Connect with us

Goleniów

100 lat i 1 dzień

Goleniów. Wczoraj swoje setne urodziny obchodziła Helena Ludwiczak.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Z tej okazji p.o. burmistrza gminy Goleniów Henryk Zajko przesłał Jubilatce życzenia oraz prezent. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zrezygnowano z bezpośredniego spotkania z panią Heleną, życzenia i prezent dostarczył posłaniec.

Jak podaje gmina, Helena Ludwiczak, z d. Lubańska urodziła się 12 października 1920 roku w Leliwie w powiecie sieradzkim, w województwie łódzkim.
Ojciec, Jan Dyrduł zmarł w 1933 roku, podczas pracy zarobkowej w Niemczech, matka Marianna Dyrduł z d. Lubańska ur. się w roku 1900, zmarła w 1972 r. w Goleniowie. W 1925 roku, gdy Helena miała 5 lat urodziła się jej siostra Janina Dyrduł, niestety w wieku 7 lat zmarła na dyfteryt. Od 1933 roku Helena wychowywała się jako jedynaczka, a mama Marianna nigdy już nie wyszła po raz drugi za mąż.
W roku 1938, w wieku 17 lat, Helena poznała o rok starszego od siebie Bolesława, 3 lata później, 18 stycznia 1941 roku, wzięli ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego w Klonowie. Ślub kościelny odbył się w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie na Piaskach, w styczniu 1942 roku. Przeżyli razem 67 lat. Mąż Bolesław zmarł 13 lutego 2008 roku w Goleniowie, w wieku 90 lat.
Ze związku małżonków urodziło się pięcioro dzieci: Józef (1941 r.), Ireneusz (1942 r.), Czesława (1945 r.), Jerzy (1947 r.) i Ryszard (1953 r.). Jako szczęśliwi dziadkowie doczekali się 9 wnuków, 14 prawnuków oraz 9 praprawnuków.
Od 1942 r. do kwietnia 1945 r. Helena wraz z mężem i dziećmi przebywała na przymusowych robotach w majątku Prädikow w Niemczech. Bolesław pracował w polu wraz ze stu innymi robotnikami rolnymi, Helena gotowała w kuchni. W kwietniu 1945 r. podczas nalotów i bombardowań rodzina Ludwiczaków, uciekając z pola wraz z innymi robotnikami, ukryła się w piwnicy owczarni należącej do majątku Prädikow. Uratowali się, kilka dni później pani Helena urodziła córkę Czesławę, a 2 tygodnie później powitano ich w rodzinnej wsi w Polsce. Na nowy dom wybrali ziemię goleniowską, mieszkają tu od czerwca 1946 r. Mąż znalazł pracę w Zakładzie Opakowań Blaszanych, w dziale kontroli jakości, potem na kolei jako kasjer. Helena wychowywała dzieci, prowadziła gospodarstwo domowe: ogród warzywny, kwiatowy, zajmowała się inwentarzem.

red.

powiązane – „100 lat”

Goleniów

Rada w sprawie audytu

Goleniów. Rada nadzorcza PGK nie widzi potrzeby przeprowadzania dodatkowego audytu spółki.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W tej sprawie wpłynęło jej stanowisko, które prezentujemy obok.

red.

powiązane – „Radni skontrolują PGK”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Radni nie zaakceptowali… mniejszej podwyżki

Goleniów. Przed chwilą radni odrzucili autopoprawkę wiceburmistrza Zajki o podwyżce ceny za śmieci tylko do 21 zł, a nie jak pierwotnie przewidywał projekt uchwały do 31 zł.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Propozycje zgłosił radny Wojciech Wojciech Łebiński uznając, że stawka 30 zł jest dla mieszkańców nie do przyjęcia. Do propozycji przychylił się p.o. burmistrza Henryk Zajko. Jednak radni w głosowaniu 11 głosami przeciw odrzucili tę propozycję – za było 9 radnych przy obecnych 20. Innego głosowania w tej sprawie raczej na tej sesji nie będzie. Oznacza to, że nadal obowiązuje stara stawka, czyli 12 zł od osoby miesięcznie.

red.

powiązane – „Burmistrz – 30 zł od osoby”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sprawdzą deklaracje

Goleniów. Trwają kontrolne weryfikacje aktualnych deklaracji mieszkańców co do odstawianych odpadów komunalnych.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Dyrektor w UMiG Anna Gałaj podała, że spośród zameldowanych obecnie w gminie 34 130 mieszkańców (21 000 miasto i 13 130 pozostałe miejscowości), deklaracje złożyło już 33 380. Prawdopodobnie te liczby nie uwzględniają zamieszkujących w gminie obcokrajowców – a jest ich według różnych szacunków od 2 do 5 tysięcy. Dyrektor Gałaj poinformowała o kontrolach jakie przeprowadza Straż Miejska. Zakończyły się już kontrole podmiotów gospodarczych w gminie – jak podał prezes PGK Andrzej Cieśliński, spośród ok. 700 działających w gminie, jego firma obsługuje 450. Teraz urzędnicy będą weryfikować indywidualne deklaracje mieszkańców i porównywać je z danymi o zużyciu wody z GWiK – tak by stwierdzić, czy w danym gospodarstwie domowym nie mieszka większa liczba osób niż to wynika z deklaracji. Dyrektor Gałaj zapowiedziała, że w przypadku wątpliwości będą kontrolowane podejrzane gospodarstwa domowe.

red.

powiązane – „Burmistrz – 30 zł od osoby”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie