Connect with us

Goleniów

100 lat i 1 dzień

Goleniów. Wczoraj swoje setne urodziny obchodziła Helena Ludwiczak.

Opublikowane

w dniu

Z tej okazji p.o. burmistrza gminy Goleniów Henryk Zajko przesłał Jubilatce życzenia oraz prezent. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zrezygnowano z bezpośredniego spotkania z panią Heleną, życzenia i prezent dostarczył posłaniec.

Jak podaje gmina, Helena Ludwiczak, z d. Lubańska urodziła się 12 października 1920 roku w Leliwie w powiecie sieradzkim, w województwie łódzkim.
Ojciec, Jan Dyrduł zmarł w 1933 roku, podczas pracy zarobkowej w Niemczech, matka Marianna Dyrduł z d. Lubańska ur. się w roku 1900, zmarła w 1972 r. w Goleniowie. W 1925 roku, gdy Helena miała 5 lat urodziła się jej siostra Janina Dyrduł, niestety w wieku 7 lat zmarła na dyfteryt. Od 1933 roku Helena wychowywała się jako jedynaczka, a mama Marianna nigdy już nie wyszła po raz drugi za mąż.
W roku 1938, w wieku 17 lat, Helena poznała o rok starszego od siebie Bolesława, 3 lata później, 18 stycznia 1941 roku, wzięli ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego w Klonowie. Ślub kościelny odbył się w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie na Piaskach, w styczniu 1942 roku. Przeżyli razem 67 lat. Mąż Bolesław zmarł 13 lutego 2008 roku w Goleniowie, w wieku 90 lat.
Ze związku małżonków urodziło się pięcioro dzieci: Józef (1941 r.), Ireneusz (1942 r.), Czesława (1945 r.), Jerzy (1947 r.) i Ryszard (1953 r.). Jako szczęśliwi dziadkowie doczekali się 9 wnuków, 14 prawnuków oraz 9 praprawnuków.
Od 1942 r. do kwietnia 1945 r. Helena wraz z mężem i dziećmi przebywała na przymusowych robotach w majątku Prädikow w Niemczech. Bolesław pracował w polu wraz ze stu innymi robotnikami rolnymi, Helena gotowała w kuchni. W kwietniu 1945 r. podczas nalotów i bombardowań rodzina Ludwiczaków, uciekając z pola wraz z innymi robotnikami, ukryła się w piwnicy owczarni należącej do majątku Prädikow. Uratowali się, kilka dni później pani Helena urodziła córkę Czesławę, a 2 tygodnie później powitano ich w rodzinnej wsi w Polsce. Na nowy dom wybrali ziemię goleniowską, mieszkają tu od czerwca 1946 r. Mąż znalazł pracę w Zakładzie Opakowań Blaszanych, w dziale kontroli jakości, potem na kolei jako kasjer. Helena wychowywała dzieci, prowadziła gospodarstwo domowe: ogród warzywny, kwiatowy, zajmowała się inwentarzem.

red.

powiązane – „100 lat”

Goleniów

Gmina szuka sekretarza

Goleniów. Do końca przyszłego tygodnia trwa nabór na stanowisko Sekretarza Gminy w Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, dotychczasowy sekretarz Arkadiusz Sell, wrócił na stanowisko wcześniej zajmowane – kierownika Biura Rady Miejskiej.

red.

powiązane – „Kto komu podlega”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Protestu nie będzie.

Goleniów. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w dniu 19.07.2024 r. zmienił postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 17.07.2024 r. i oddalił odwołanie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zgromadzenie planowane na sobotę 20.07.2024 r. nie odbędzie się. Wszystkie wcześniejsze informacje i zalecenia dotyczące zmian w organizacji ruchu są zatem nieaktualne.

red.

powiązane – „W sobotę utrudnienia”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

W sobotę utrudnienia

Goleniów. W sobotę 20 lipca 2024, w godzinach 7:30-14:30 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na odcinku trasy S3 w kierunku Świnoujścia.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, od zjazdu na węźle Goleniów Południe, do pasa wyjazdowego na węźle Goleniów Południe planowany będzie protest przewoźników.

Burmistrz wydała decyzję zakazującą dla tego zgromadzenia, jednak wnioskodawca – Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych – odwołał się do sądu okręgowego i decyzja burmistrza została uchylona. Burmistrz korzystając z przysługującego prawa będzie składał zażalenie na decyzję sądu w tej sprawie.

red.

powiązane – „Zmiana organizacji ruchu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie