Connect with us

Goleniów

100 lat i 1 dzień

Goleniów. Wczoraj swoje setne urodziny obchodziła Helena Ludwiczak.

Opublikowane

w dniu

Z tej okazji p.o. burmistrza gminy Goleniów Henryk Zajko przesłał Jubilatce życzenia oraz prezent. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zrezygnowano z bezpośredniego spotkania z panią Heleną, życzenia i prezent dostarczył posłaniec.

Jak podaje gmina, Helena Ludwiczak, z d. Lubańska urodziła się 12 października 1920 roku w Leliwie w powiecie sieradzkim, w województwie łódzkim.
Ojciec, Jan Dyrduł zmarł w 1933 roku, podczas pracy zarobkowej w Niemczech, matka Marianna Dyrduł z d. Lubańska ur. się w roku 1900, zmarła w 1972 r. w Goleniowie. W 1925 roku, gdy Helena miała 5 lat urodziła się jej siostra Janina Dyrduł, niestety w wieku 7 lat zmarła na dyfteryt. Od 1933 roku Helena wychowywała się jako jedynaczka, a mama Marianna nigdy już nie wyszła po raz drugi za mąż.
W roku 1938, w wieku 17 lat, Helena poznała o rok starszego od siebie Bolesława, 3 lata później, 18 stycznia 1941 roku, wzięli ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego w Klonowie. Ślub kościelny odbył się w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie na Piaskach, w styczniu 1942 roku. Przeżyli razem 67 lat. Mąż Bolesław zmarł 13 lutego 2008 roku w Goleniowie, w wieku 90 lat.
Ze związku małżonków urodziło się pięcioro dzieci: Józef (1941 r.), Ireneusz (1942 r.), Czesława (1945 r.), Jerzy (1947 r.) i Ryszard (1953 r.). Jako szczęśliwi dziadkowie doczekali się 9 wnuków, 14 prawnuków oraz 9 praprawnuków.
Od 1942 r. do kwietnia 1945 r. Helena wraz z mężem i dziećmi przebywała na przymusowych robotach w majątku Prädikow w Niemczech. Bolesław pracował w polu wraz ze stu innymi robotnikami rolnymi, Helena gotowała w kuchni. W kwietniu 1945 r. podczas nalotów i bombardowań rodzina Ludwiczaków, uciekając z pola wraz z innymi robotnikami, ukryła się w piwnicy owczarni należącej do majątku Prädikow. Uratowali się, kilka dni później pani Helena urodziła córkę Czesławę, a 2 tygodnie później powitano ich w rodzinnej wsi w Polsce. Na nowy dom wybrali ziemię goleniowską, mieszkają tu od czerwca 1946 r. Mąż znalazł pracę w Zakładzie Opakowań Blaszanych, w dziale kontroli jakości, potem na kolei jako kasjer. Helena wychowywała dzieci, prowadziła gospodarstwo domowe: ogród warzywny, kwiatowy, zajmowała się inwentarzem.

red.

powiązane – „100 lat”

Goleniów

JMB rozpoczęła inwestycję

Nowogard. Docelowo nawet 400 nowych miejsc pracy utworzonych będzie w nowym zakładzie produkcyjnym firmy JMB Wind Engineering w nowogardzkiej strefie inwestycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, wczoraj odbyło się uroczyste wbicie szpadla, w którym uczestniczył właściciel firmy Edward Jarlaczyński.

Plan jest taki, że do połowy lipca prace budowlane będą skończone i linia produkcyjna równolegle zostanie zamontowana wówczas będziemy uruchamiać już produkcję. Planujemy tutaj jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk na świcie w przemyśle wiatrowym zajmującą się produkcją pianki do wypełniania łopat wiatrowych. Na tym Nowogard zyska również sławe. Firm zajmujących się produkcją tego rodzaju jest niewiele na całym świecie co oznacza, że nasza fabryka biorąc pod uwagę najnowszy sprzęt, będzie rozpoznawalnym zakładem na rynku krajowym i zagranicznym – mówił Edward Jarlaczyński, prezes firmy JMB Wind Engineering z podgoleniowskiego Budna.

Wbicie szpadla jest początkiem budowy dużego, nowoczesnego zakładu, w którym produkowana będzie pianka służąca do wypełniania łopat elektrowni wiatrowych. Rozpoczęcie produkcji nastąpi w hali o powierzchni 11 tys. metrów. W kolejnych etapach zakład będzie się rozrastał, a docelowo zatrudnienie znajdzie blisko 400 osób.

Nowogardzka Strefa Inwestycyjna powstała w 2013 roku, a JMB Wind Engineering to druga firma, która tam inwestuje.

red.

powiązane – „JMB inwestuje w Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na kanalizacje w Mostach

Goleniów. Tylko jeden z trzech wniosków zgłoszonych przez gminę Goleniów o0trzyma dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Opublikowane

w dniu

To budowa sieci kanalizacji sanitarnej przesyłowej z miejscowości Mosty do PG „Wysypisko” w miejscowości Podańsko – 4 750 000 zł
Dachowanie pod Goleniowem. Gmina wnioskowała o inwestycje warte ok. 50 mln zł.

red.

powiązane – „Inwestycje strategiczne za 50 mln zł”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Milion różnicy

Goleniów. Dwie firmy złożyły oferty na budowę ścieżki rowerowej prowadzącej z Goleniowa do Marszewa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, pierwsza oferta za 1 468 437,73 zł wpłynęła od firmy MDB Sp. z o.o. ze Szczecina. Drugą o wartości 2 457 687,60 zł złożyła firma MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Henryk Mazur z Łozienicy.

W ramach ogłoszonego postępowania wykonany zostanie pierwszy etap stanowiący kontynuację istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy skrzyżowaniu z rondem ulic Maszewskiej i Tartacznej do ronda w kierunku Marszewa. W drugim etapie powstanie ostatni fragment ścieżki do samej miejscowości.
Gmina może liczyć na 85% dofinansowania tej inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie