:17:07,  3. Tomasz Łużyński (Police) 14:26:06, 4. Monika Biegasiewicz (Szczecin) 14:48:34

11.20: Dla Mariusza Gessa ultramaraton zakończył się w Nowogardzie. Niestety organizm nie wytrzymał trudów biegu. Już docierając do Maszewa goleniowianin miał problemy z żołądkiem i przeponą. Po dłuższym postoju ból ustąpił i Mariusz ruszył w dalszą drogę. W rejonie Redła czekał na niego Bartek Stojecki chcący mu pomóc na odcinku do Płot. Niestety po osiągnięciu punktu w Nowogardzie dopadł go ból obojczyka, który ostatecznie uniemożliwił dalszy start. Tak więc M. Gess zakończył ultramaraton na 73 kilometrze.

11.30: Do godziny 11.15 linię mety w Kołobrzegu przekroczyło już 18 ultramaratończyków. Na ten moment wiemy, że z dwóch pozostałych na trasie goleniowskich zawodników w Płotach na 74 kilometrze trasy zameldował się o godzinie 9.41 Dariusz Gapiński. Niestety póki co nie mamy informacji gdzie znajduje się Tomek Garbień.

16:38: Na mecie ultramaratonu w Kołobrzegu jest już 58 zawodników ze 138 , którzy łącznie wystartowali. Niestety w gronie tym nie ma Goleniowian. Potwierdzone mamy wycofanie się z biegu Mariusza Gessa w Nowogardzie. Niestety nie udało nam się póki co ustalić pozycji Darka Gapińskiego i Tomka Garbień. Ten pierwszy dotarł do Płot, ten drugi ostatni zgłoszony pobyt ma w Nowogardzie. O 18 zamknięta zostanie meta dla ultramaratończyków. Tak więc do tego czasu pozostało jeszcze tylko 75 minut. 

18.10: Dokładnie o 18.00 minęły regulaminowe 24 godziny na ukończenie ultramaratonu Szczecin-Kołobrzeg. Na linii mety w Kołobrzegu zameldowało się w tym czasie wg danych przekazanych przez organizatorów 73 zawodników ze 138, którzy wystartowali wczoraj w Szczecinie. Ostatni to reprezentant Niemiec Jan Bach, który przekroczył metę z czasem 23.57.52. Niestety nie pojawili się w tym czasie ani D. Gapiński ani T. Garbień. Z ustaleń pochodzących z nieoficjalnych źródeł, D. Gapiński około godziny 12 był w rejonie Wyszoboru i miał wówczas za sobą 107km. Meta w Kołobrzegu otwarta będzie do godziny 24.00 dla zawodników kończących bieg poza limitem czasowy.

FINAŁ ultramaratonu: Niestety żaden z naszych zawodników nie dotarł do mety w Kołobrzegu. Tomek Garbień wycofał się w Nowogardzie a Darek Gapiński okolicach Gryfic.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

OGŁOSZENIE

BURMISTRZ WOLINA OGŁASZA

Opublikowane

w dniu

BURMISTRZ WOLINA

ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze „Główny księgowy, Kierownik Referatu Gospodarki Finansowej” w Urzędzie Miejskim w Wolinie.

 1. Wymagania niezbędne:
 1. obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
 2. pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
 3. brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe,
 4. nieposzlakowana opinia,
 5. znajomość języka polskiego, w mowie i piśmie, w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego,
 6. spełnianie jednego z poniższych warunków:
  a) ukończenie ekonomicznych jednolitych studiów magisterskich, ekonomicznych wyższych studiów zawodowych, uzupełniających ekonomicznych studiów magisterskich lub ekonomicznych studiów podyplomowych i posiadanie co najmniej 3-letniej praktyki w księgowości,
  b) wpisanie do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
  c) posiadanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwa kwalifikacyjnego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
 7. posiadanie 5-letniego stażu pracy,
 8. dobra znajomość m. in. ustaw o: finansach publicznych, rachunkowości, samorządzie gminnym, pracownikach samorządowych, postępowaniu egzekucyjnym w administracji, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Ordynacja podatkowa, Kodeks postępowania administracyjnego,
 9. dobra znajomość rozporządzeń, w szczególności: dotyczących zasad rachunkowości i planów kont, dla jednostek sektora finansów publicznych, w sprawie sprawozdawczości budżetowej, w sprawie klasyfikacji budżetowej.

Wymagania dodatkowe:

 1. doświadczenie zawodowe na stanowisku głównego księgowego w jednostce samorządu terytorialnego,
 2. posiadanie doświadczenia na stanowiskach kierowniczych,
 3. praktyczna znajomość w zakresie księgowości budżetowej, planowania i wykonywania budżetu, sporządzania sprawozdawczości budżetowej i finansowej,
 4. praktyczna znajomość w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia rachunkowości budżetowej, dekretacji dokumentów, sporządzania sprawozdawczości budżetowej, rozliczania inwestycji w jednostkach budżetowych,
 5. umiejętność: zarządzania zasobami ludzkimi, pracy pod presją czasu, analitycznego oraz logicznego myślenia, korzystania i stosowania przepisów prawnych, pracy w zespole, dokładność, rzetelność, systematyczność,
 6. znajomość obsługi: systemu FK „Ratusz” firmy Rekord, MS Office, programów finansowo-księgowych, programów bankowości elektronicznej.
 1. Zakres obowiązków:

1. Prowadzenie rachunkowości jednostki.

2. Nadzorowanie gospodarki środkami budżetowymi, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości wydatkowania środków oraz zawierania umów z punktu widzenia przepisów finansowych.

3. Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.

4. Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

5. Prawidłowe gospodarowanie sumami depozytowymi.

6. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów finansowo-księgowych.

7. Opracowanie wewnętrznych dokumentów i zarządzeń niezbędnych do prawidłowego działania w zakresie rachunkowości.

8. Kontrola windykacji należności.

9. Rozliczanie inwentaryzacji majątku.

10. Przygotowanie analiz, sprawozdań budżetowych i finansowych oraz innych bieżących informacji.

11. Rozdział pracy podległym pracownikom, zgodnie z ich zakresami czynności, sprawowanie kontroli i nadzoru nad prawidłowością i terminowością wykonywanych prac.

12. Przygotowywanie decyzji w zakresie podatku od spadków i darowizn.

13. Wykonywanie innych zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych należą do kompetencji Głównego Księgowego.

Powyższe obowiązki są realizowane w szczególności poprzez:

 1. organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie całokształtu prac z zakresu rachunkowości Urzędu Miejskiego,
 2. organizowanie, nadzorowanie i współuczestniczenie w ustaleniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
 3. dokonywanie kontroli formalnej i rachunkowej dowodów księgowych,
 4. prowadzenie ksiąg rachunkowych dla organu,
 5. sporządzanie bilansu z wykonania budżetu,
 6. sporządzanie łącznego sprawozdania finansowego,
 7. dokonywanie odpisów dla izb rolniczych oraz na ZFŚS,
 8. prowadzenie rozliczeń z jednostkami organizacyjnymi gminy,
 9. przekazywanie i rozliczanie udzielonych dotacji celowych,
 10. dokonywanie okresowych analiz wykorzystania środków przydzielonych z budżetu lub środków pozabudżetowych i innych, będących w dyspozycji gminy,
 11. kształtowanie polityki rachunkowości poprzez opracowywanie i aktualizację zasad (polityki) rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Wolinie – jednostka i organ,
 12. opracowywanie i aktualizację procedur i instrukcji regulujących gospodarkę finansową urzędu i wnioskowanie do Burmistrza o dokonanie zmian w wewnętrznych przepisach finansowych,
 13. monitorowanie realizacji polityki rachunkowości z uwzględnieniem wyników kontroli, audytów, wymogów wytycznych do projektów z dofinansowaniem zewnętrznym oraz zaleceń Skarbnika Gminy Wolin,
 14. inicjowanie działań mających na celu usprawnianie funkcjonowania przebiegu operacji gospodarczych i finansowych,
 15. kierowanie pracą podległych pracowników Referatu Gospodarki Finansowej,
 16. dokonywanie kontroli wewnętrznej w zakresie pracy zespołów księgowości i podatków,
 17. nadzór nad prawidłowością bieżących rozliczeń wynikających z zatrudnienia pracowników, w tym publiczno-prawnych (naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń, zasiłków, składek ZUS, PFRON, PPK, zaliczek US, itp.),
 18. nadzór w zakresie ewidencji i rozliczenia podatków oraz opłat (podatki dochodowe, lokalne, VAT itp.),
 19. nadzór nad przygotowywaniem projektów uchwał w zakresie podatków i opłat lokalnych,
 20. kontrola przestrzegania przepisów prawa i regulacji wewnętrznych regulujących gospodarkę finansową Urzędu,
 21. współudział przy opracowywaniu projektu budżetu w zakresie realizowanym przez Referat,
 22. kontrola i analiza wykonywania budżetu zgodnie z okresami sprawozdawczymi,
 23. kontrola i nadzór nad prawidłowym sporządzaniem jednostkowych sprawozdań budżetowych jednostek organizacyjnych gminy,
 24. sporządzanie zbiorczych sprawozdań budżetowych i ich terminowe przekazywanie,
 25. współpraca z głównymi księgowymi jednostek organizacyjnych gminy,
 26. nadzór nad prawidłowym i terminowym realizowaniem zadań windykacyjnych,
 27. nadzór nad terminowym ściąganiem należności, dochodzeniem roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań,
 28. współpraca z innymi referatami w zakresie pozyskiwania, wykorzystywania i rozliczania środków z dofinansowaniem unijnym i zewnętrznym,
 29. dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec pracowników podległych:
 1. udział w rekrutacji nowych pracowników,
 2. wprowadzanie nowego pracownika w zakres obowiązków, w tym przeszkolenie na stanowisku pracy,
 3. planowanie i udzielanie urlopów,
 4. planowanie szkoleń zewnętrznych,
 5. udział w okresowej ocenie pracowników,
 6. przestrzeganie polityki organizacji dotyczącej zarządzania ryzykiem

w zakresie mającym wpływ na pełnione obowiązki,

 1. składanie kontrasygnaty na dokumentach, w których wyrażona jest czynność prawna mogąca spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, w czasie nieobecności Skarbnika, w ramach posiadanych upoważnień,
 2. wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonych.

Dokumenty można składać do w terminie do dnia 31.01.2023 r., do godziny 11:00. Więcej informacji na https://bip.gminawolin.pl/strony/16567.dhtml

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie