Connect with us

Aktualności

Zmieniamy gminę konsekwentnie na miarę możliwości

Po raz pierwszy i trochę eksperymentalnie zaproponowaliśmy staroście oraz wszystkim burmistrzom oraz wójtom z terenu naszego powiatu napisanie tekstu do mieszkańców swojej gminy ze świadomością, że przeczytają go też inni czytelnicy. Prezentujemy je w całości.

Opublikowane

w dniu

Robert Krupowicz – burmistrz gminy Goleniów

Szanowni Państwo!

2018 rok to ostatni rok czteroletniej kadencji, w której mam zaszczyt sprawować funkcję Burmistrza Gminy Goleniów. W sumie to będzie już ósmy rok mojej pracy dla Goleniowa.

Przez te wszystkie lata staram się zarządzać naszą wspólnotą samorządową jak gospodarstwem rodzinnym, w którym najważniejsze jest odpowiedzialne, konsekwentne i systematyczne zaspakajanie potrzeb wszystkich jej członków. W nadchodzącym roku nie będzie inaczej. W dalszym ciągu będziemy inwestować w infrastrukturę techniczną, czyli drogi, ciągi piesze i rowerowe m.in. w przemysłowej części Goleniowa i w Goleniowskim Parku Przemysłowym. W ten sposób tworzymy możliwie najlepsze warunki dla prowadzenia przedsiębiorstw w naszej gminie. Te z kolei dają coraz więcej coraz lepiej płatnej pracy dla wszystkich naszych mieszkańców.

W tym roku rozpoczynamy realizację wielkiego projektu mieszkaniowego na osiedlu Helenów i zaczniemy budowę kolejnego bloku przy ul. Mikołajczyka. W następnych latach dostarczymy na rynek w sumie ponad sto mieszkań, w tym przystosowanych do specyficznych potrzeb goleniowskich seniorów i osób niepełnosprawnych. To kluczowa informacja dla goleniowskiego rynku pracy, inwestorów oraz mieszkańców naszej gminy, którzy z Goleniowem chcą wiązać przyszłość swoją i swoich rodzin.

Coraz więcej środków finansowych inwestujemy w goleniowską edukację. Moim celem jest tworzenie najlepszych z możliwych warunków dla wzrostu i rozwoju naszych dzieci. Kolejne remonty w budynkach szkół, budowa hali sportowej przy szkole w Białuniu, dostosowywanie klas dla potrzeb prowadzenia zajęć przedmiotowych na najwyższym poziomie – to zadania do realizacji w nowym roku. Z pełnym przekonaniem inwestujemy w infrastrukturę społeczną.  Ona nie jest w moim pojęciu kosztem, a inwestycją w kapitał społeczny. To najlepiej zainwestowane pieniądze publiczne, ponieważ inwestowane są w rozwój osobisty ludzi. Ukończymy budowę Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych i Centrum Aktywności Lokalnej tworzonym z myślą 0 organizacjach pozarządowych. Chcemy aby goleniowskie organizacje pozarządowe działały jeszcze lepiej i jeszcze bardziej dynamicznie, bo są one fundamentem społeczeństwa obywatelskiego, a właśnie takie społeczeństwo budujemy w Goleniowie.
Rok 2018 to czas na tworzenie lepszych warunków dla „mobilności” naszych mieszkańców. „Mobilność” to cecha współczesnego człowieka, który jest zmuszony do poruszania się po współczesnym świecie w poszukiwaniu formuły dla własnego rozwoju i wzrostu.

Idee „większej mobilności dla gminy Goleniów” zmaterializujemy w węzłach przesiadkowych w Goleniowie i Załomiu, nowych budynkach dworcowych wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, w zintegrowanym systemie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej  otwierającym dla nas wszystkich dostępność metropolii Szczecińskiej. Nasza inwestycja będzie największym projektem transportowym w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Tuż przed końcem ubiegłego roku podpisałem umowę z marszałkiem województwa, mamy już zagwarantowane środki na realizację tego zadania. Węzeł przesiadkowy zamiast obecnego dworca zmieni nie tylko wygląd miasta, ale stworzy Państwu nowe możliwości komunikacyjne. Prawdopodobnie już w marcu zwiększy się liczba pociągów kursujących do Szczecina, intensywnie zabiegamy, żeby rozkład jazdy odpowiadał potrzebom mieszkańców naszej gminy.

Zwiększenie „mobilności” to także budowa infrastruktury drogowej, budowa kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych, miejsc parkingowych i poszerzanie dostępności transportu publicznego. Znowu więc będziemy rozkopywać ulice, żeby po paru miesiącach oddać je Państwu do użytku wyremontowane, wygodniejsze i ładniejsze.

Goleniów nie leży nad morzem jak Świnoujście, nie ma u nas centralnych inwestycji jak np. gazoport, nie mamy bogactw naturalnych jak Polkowice. Naszym jedynym atutem jest bliskość granicy państwa i położenie przy dwóch ważnych drogach krajowych, które właśnie są przebudowywane na drogi ekspresowe. A mimo to rok w rok Gmina Goleniów się rozwija, z roku na rok szybciej. Nie ma wątpliwości, że ten rozwój jest zasługą aktywności mieszkańców gminy, ich przedsiębiorczości, konsekwencji w działaniu. Na goleniowski sukces wszyscy ciężko pracujemy, skrzętnie wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie. Goleniów szybko się zmienia, pod tym względem jesteśmy w czołówce polskich gmin. Wiem, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, że wciąż nie nadążamy z realizacją Państwa oczekiwań. Ale zmieniamy gminę konsekwentnie na miarę możliwości. Te, jak na razie, są coraz większe. Mam nadzieję, że przed Gminą Goleniów i jej mieszkańcami jest kolejny dobry rok.

Wszystkim mieszkańcom Gminy Goleniów życzę powodzenia, zdrowia i szczęścia. Niech rok 2018  dla nas wszystkich będzie bardzo udany!

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie